fbpx

Theraflu Zatoki Max

Theraflu Zatoki Max - ulotka informacyjna dla pacjenta

Produkt leczniczy jest wskazany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: katar, zatkany nos, ból gardła, ból głowy, bóle mięśniowe, gorączka, ból w przebiegu zapalenia zatok przynosowych.

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny.

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: doustnie 2 tabl., w razie konieczności dawkę można powtarzać w odstępach co 4-6 h. Nie należy przyjmować leku częściej niż co 4 h ani stosować więcej niż 8 tabl. w ciągu doby. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Nie stosować jednocześnie innych produktów leczniczych zawierających paracetamol ani sympatykomimetyki. Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Produkt leczniczy ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, zmniejsza ilość wydzieliny i udrożnia przewody nosowe oraz ujścia zatok przynosowych. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Hamuje biosyntezę prostaglandyn poprzez hamowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w OUN. Tylko w niewielkim stopniu hamuje obwodowo enzym cyklooksygenazę, nie powodując uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Paracetamol nie wpływa na agregację płytek krwi. Pseudoefedryna ma bezpośrednie i pośrednie działanie sympatykomimetyczne i jest skutecznym środkiem udrożniającym górne drogi oddechowe. Pseudoefedryna w dawce 60 mg jest skutecznym lekiem obkurczającym naczynia błony śluzowej nosa i dającym poprawę jego drożności, co zostało potwierdzone w badaniach przepływu powietrza u pacjentów z przeziębieniem i nieżytem nosa. W dawkach terapeutycznych pseudoefedryna nie wpływa znacząco na ciśnienie krwi u pacjentów z prawidłowym ciśnieniem. Badania przeprowadzone z udziałem pacjentów z kontrolowanym nadciśnieniem wykazały, że pseudoefedryna w dawce 60 mg nie ma lub ma bardzo nieznaczny wpływ na ciśnienie krwi i nie wykazuje działania sedatywnego. W badaniach klinicznych u pacjentów z objawami grypy i przeziębienia oceniono skuteczność działania przeciwbólowego i udrożniającego. W badaniu porównano działanie produktu leczniczego podawanego 3x/dobę przez 3 dni z podawanymi osobno paracetamolem, pseudoefedryną i placebo. Stwierdzono, że produkt leczniczy wykazuje znacząco większe (p<0,05) działanie przeciwbólowe niż pseudoefedryna lub placebo oraz, że lek ma znaczące większe działanie udrożniające niż placebo lub paracetamol. W ciągu 1 h po podaniu pojedynczej dawki produktu leczniczego powodował znacząco większe (p<0,05) działanie przeciwbólowe i udrożniające nos w porównaniu do placebo.

Nadwrażliwość na paracetamol, pseudoefedrynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Ciężkie nadciśnienie tętnicze lub ciężka choroba niedokrwienna serca. Stosowanie innych sympatykomimetyków (takich jak środki obkurczające naczynia krwionośne, hamujące apetyt i substancje psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy). Nie stosować w trakcie leczenia inhibitorami MAO ani w ciągu dwóch tyg. po jego zakończeniu.

Szybkość wchłaniania paracetamolu może zostać zwiększona przez metoklopramid lub domperidon, zmniejszona zaś przez kolestyraminę. Regularne codzienne przyjmowanie paracetamolu może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny lub innych leków z grupy kumaryny powodując ryzyko wystąpienia krwawień. Sporadyczne przyjmowanie paracetamolu nie ma znaczenia klinicznego. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) oraz ryfampicyna może prowadzić do uszkodzenia wątroby nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę. Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi). Łączne podawanie paracetamolu i NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Jednoczesne podawanie produktu z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, sympatykomimetykami (takimi jak środki obkurczające naczynia, hamujące apetyt i substancje psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy), furazolidonem, może czasami spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Użycie leku w trakcie stosowania inhibitorów MAO (lub w ciągu 2 tyg. po zakończeniu terapii inhibitorami MAO), może prowadzić nawet do przełomu nadciśnieniowego. Pseudoefedryna może osłabiać działanie hipotensyjne leków takich jak: bretylium, betanidyna, guanetydyna, rezerpina, debryzochina, metyldopa, leki blokujące receptory α-adrenergiczne i β-adrenergiczne.

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących wpływu produktu leczniczego na płodność, przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Pseudoefedryna jest substancją stosowaną od wielu lat, nie ustalono jednak bezpieczeństwa stosowania jej podczas ciąży. Należy zachować ostrożność przy zalecaniu leku kobietom w ciąży ze względu na możliwe ryzyko dla rozwoju płodu. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem. Pseudoefedryna przenika do mleka w niewielkich ilościach, ale jej wpływ na dziecko karmione piersią nie jest znany.

Paracetamol. Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, co może zakończyć się przeszczepem wątroby lub zgonem. Przedawkowanie produktu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godz. objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. Natychmiastowa interwencja lekarska jest konieczna pomimo braku objawów. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą. Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi. Wielkość tego stężenia w stosunku do czasu, jaki upłynął od spożycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami trzeba prowadzić. Jeśli takie badanie jest niewykonalne, a prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: należy podać co najmniej 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie acetylocysteiną i/lub metioniną, które są bardzo skuteczne w 1-szych 10-12 h od zatrucia, ale prawdopodobnie są także pożyteczne i po 24 h. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu w warunkach intensywnej terapii. Pseudoefedryna. Przedawkowanie pseudoefedryny może wywoływać objawy związane z pobudzeniem OUN i układu sercowo-naczyniowego, np.: pobudzenie, niepokój, zwłaszcza ruchowy, omamy, nadciśnienie i arytmię. W ciężkich przypadkach może wystąpić psychoza, drgawki, śpiączka i przełom nadciśnieniowy. Ze względu na zaburzenia przepływu jonów potasowych z przestrzeni zewnątrzkomórkowej do wewnątrzkomórkowej może dojść do zmniejszenia stężenia potasu w surowicy krwi. Postępowanie po przedawkowaniu powinno być objawowe i obejmować zastosowanie ogólnodostępnych środków podtrzymujących czynności życiowe. W zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego i hipokaliemii należy zastosować β-adrenolityki.

Theraflu Zatoki Max - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Uzależnienie od kropli do nosa - jak je leczyć?
Powszechnie wiadomo o uzależnieniu powodowanym przez alkohol, papierosy czy leki psychotropowe. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że uzależnić się można od powszechnie dostępnych bez recepty, kropli czy sprayów z ksylometazoliną. Jest to problem powszechnie znany przez farmaceutów, którzy powinni edukować pacjentów, że stosowanie takich kropli powyżej 5-7 dni może być szkodliwe i prowadzić do uzależnienia.
Anoreksja — jak sobie poradzić?
Anoreksja najczęściej dotyka młode kobiety i najczęściej jest niezauważalna dla bliskich. Można ją rozpoznać po utracie masy ciała, bardzo intensywnych ćwiczeniach, przy jednoczesnym jedzeniu bardzo małej ilości jedzenia. Moda na bycie fit i wszelkiego rodzaju diety odchudzające znacząco utrudnione diagnozę choroby.
Sucha skóra — jak sobie pomóc?
Sucha skóra jest bardzo częstym problemem, dotykającym ludzi w każdym wieku. Problem ten jest wynikiem działania wielu czynników, które redukują zawartość wody w skórze, czyniąc ją przesuszoną. Często można zapobiec wysuszeniu skóry, dokonując kilku prostych zmian w stylu życia. W aptece dostępnych jest wiele kojących i skutecznych preparatów, które można kupić bez recepty.
Metformina w leczeniu stwardnienia guzowatego
Nowe badanie wskazuje, że metformina – powszechnie stosowana w terapii cukrzycy typu 2 – skutecznie łagodzi objawy związane ze stwardnieniem guzowatym, wliczając zmniejszenie częstotliwości napadów drgawkowych i redukcję w rozmiarze guzów mózgu.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x