fbpx

Xenical

Xenical - ulotka informacyjna dla pacjenta

Preparat stosuje się jednocześnie z umiarkowanie niskokaloryczną dietą w leczeniu pacjentów z otyłością, z indeksem mc. (BMI) równym lub większym niż 30 kg/m2 lub pacjentów z nadwagą – z indeksem mc. (BMI) równym lub większym niż 28 kg/m2 w przypadku obecności dodatkowych czynników ryzyka.

1 kaps. zawiera 120 mg orlistatu.

Dorośli. Zalecana dawka orlistatu to 1 kaps. 120 mg, przyjęta bezpośrednio przed jedzeniem, w czasie lub w ciągu godz. po spożyciu każdego głównego posiłku i popita wodą. Jeśli pacjent nie spożywa posiłku lub gdy posiłek nie zawiera tłuszczu, dawkę należy pominąć. Pacjent powinien pozostawać na zrównoważonej, umiarkowanie niskokalorycznej diecie, w której około 30% kalorii pochodzi z tłuszczów. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Dobowe spożycie tłuszczów, węglowodanów i białek powinno być rozłożone na 3 główne posiłki. Dawka orlistatu większa niż 120 mg 3 razy w ciągu doby nie prowadzi do uzyskania dodatkowych korzyści. Wpływ orlistatu na zwiększenie zawartości tłuszczu w stolcu występuje już po 24-48 h od zastosowania leku. Po odstawieniu leku zawartość tłuszczu w stolcu wraca do wartości sprzed okresu leczenia po 48-72 h. Szczególne grupy pacjentów. Skuteczność leczenia orlistatem nie była badana u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek, u dzieci oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Nie ma wskazań do stosowania leku u dzieci.

Orlistat jest silnym, specyficznym i długo działającym inhibitorem lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Działa on w świetle żołądka i jelita cienkiego po utworzeniu wiązania z aktywnym miejscem serynowym lipazy żołądkowej i trzustkowej. Nieaktywny enzym nie hydrolizuje trójglicerydów (z przyjętego w pożywieniu tłuszczu) do wchłaniających się wolnych kwasów tłuszczowych oraz monoglicerydów. Średni spadek mc. u pacjentów stosujących lek w porównaniu do osób przyjmujących placebo był większy o 3,2 kg. W przypadku osób z cukrzycą typu II utrata co najmniej 10% mc. lub więcej, była obserwowana u 9% pacjentów otrzymujących orlistat w porównaniu do 4% pacjentów otrzymujących placebo. Średni spadek mc. u pacjentów otrzymujących lek w porównaniu do osób otrzymujących placebo był większy o 2,1 kg.

Przewlekły zespół złego wchłaniania, cholestaza, karmienie piersią, znana nadwrażliwość na orlistat lub inne substancje zawarte w preparacie.

Nie zaleca się jednoczesnego podawania orlistatu z akarbozą oraz lekami zmniejszającymi łaknienie. W czasie jednoczesnego podawania warfaryny lub innych leków przeciwzakrzepowych z orlistatem (duże dawki i długotrwałe leczenie) powinno się monitorować parametry krzepnięcia – INR. Nie zaobserwowano interakcji orlistatu z pochodnymi biguanidu, digoksyną, fibratami, fenytoiną, doustnymi lekami antykoncepcyjnymi, nifedypiną GITS (powoli uwalniającą się nifedypiną) oraz alkoholem. Należy wziąć pod uwagę zmniejszenie wchłaniania witamin D, E oraz β-karotenu. Podczas przyjmowania orlistatu obserwowano obniżenie poziomu cyklosporyn, dlatego też zaleca się częściej niż zwykle przeprowadzenie badań poziomu cyklosporyn w osoczu. Należy je kontynuować po odstawieniu orlistatu, aż do czasu ustabilizowania się poziomu cyklosporyn w osoczu.

Nie zaleca się stosowania orlistatu w czasie ciąży. Ponieważ nie stwierdzono czy orlistat przenika do mleka matek karmiących, orlistat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Podczas badań z zastosowaniem pojedynczej dawki 800 mg oraz dawek wielokrotnych do 400 mg, podawanych 3x/dobę przez 15 dni u osób z prawidłową mc. i u otyłych nie zaobserwowano istotnych objawów niepożądanych. Ponadto podawano dawkę 240 mg 3x/dobę przez 6 m-cy osobom otyłym. W większości przypadków przedawkowania orlistatu, zgłoszonych w okresie porejestracyjnym, nie występowały zdarzenia niepożądane lub występowały zdarzenia niepożądane podobne do zgłaszanych podczas stosowania zalecanej dawki orlistatu. Jeżeli nastąpi istotne przedawkowanie orlistatu zaleca się jest obserwację pacjenta przez 24 h. Opierając się na badaniach u ludzi i u zwierząt, należy zakładać szybką odwracalność wszystkich układowych następstw wywołanych właściwościami hamowania lipazy przez orlistat.

Xenical - wskazania i zastosowanie

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Malaria — co musisz wiedzieć przed egzotyczną podróżą?
Rejony tropikalne to ciekawe miejsce na spędzenie urlopu. Gwarancja świetnej pogody oraz możliwość odkrycia nieznanego zachęcają do eksploracji odległych części świata. Niestety podczas takiego pobytu możemy być również narażeni na kontakt z nieznanymi nam dotąd chorobami. Jednym z przykładów jest malaria, która zostanie szerzej omówiona w artykule.
Co to jest tężyczka i jak ją leczyć?
Tężyczka jest chorobą objawiającą się problemami z układem mięśniowym. U pacjentów cierpiących na nią dochodzi do drętwienia i drżenia mięśni. Tężyczka ma różne postacie, które związane są z różnymi rodzajami zaburzeń współistniejących. W poniższym artykule dowiesz się jak diagnozować i czym leczyć tężyczkę?
Problemy podczas laktacji — jak sobie z nimi radzić?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy. Oznacza to, że przez ten czas dziecko nie potrzebuje żadnych innych pokarmów czy też napojów, niż mleko mamy. Często, szczególnie na początku laktacji występują problemy, które mogą powodować zniechęcenie, a czasem nawet zaprzestanie karmienia piersią Z wieloma z nich można sobie łatwo poradzić samodzielnie lub korzystając z pomocy ekspertów.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
3
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x