fbpx

Xenna Extra Comfort

Xenna Extra Comfort - ulotka informacyjna dla pacjenta

Lek do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć.

1 tabl. dojelitowa zawiera 150-220 mg Sennae angustifoliae fructus extractum siccum (4-6:1) [suchy wyciąg z owoców senesu] co odpowiada 20 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B.

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat. Jeżeli brak innych przeciwwskazań preparat stosuje się następująco: 1 tabl. raz/dobę, na 1 h przed snem; spodziewane działanie przeczyszczające występuje po 8-12 h.

Strąki senesu zawierają pochodne 1,8-hydroksyantracenu (głównie sennozydy A i B), które wykazują działanie przeczyszczające. Sennozydy nie są absorbowane w górnym odcinku przewodu pokarmowego; przy udziale bakterii jelita grubego ulegają przekształceniu w aktywny metabolit (antron reiny). Wyróżnia się dwa mechanizmy działania: stymulacja czynności motorycznej jelita grubego, prowadząca do przyspieszenia pasażu jelitowego; wpływ na procesy wydzielania obejmujący dwa jednoczesne mechanizmy: i/ hamowanie resorpcji wody i elektrolitów (Na+, Cl) przez komórki nabłonka jelita grubego (działanie antyabsorpcyjne) oraz i/ zmniejszenie szczelności połączeń międzykomórkowych, prowadzące do wzrostu wydzielania wody i elektrolitów do światła jelita (działanie wydzielnicze). Działanie przeczyszczające następuje po ok. 8-12 h od przyjęcia leku.

Nie należy stosować leku w przypadku znanej nadwrażliwości na substancję czynną lub na inny składnik preparatu oraz w przypadku niedrożności jelit, zapaleniu wyrostka robaczkowego, w przypadku ostrych chorób zapalnych jelit (np.: choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), w przypadku bólów brzusznych nieznanego pochodzenia lub w stanach odwodnienia z ubytkiem wody oraz elektrolitów. Nie podawać produktów zawierających senes dzieciom poniżej 12 lat.

Przyjmowanie leku może ograniczać wchłanianie innych leków podawanych drogą doustną z powodu przyspieszenia pasażu jelitowego. W przypadku przewlekłego stosowania możliwe jest obniżenie poziomu elektrolitów we krwi, zwłaszcza potasu. Straty potasu mogą spowodować nasilenie działania glikozydów nasercowych a także wpływać na działanie leków antyarytmicznych, leków wywołujących odwrócenie rytmu zatokowego (np. chinidyny) oraz leków powodujących wydłużenie odcinka QT. Straty potasu pogłębia równoczesne stosowanie leków wywołujących hipokaliemię (np. tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów, preparatów zawierających korzeń lukrecji).

Brak doniesień wskazujących, że prawidłowe stosowanie preparatów glikozydów hydroksyantracenowych podczas ciąży wiąże się z toksycznym działaniem na płód. Jednak ze względu na wyniki badań eksperymentalnych, wskazujące na możliwe genotoksyczne działanie niektórych antranoidów (np. emodyny), stosowanie leku przez kobiety w ciąży nie jest zalecane. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią ze względu na brak wystarczających danych na temat przechodzenia metabolitów leku do mleka matki. Odnotowano przechodzenie małych ilości reiny (aktywny metabolit) do mleka matki, jednak nie zaobserwowano działania przeczyszczającego u niemowląt.

Poważniejszymi objawami przedawkowania są bolesne skurcze brzucha oraz silna biegunka mogąca spowodować straty elektrolitów, które wymagają uzupełnienia. Biegunka może wywołać zwłaszcza straty potasu, mogące doprowadzić do zaburzeń rytmu serca oraz osłabienie mięśni, szczególnie u pacjentów jednocześnie stosujących glikozydy nasercowe, diuretyki, kortykosteroidy oraz preparaty zawierające korzeń lukrecji. Leczenie polega na podawaniu dużych ilości płynu. Należy kontrolować stężenie elektrolitów, zwłaszcza potasu, co jest szczególnie istotne u osób starszych. Przewlekłe przyjmowanie nadmiernych dawek produktów leczniczych zawierających antranoidy może doprowadzić do toksycznego zapalenia wątroby.

Xenna Extra Comfort - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Leki „domowej” roboty: syrop z cebuli
Cebula – Allium cepa, cenny dodatek do potraw i kanapek. Mimo iż to warzywo posiadające wiele odmian, najbardziej znana jest cebula jadalna. To właśnie po nią sięgamy w okresie przeziębieniowym, aby zrobić lek „domowej” roboty. Syrop z cebuli to jeden z leków, którego zrobienie nie sprawi nikomu żadnego problemu. Przepis I Cebulę (rodzaj dowolny) należy […]
Łożysko przodujące — czy stanowi zagrożenie dla ciąży?
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) krwawienie w ciąży pojawia się nawet u 10% pacjentek. W I trymestrze są one najczęściej wynikiem niekompletnego poronienia lub urazu. W II połowie ciąży najczęstszą przyczyną krwotoków są: rozejście się blizny po wcześniejszych zabiegach operacyjnych mających miejsce w obrębie macicy, przedwczesne oddzielenie łożyska, a także występowanie łożyska przodującego. Wszelkie powyższe komplikacje mogą wpłynąć negatywnie na stan zdrowia matki oraz dziecka [1,2].
Zaparcia — jak je wyleczyć i przeciwdziałać?
Zaparcia to problem, który dotyka dorosłych oraz dzieci. To dla wielu z nas wstydliwa dolegliwość. Trudności w wypróżnianiu wpływają na psychiczne i fizyczne aspekty życia codziennego. Często ciężko poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Niejednokrotnie nieumiejętna terapia może przysporzyć więcej problemów niż korzyści.
Asymetria tętnic mózgowych może zwiększać ryzyko udaru
Tętniaki mózgu powodują około 500 000 zgonów rocznie. Możliwość ich wczesnego wykrywania i poznanie czynników powodujących wzrost ryzyka ich wystąpienia pozwoli na zmniejszenie śmiertelności. Według australijskich naukowców jednym z czynników ryzyka jest kształt i rozmiar tętnic mózgowych.
Napar, odwar, macerat — postacie leków z surowców roślinnych
Domowe uprawy roślin leczniczych są ostatnio bardzo popularne. Doniczki z pachnącymi ziołami i innymi roślinami spotkać można niemal na każdym balkonie. Czy wiesz jak prawidłowo przetworzyć surowce roślinne, aby wydobyć z nich to, co najcenniejsze, czyli substancje lecznicze? Jak zrobić to profesjonalnie zgodnie z aptekarską sztuką?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x