leki-orange

Ból w gardle

Rozdziały

Jakie są objawy bólu w gardle?

W przypadku infekcji wirusowej, poza nagłym bólem gardła z towarzyszącym bólem przy połykaniu, pojawiają się następujące objawy:
-kaszel,
-niewielka gorączka,
-uczucie suchości w jamie ustnej,
-chrypka,
-nieżyt nosa,
-złe samopoczucie.

W infekcji bakteryjnej ból gardła jest zdecydowanie silniejszy z towarzyszącym bólem przy połykaniu. Oprócz tego pojawiają się:
-ból głowy,
-wysoka gorączka,
-obrzęk gardła i migdałków podniebiennych (są żywoczerwone), często z -wydzieliną śluzową.

Mogą wystąpić również bóle brzucha i nudności z wymiotami (objaw częstszy u dzieci). Kaszel i nieżyt nosa nie występują.

Zapalenia paciorkowcowe częściej występują zimą lub wczesną wiosną, natomiast wirusowe na wiosnę i jesień. Infekcje powodowane przez wirusy grypy i koronawirusy notuje się najczęściej w okresie zimowym.

Jakie są przyczyny bólu w gardle?

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje. Jeśli ból pojawia się nagle i towarzyszą mu objawy, takie jak złe samopoczucie, gorączka, ból głowy i bóle mięśni, można podejrzewać infekcję bakteryjną lub wirusową. Oprócz ostrych infekcji ból gardła może też byś skutkiem przewlekłych zakażeń i stanów zapalnych, takich jak przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, czy przewlekłe zapalenie gardła spowodowane narażeniem na czynniki drażniące błonę śluzową gardła, takie jak alkohol czy dym tytoniowy. Ból i/lub drapanie w gardle to typowe objawy przeziębienia. Inną przyczyną bólu gardła może być zatrzymanie się ciała obcego w gardle lub w przełyku. W takich przypadkach objawem najczęściej jest nagły, ostry, kłujący ból gardła, który pojawił się w czasie posiłku i nasila się podczas połykania.

Czasem ostry ból gardła jest spowodowany oparzeniem – może być to zarówno oparzenie termiczne (np. napicie się gorącej herbaty), jak i chemiczne (przypadkowe spożycie środków chemicznych).

Jak zdiagnozować ból w gardle?

Podstawowe znaczenie w diagnostyce bólu gardła ma wywiad zebrany od pacjenta, który pozwala podejrzewać przyczynę dolegliwości. Przyczyn bólu gardła jest bardzo wiele, dlatego lekarz będzie dokładnie pytać o charakter bólu, jego lokalizację, czas trwania, zmiany w czasie (narastanie, pulsowanie) oraz objawy towarzyszące.

Następnie lekarz przeprowadzi ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła. Lekarz rodzinny bada gardło, oglądając je w świetle lampy lub latarki, niekiedy używa też szpatułki, aby lepiej uwidocznić całe gardło. W razie wątpliwości lub podejrzenia poważnych zmian lekarz skieruje pacjenta do laryngologa, który przeprowadzi pełne badanie laryngologiczne z dokładną oceną gardła. W niektórych przypadkach lekarz zleci badania laboratoryjne, np. swoisty test antygenowy dla paciorkowców z grupy A w przypadku podejrzenia anginy paciorkowcowej, posiew w anginach bakteryjnych, czy badania krwi przy podejrzeniu infekcji, takich jak mononukleoza zakaźna.

Jak zapobiegać bólowi w gardle?

Najlepszą metodą zapobiegania bólowi gardła jest unikanie infekcji. Opiera się ono na:
-szczepieniach ochronnych
-prawidłowej diecie
-regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu – około 150 minut w tygodniu, czyli 5 razy w tygodniu po 30 minut
-zapewnianiu sobie odpowiedniej ilości snu, minimum 7 godzin na dobę
-zaprzestaniu palenia papierosów
-częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których się przebywa

Leczenie bólu w gardle

Leczenie bólu gardła polega na zwalczaniu objawów poprzez stosowanie środków przeciwgorączkowych, hamujących katar oraz zwalczających ból gardła i kaszel. Leki te dostępne są w postaci tabletek, pastylek do ssania, aerozoli lub syropów.

Przeciwwskazane jest natomiast przyjmowanie typowych antybiotyków, gdyż nie wykazują one skuteczności przeciwwirusowej.

Antybiotyki leczą infekcje wywołane przez bakterie, takie jak paciorkowce gardła. Aby zapobiec poważniejszym powikłaniom (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli) należy przyjmować antybiotykoterapię w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła.

Lekarze zwykle przepisują kurację antybiotykową trwającą około 10 dni. Ważne jest, aby przyjąć cały lek (całą kurację, blister, butelkę z zawiesiną), nawet jeśli poczujesz się lepiej. Zbyt wczesne odstawienie antybiotyku może pozostawić niektóre bakterie przy życiu, co może spowodować ponowne zachorowanie.

Leki na ból w gardle

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu bólu w gardle.
Loading...

Koniec.

No more pages to load