fbpx

Xifaxan (Alfasigma)

Xifaxan (Alfasigma) - ulotka informacyjna dla pacjenta

U dorosłych i dzieci >12 lat: leczenie chorób przewodu pokarmowego, które zostały wywołane lub do powstania których przyczyniły się bakterie wrażliwe na rifaksyminę, takich jak zakażenia jelitowe, biegunka podróżnych, encefalopatia wątrobowa, objawowa, niepowikłana choroba uchyłkowa jelita grubego u pacjentów dorosłych stosujących dietę bogatoresztkową.

1 tabl. powl. zawiera 200 mg rifaksyminy.

Tabl. Zakażenia jelitowe i biegunka podróżnych: pacjenci powyżej 12 lat: od 200 mg (1 tabl.) co 8 h do 400 mg (2 tabl.) co 8-12 h. Biegunka podróżnych: pacjenci powyżej 12 lat: 200 mg (1 tabl.) co 8 h przez 3 dni. Nie należy stosować dłużej niż 3 dni. Nie należy powtórnie wdrażać terapii, jeżeli objawy biegunki powróciły po krótkim okresie remisji. Encefalopatia wątrobowa: pacjenci powyżej 12 lat: 400 mg (2 tabl.) co 8 h. Okres leczenia nie powinien przekraczać 7 dni. Objawowa niepowikłana choroba uchyłkowa jelita grubego: pacjenci dorośli stosujący dietę bogatoresztkową: 400 mg (2 tabl. po 200 mg) co 12 h przez 7 dni. W razie potrzeby leczenie można powtarzać co m-c w kolejnych 11 m-cach (w sumie maks. 12 cykli po 7 dni każdy). Po zupełnym ustąpieniu objawów leczenie powinno zostać przerwane. Pojedynczy okres leczenia rifaksyminą nie powinien przekraczać 7 dni. Każde ponowne włączenie rifaksyminy powinno być poprzedzone okresem bez stosowania produktu leczniczego trwającym 30 dni. Pacjenci z niewydolnością nerek: nie badano farmakokinetyki rifaksyminy w tej grupie pacjentów. Pacjenci z niewydolnością wątroby: nie ma potrzeby modyfikacji dawki w tej grupie pacjentów. Pacjenci w podeszłym wieku: nie badano farmakokinetyki rifaksyminy u pacjentów w wieku 65 lat i starszych. Liczba pacjentów w tym wieku włączonych do badania klinicznego nie pozwoliła na ustalenie czy ich reakcja na lek jest inna niż u pacjentów młodszych. Dzieci: skuteczność terapii i bezpieczeństwo stosowania rifaksyminy u dzieci w wieku poniżej 12 lat nie zostały dotychczas ustalone. Granulat do przyg. zaw. Zakażenia jelitowe i biegunka podróżnych: pacjenci powyżej 12 lat: od 200 mg (10 ml zaw.) co 8 h do 400 mg (20 ml zaw.) co 8-12 h. Encefalopatia wątrobowa: pacjenci powyżej 12 lat: 400 mg (20 ml zaw.) co 8 h. Okres leczenia nie powinien przekraczać 7 dni. Objawowa niepowikłana choroba uchyłkowa jelita grubego: pacjenci dorośli stosujący dietę bogatoresztkową: 400 mg (20 ml zaw.) co 12 h przez 7 dni. W razie potrzeby leczenie można powtarzać co m-c w kolejnych 11 m-cach (w sumie maks. 12 cykli po 7 dni każdy). Po zupełnym ustąpieniu objawów leczenie powinno zostać przerwane. Pojedynczy okres leczenia rifaksyminą nie powinien przekraczać 7 dni. Każde ponowne włączenie rifaksyminy powinno być poprzedzone okresem bez stosowania produktu leczniczego trwającym 30 dni. Pacjenci z niewydolnością nerek: nie badano farmakokinetyki rifaksyminy w tej grupie pacjentów. Pacjenci z niewydolnością wątroby: nie ma potrzeby modyfikacji dawki w tej grupie pacjentów. Pacjenci w podeszłym wieku: nie badano farmakokinetyki rifaksyminy u pacjentów w wieku 65 lat i starszych. Liczba pacjentów w tym wieku włączonych do badania klinicznego nie pozwoliła na ustalenie czy ich reakcja na lek jest inna niż u pacjentów młodszych. Dzieci: skuteczność terapii i bezpieczeństwo stosowania rifaksyminy u dzieci poniżej 12 lat nie zostały dotychczas ustalone.

Rifaksymina to antybiotyk o szerokim spektrum działania. Jest ona półsyntetyczną pochodną rifamycyny SV i analogicznie jak pozostałe antybiotyki z grupy rifamycyn nieodwracalnie wiąże się z podjednostką beta bakteryjnej DNA-zależnej polimerazy RNA i wskutek tego hamuje syntezę bakteryjnego RNA i białek. Ze względu na nieodwracalność wiązania się z enzymem, rifaksymina działa bakteriobójczo na wrażliwe bakterie.

Nadwrażliwość na rifaksyminę lub inne rifamycyny lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Niedrożność jelit, nawet częściowa oraz ciężkie wrzodziejące uszkodzenia jelit.

Mimo że badania w warunkach in vitro wykazały, że rifaksymina może indukować cytochrom P450 3A4 (CYP3A4), to badanie kliniczne interakcji między lekami wykazało, że rifaksymina nie wpływa znacząco na farmakokinetykę midazolamu ani pozaukładowo ani układowo. Dodatkowe badanie kliniczne interakcji między lekami nie wykazało wpływu rifaksyminy na metabolizm pozaukładowy doustnego środka antykoncepcyjnego zawierającego etynyloestradiol i norgestymat. Dlatego też nie stwierdzono interakcji klinicznych z lekami metabolizowanymi przez izoenzymy cytochromu P450 u ludzi.

Brak jest dostatecznych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania rifaksyminy u kobiet w ciąży. Dlatego też leku nie powinno się podawać podczas ciąży. Nie wiadomo, czy rifaksymina przenika do mleka kobiecego, ale prawdopodobnie stężenie jest nieznaczne z powodu niskiego wchłaniania ustrojowego. W przypadku stosowania rifaksyminy u kobiet karmiących piersią należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia lub podawania rifaksyminy.

Przy dawkach rifaksyminy do 2400 mg dziennie przez okres 5 dni nie wystąpiły przypadki przedawkowania. W przypadku przedawkowania zaleca się płukanie żołądka oraz leczenie objawowe i wspomagające.

Xifaxan (Alfasigma) - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

5 popularnych leków na receptę, które uzależniają
Niektóre leki dostępne na receptę uzależniają, szczególnie jeśli zażywane są zbyt długo i niezgodnie z zaleceniami. Najczęściej uzależnienie obserwuje się wśród osób stosujących środki przeciwbólowe, uspokajające oraz nasenne. Zależność bywa tak silna, że chory wręcz wymusza przepisanie kolejnych opakowań, a w skrajnych przypadkach dochodzi do łamania prawa i fałszowania recept lekarskich. Warto dowiedzieć się, które leki mają potencjał uzależniający, aby zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.
Bardzo bolesne miesiączki — jak złagodzić bóle miesiączkowe?
8 marca — my, kobiety, w tym dniu możemy poczuć się szczególnie adorowane, piękne i docenione. Mam nadzieję, że w wazonie każdej z Was znajdą się śliczne kwiaty, a obok pudełko czekoladek. Zasługujemy na takie prezenty (i nie tylko raz w roku!), bo na co dzień życie stawia przed nami wiele wyzwań i niedogodności. Jedną z nich są bolesne miesiączki.
Środek do dezynfekcji, co powinniśmy o nim wiedzieć?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega o potencjalnych działaniach niepożądanych wywoływanych przez opary środków do dezynfekcji rąk. Są to przede wszystkim reakcje o niewielkim nasileniu, jednak niektóre przypadki wymagały interwencji medycznej. Jak uniknąć tego typu zagrożeń?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x