leki-orange

Bóle kończyn

Rozdziały

Jakie są objawy bólu kończyn?

Ból jest odczuciem subiektywnym, który przybiera odmienne postaci. Ból kończyn może mieć charakter miejscowy lub promieniujący, nagły lub narastający, ćmiący lub ostry. Może być rwący, kłujący, piekący. Może towarzyszyć komuś stale lub pojawiać się o ściśle określonych porach. Może w końcu dotyczyć tylko jednego punktu, jak również całej kończyny.

Jakie są przyczyny bólu kończyn?

Bóle kończyn mogą mieć różnorakie przyczyny- od urazów i przeciążeń, po zmiany o charakterze zapalnym i wady postawy. Zazwyczaj dolegliwości bólowe występują na skutek płaskostopia, zmian zapalno-zwyrodnieniowych w stawach krzyżowo-biodrowych oraz różnych urazów (zwichnięć, złamań, stłuczeń). Inne przyczyny to zakrzepica żył głębokich, zakażenie bakteryjne skóry czy ucisk na korzeń nerwu rdzeniowego.

Jak zdiagnozować ból kończyn?

Lekarz zbierze wywiad odnośnie do przebytych urazów, aktywności fizycznej, w tym uprawiania sportów, zajęć tanecznych itp. Zapyta o rozpoznane i leczone przewlekłe choroby, o choroby poprzedzające wystąpienie bólu kończyn, na przykład infekcje górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego (biegunki), dróg moczowych (częste oddawanie moczu, pieczenie w trakcie oddawania).

Jak zapobiegać bólowi kończyn?

Utrzymanie idealnej wagi wpłynie korzystanie na stan naszego zdrowia, a w tym stan naszych kości i stawów (zmniejszy się ryzyko zapalenia stawów i wystąpienia chorób związanych z otyłością). Regularne ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta, w tym odpowiednia podaż wapnia i witaminy D, utrzymają mocne kości i elastyczność stawów. Aby przeciwdziałać bólowi nóg czy rąk, warto również zwiększyć codzienną dawkę ruchu, a dietę uzupełnić o witaminy (głównie z grupy B), magnez i żelazo.

Leczenie bólu kończyn

Pierwszą rzeczą w przypadku pojawienia się bólu kończyn powinno być ich odciążenie oraz łagodzenie dolegliwości z pomocą niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, najlepiej w postaci do aplikacji miejscowej.

W przypadku wystąpienia bólu kończyn oprócz plastrów leczniczych pomocne mogą okazać się również ciepłe lub zimne kompresy oraz masaż.

Leki na ból kończyn

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu bólu kończyn.
Loading...

Koniec.

No more pages to load