Wskazania:
Profilaktyka i niedobory witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania (wspomagająco w leczeniu stanów gorączkowych, oparzeń, wyniszczenia alkoholowego); okres rekonwalescencji po przebytych chorobach lub przeżytym stresie. Wspomagająco: choroby żołądka i jelit przebiegające z zaburzeniami wchłaniania, zaburzeniami trawienia, także z towarzyszącą długotrwałą biegunką; stany zapalne skóry i błon śluzowych (np. warg, jamy ustnej); zaburzenia czynności obwodowego układu nerwowego (zapalenie wielonerwowe); podczas stosowania leków moczopędnych; po przebytej antybiotykoterapii; przed i po zabiegach chirurgicznych; w przewlekłych i wyniszczających chorobach (cukrzycy, infekcjach o różnej etiologii, stanach zapalnych skóry, chorobach psychosomatycznych).
Dawkowanie:
Dorośli i młodzież: 1 tabl. draż. 3x/dobę. Dzieci od 4 rż.: 1 tabl. draż. – 1-2x/dobę. Nie należy przekraczać maks. dziennej dawki.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na witaminy z grupy B lub którykolwiek ze składników preparatu; u pacjentów stosujących lewodopę bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Należy zachować ostrożność u osób z upośledzoną czynnością nerek, kamicą nerkową, hiperkalcemią. Zawarta w produkcie witamina B2 może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu, co jest objawem prawidłowym, gdyż barwa ta pochodzi od wodnego roztworu tej witaminy. W zalecanych dawkach preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje:
Witamina B1 nasila działanie leków zwiotczających mięśnie. Probenecyd przedłuża, a pochodne fenotiazyny, leki przeciwdepresyjne i hormonalne środki antykoncepcyjne osłabiają działanie witaminy B2.Pirydoksyna (witamina B6) znosi działanie terapeutyczne lewodopy podawanej bez inhibitora dekarboksylazy. Witamina B6 hamuje ośrodkowe działanie lewodopy. Podawana jednocześnie z amiodaronem może wywoływać uczulenie na światło słoneczne. Podczas stosowania chloramfenikolu, cykloseryny, doustnych środków antykoncepcyjnych, hydralazyny, leków immunosupresyjnych, izoniazydu i penicylaminy zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę B6. Nikotynamid (witamina PP) nasila działanie leków obniżających ciśnienie krwi. Alkohol i palenie papierosów zmniejszają wchłanianie witamin z grupy B. W trakcie stosowania preparatu mogą ulec zaburzeniu wyniki niektórych testów laboratoryjnych: urobilinogen – wynik fałszywie dodatni (metoda z odczynnikiem Ehrlicha), zawyżone stężenie amin katecholowych w moczu (metoda spektrofluorymetryczna), wyniki oznaczania stężenia teofiliny w surowicy krwi.
Ciąża i laktacja:
Podczas stosowania dawek leczniczych w okresie ciąży i laktacji nie wykazano zagrożenia dla płodu i noworodka karmionego piersią. W ciąży i w okresie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na witaminy B1, B2, B6 i pantotenian wapnia. W ciąży nie należy przekraczać dawki 50 mg witaminy B6 na dobę, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu uzależnienia od witaminy B6 u dzieci kobiet zażywających w ciąży duże dawki pirydoksyny. Po porodzie mogą wystąpić drgawki u noworodka związane z uzależnieniem od tej witaminy w życiu płodowym. Witaminy z grupy B mogą być stosowane w ciąży w zalecanych dawkach. Witaminy z grupy B mogą być stosowane w trakcie karmienia w zalecanych dawkach.
Działania niepożądane:
Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje nadwrażliwości. Niacyna. Zaburzenia naczyniowe: (nieznana) nagłe zaczerwienienie twarzy. W pojedynczych przypadkach może powodować pieczenie i zaczerwienienie skóry, wysypkę, rumień twarzy, pokrzywkę. Podczas stosowania dużych dawek nikotynamidu mogą wystąpić: bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, spadek apetytu oraz zaburzenia czynności wątroby. Witamina B1. Objawy uboczne pojawiają się bardzo rzadko (głównie po podaniu parenteralnym) i mają jedynie charakter alergiczny. Witamina B2. Może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu, co jest objawem prawidłowym. Sporadycznie może dochodzić do skórnych zmian uczuleniowych, nudności i wymiotów. Witamina B6. Duże dawki witaminy B6 (>2 g/dobę stosowane przez 2 m-ce i dłużej) mogą wywołać neuropatie obwodowe.
Przedawkowanie:
Lek jest słabo toksyczny i przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Nadmiar witamin z grupy B wydalany jest w moczu. Niacyna/nikotynamid: objawy przedawkowania obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nagłe zaczerwienienie twarzy i swędzenie. Objawy znikają po odstawieniu leku. Dotyczy tylko niacyny. Pirydoksyna: duże dzienne dawki pirydoksyny przyjmowane przez dłuższy okres czasu mogą spowodować rozwój ciężkiej neuropatii obwodowej. Nie zgłaszano przypadku innych zatruć witaminami z grupy B. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.
Działanie:
Preparat to zespół witamin grupy B biorących udział w przemianie węglowodanów, lipidów i białek. Skuteczność witamin z grupy B jest znacznie większa, gdy działają one w skojarzeniu. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witamin z grupy B i dlatego muszą być dostarczane regularnie w pożywieniu lub drogą suplementacji.
Skład:
1 tabl. draż. zawiera witaminy: 3 mg tiaminy azotan, 5 mg ryboflawina, 5 mg pirydoksyny chlorowodorek, 40 mg nikotynamid, 5 mg wapnia pantotenian.