leki-orange

Jęczmień

Rozdziały

Jakie są objawy jęczmienia?

Objawy zakażenia to ból, zaczerwienienie i obrzęk powieki. Może obejmować część lub całość powieki, górną lub dolną. Z biegiem czasu może pojawić się ropna zmiana, która może samoistnie pęknąć i ustąpić.
Czasami może dojść do rozwinięcia się przewlekłego zapalenia w wyniku przekształcenia jęczmienia w gradówkę. Objawia się niebolesnym guzkiem na wewnętrznej stronie powieki.

Jakie są przyczyny jęczmienia?

Jęczmień na oku jest powodowany przez wszelkiego rodzaju bakterie, najczęściej przez występowanie gronkowca. Bakterie mogą się dostać do błony śluzowej, na przykład poprzez dotykanie powiek brudnymi rękoma. Innymi przyczynami występowania jęczmienia są: jasna karnacja, niepoprawne usuwanie makijażu, starszy wiek, źle skorygowana wada czy też alergie oczne, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty.

Jak zdiagnozować jęczmień?

Diagnozę stawia się na podstawie dokładnego wywiadu i badania klinicznego, najczęściej w lampie szczelinowej. Okulista dokładnie ogląda powiekę, gałkę oczną, a także tkanki wokół oka. Jęczmień można wyczuć również dotykiem.

Jak zapobiegać jęczmieniowi?

Bardzo ważne jest w zapobieganiu wystąpienia jęczmienia, aby dbać o prawidłową higienę. Należy dokładnie myć dłonie i zmywać dokładnie makijaż. Nie zaleca się stosowania cudzych kosmetyków oraz takich, których termin ważności już dawno minął. W zapobieganiu nawrotom jęczmienia ważne jest odpowiednie oczyszczanie brzegów powiek. W trakcie zakażeń oczu należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych.

Leczenie jęczmienia

Jęczmień zazwyczaj ulega samowyleczeniu i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Zazwyczaj jęczmienie pękają samoistnie od kilku dni do 2 tygodni. W przypadku bardzo dużych zmian lekarz może naciąć jęczmień, aby przyspieszyć proces gojenia. Można podać antybiotyk w postaci kropli lub maści, a także stosować masaż i okład rozgrzewający.

Leki na jęczmień

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu jęczmienia.