Dawkowanie:
1 kaps. dziennie. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania lekarz może wskazać inny sposób dawkowania. Kapsułkę należy połknąć podczas lub do 30 min. po posiłku, popijając obficie wodą. Podczas przyjmowania antybiotyków, stosowania leków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych lub/i leków przeciwrzęsistkowych, preparat należy przyjmować na 1 h przed lub 3 h po zażyciu leku, oraz kontynuować jego przyjmowanie 14-20 dni od zakończenia terapii. W trakcie przyjmowania preparatu nie należy stosować irygacji.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Nie należy przekraczać porcji preparatu zalecanej do spożycia w ciągu dnia. Nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu. Nie należy stosować u osób z ciężkim niedoborem odporności. Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.
Działanie:
Bakterie z rodzaju Lactobacillus pentosus – w prawidłowym ekosystemie miejsc intymnych znajduje się wiele korzystnych mikroorganizmów, które utrzymują optymalny skład ilościowy i jakościowy mikroflory bakteryjnej, przyczyniając się w ten sposób do zachowania jej homeostazy. W przeważającej części są to bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus, w tym Lactobacillus pentosus, które posiadają zdolność wydzielania tzw. pentocyn – substancji tworzących niesprzyjające środowisko dla niekorzystnych drobnoustrojów. Bakterie Lactobacillus pentosus zasiedlają pochwę oraz dolny odcinek szyjki macicy, gdzie przylegają do nabłonka utrudniając jednocześnie rozwój i przyleganie niekorzystnych bakterii. Ilość przyjaznych szczepów bakterii zmienia się w ciągu całego życia kobiety i zależy m.in. od fazy cyklu płciowego (poziom korzystnych bakterii Lactobacillus maleje podczas i po zakończeniu menstruacji, kiedy zmienia się pH miejsc intymnych), od wieku kobiety (poziom bakterii Lactobacillus zmniejsza się wraz z wiekiem, zwłaszcza po menopauzie), od utrzymania optymalnej równowagi w mikroflorze bakteryjnej miejsc intymnych. Ilość przyjaznych bakterii maleje również w przypadku stosowania antybiotyków. Prawidłowa flora bakteryjna miejsc intymnych zawiera m.in. szczep bakterii z rodzaju Lactobacillus pentosus, które przylegają do nabłonka w obrębie układu moczowo – płciowego i dbają o utrzymanie niesprzyjającego środowiska dla niekorzystnych drobnoustrojów, wydzielając negatywnie działające na nie substancje oraz utrzymujący właściwe pH miejsc intymnych kwas mlekowy. Dostarczanie przyjaznych bakterii Lactobacillus w codziennej diecie sprawia, że stają się one dominujące w organizmie, a prawidłowy skład mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety zostaje utrzymany. Ekstrakt z owoców żurawiny zawiera proantocyjanidyny – substancje, które wykazują działanie antyadherencyjne (łac. adhaesio – przyleganie) i chronią układ moczowo – płciowy przed zasiedleniem przez nieprzyjazne drobnoustroje, utrudniając ich przyleganie do nabłonka. Proantocyjanidyny wiążą się z nieprzyjaznymi bakteriami i w ten sposób ograniczają ich przyleganie do komórek błony śluzowej układu moczowego. Systematyczne spożywanie żurawiny wspomaga usuwanie drobnoustrojów z obszaru układu moczowego.
Zastosowanie:
Preparat jest szczególnie polecany: kobietom ze zwiększoną podatnością na infekcje układu moczowo-płciowego w trakcie i po kuracji lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i/lub przeciwrzęsistkowymi; w trakcie oraz po menstruacji i w okresie okołomenopauzalnym; u kobiet stosujących antykoncepcję (m. in. hormonalną). Preparat jest jedynym skutecznym połączeniem ekstraktu z owoców żurawiny i unikalnego szczepu probiotycznego Lactobacillus pentosus o wielokierunkowym działaniu na układ moczowo-płciowy.
Skład:
1 kaps. zawiera 10×109 CFU liofilizowanej kultury bakterii fermentacji mlekowej Lactobacillus pentosus, 360 mg ekstraktu z owoców żurawiny zawierający 10% (36 mg) proantocyjanidyn (PACs).