Zakażenie układu moczowego (ZUM) to infekcja, która może dotknąć każdą część układu moczowego, w tym pęcherz, cewkę moczową, moczowody i nerki. Najczęściej występuje u kobiet, ale mężczyźni również mogą być narażeni. Latem, ze względu na zwiększoną aktywność fizyczną, wyższe temperatury i częstsze korzystanie z basenów, ryzyko infekcji może się zwiększyć. Dowiedz się, jak rozpoznać i zapobiegać ZUM, aby cieszyć się pełnią lata bez zdrowotnych problemów.

Zakażenie dróg moczowych może objawiać się na wiele sposobów. Oto najczęstsze objawy, na które warto zwrócić uwagę:

Jeżeli zauważysz u siebie te objawy, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom.

Leczenie ZUM zazwyczaj obejmuje antybiotyki przepisane przez lekarza. Ważne jest, aby dokończyć pełen kurs leczenia, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Jednak łagodne ZUM bez powikłań można również wyleczyć lekami bez recepty, po wcześniejszej konsultacji z farmaceutą. W pierwszej kolejności stosuje się furazydynę (furaginę), która dostępna jest w różnych preparatach. Pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu i interakcjach z innymi lekami.

Ponadto, dostępne są również inne preparaty OTC, takie jak witamina C, soki żurawinowe, ziołowe leki moczopędne i odkażające drogi moczowe, które mogą wspomagać leczenie i zapobiegać nawrotom. Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu ZUM?

Pij dużo wody.

Dbaj o higienę intymną.

Unikaj długotrwałego przebywania w mokrym stroju kąpielowym.

Oddawaj mocz regularnie.

Wybieraj bawełnianą bieliznę.

grafika - zapalenie układu moczowego

MIT

MIT

MIT

MIT

MIT

MIT