fbpx

Tetracyclinum 3%

Tetracyclinum 3% - ulotka informacyjna dla pacjenta

Produkt leczniczy przeznaczony miejscowo w ropnych zakażeniach skóry wywołanych przez bakterie wrażliwe na tetracykliny. W leczeniu zapalnych form trądzika. Głównie w trądziku grudkowo-krostkowym (acne papulo – pustulosa). Maść może być stosowana w monoterapii oraz w leczeniu skojarzonym z preparatami do stosowania na skórę, zawierającymi retinoidy lub nadtlenek benzoilu. W leczeniu trądziku ropowiczego (acne phlegmonosa) jako środek pomocniczy z retinoidami stosowanymi doustnie.

1 g maści zawiera 30 mg chlorowodorku tetracykliny.

Chorobowo zmienione miejsca pokrywać cienką warstwą maści 2-3x/dobę lub nakładać maść w opatrunku zamkniętym, zwykle w ciągu 4-6 tyg. Jeśli wymagane, leczenie kontynuować do 12 tyg.

Mechanizm działania tetracykliny polega na hamowaniu biosyntezy białek (przez wiązanie z podjednostką 30S rybosomu) i procesów fosforylacyjnych w komórce bakteryjnej. Zakres działania tetracykliny jest bardzo szeroki: bakterie Gram-(+) – gronkowce, paciorkowce, Listeria spp., Erysipelothrix spp., Bacillus anthracis, Clostridium spp., Nocardia spp.;bakterie Gram-(-) – Escherichia coli, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Shigella spp., Neisseria gonorrhoeae, Brucella spp., Pasteurella spp., Vibrio cholerae, Haemophilus spp., Bordetella pertussis, Actinobacillus mallei, Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Bartonella spp.; inne – Spirochaeta spp., Mycobacterium spp., Rickettsia spp., Chlamydia spp., Mycoplasma spp., Actinomyces spp. Nie działa na Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp., Serratia marcescens, Providencia spp. Nie wywiera również działania na grzyby, pierwotniaki i wirusy. Szczepy oporne na tetracykliny występują we wszystkich gatunkach bakterii, w nierównym jednak stopniu. Najczęściej szczepy oporne stwierdza się wśród gronkowców, enterokoków i enterobakterii. W trakcie leczenia rozwój oporności ma charakter powolny. Przyjmuje się, że za jego rozwój odpowiedzialne są zmiany przepuszczalności błony komórkowej.

Nadwrażliwość na tetracykliny chlorowodorek, jak również na wszystkie substancje z grupy tetracyklin lub na substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Nie stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Brak jest szczegółowych danych literaturowych na temat interakcji tetracykliny stosowanej miejscowo wraz z innymi lekami stosowanymi na skórę.

Brak wystarczających dowodów dotyczących bezpieczeństwa stosowania tetracykliny miejscowo na skórę u kobiet w ciąży, dlatego leku nie należy stosować u kobiet w ciąży. Nie zostało określone bezpieczeństwo stosowania u kobiet karmiących piersią. Ze względu na właściwości lipofilowe tetracyklina przenika do mleka matek karmiących piersią. W związku z tym u matek karmiących nie należy stosować preparatu.

Nie stwierdzono przypadku przedawkowania.

Tetracyclinum 3% - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Kiedy w gorączce należy zastosować paracetamol?
Często jako lek przeciwgorączkowy stosujemy paracetamol. Ten, jak i inne leki, które często wybieramy w związku z występującym bólem czy przeziębieniem, wydają się być bezpieczne. Reklamy podkreślają ich skuteczność i łagodny wpływ na żołądek. Wybierając preparat przeciwbólowy, przeciwgorączkowy czy przeciwzapalny musimy jednak brać pod uwagę, że nie istnieją leki całkowicie bezpieczne. To, jaką zastosujemy dawkę, u kogo i z jakimi innymi lekami będziemy je łączyć, może istotnie wpłynąć na działanie i toksyczność konkretnego leku.
Ziołowe tabletki na zatoki. Sinulan czy Sinupret?
Praktycznie każdy z nas zmagał się kiedyś z zapaleniem zatok. Katar, obrzęk nosa, często mocny ból w okolicy zatok, to objawy stanu zapalnego rozwijającego się w zatokach. W aptece dostępnych jest wiele preparatów roślinnych, które według ich producentów mogą pomóc w przypadku tej dolegliwości. Jednak tylko linia preparatów Sinupret jest zarejestrowana jako produkty lecznicze. Czy w takim razie pozostałe nie są pomocne w przypadku zapalenia zatok?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x