fbpx

Tantum Rosa

Tantum Rosa - ulotka informacyjna dla pacjenta

Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk): w przebiegu zapalenia sromu i pochwy; w przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio- i radioterapii; w profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii; w połogu.

1 g proszku zawiera 53,2 mg benzydaminy chlorowodorku.

Dawka dobowa leku wynosi 1-2 sasz. Bezpośrednio przed zastosowaniem rozpuścić zawartość jednej sasz. w 0,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody. Leczenie dolegliwości i objawów zapalenia sromu i pochwy oraz szyjki macicy, a także profilaktyka przed- i pooperacyjna w ginekologii: jednorazowo płukać pochwę roztworem otrzymanym z rozpuszczenia zawartości jednej saszetki, 1-2x/dobę. Leczenie dolegliwości i objawów zapalenia sromu i w połogu: jednorazowo, zewnętrznie do przemywania krocza roztworem otrzymanym z rozpuszczenia zawartości jednej saszetki, 1-2x/dobę. Lekarz może zalecić inne dawkowanie. Samodzielne leczenie ciągłe nie powinno przekraczać 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz. Dla osiągnięcia istotnego efektu terapeutycznego zalecane jest stosowanie produktu leczniczego przez minimum 3 dni.

Benzydamina należy do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do stosowania miejscowego i ogólnego. Produkt leczniczy, w którego skład wchodzi benzydamina, stosuje się miejscowo dopochwowo i na okolice krocza. Benzydamina przy pH 7,2 ma właściwości lipofilne, charakteryzujące się powinowactwem do błon komórkowych i działa stabilizująco na błony komórkowe oraz działa miejscowo znieczulająco. W przeciwieństwie do innych NLPZ benzydamina nie hamuje cyklooksygenazy ani lipoksygenazy (w stężeniu 10-4 mol/l) i nie powoduje powstawania owrzodzeń przewodu pokarmowego. W stężeniach > 10-4 mol/l hamuje w małym stopniu fosfolipazę A2 oraz lizofosfatydylo-acylotransferazę. W stężeniu 10-4 mol/l pobudza syntezę PGE2 w makrofagach. W zakresie stężeń 10-5 do 10-4 mol/l znamiennie zmniejsza tworzenie się wolnych rodników tlenowych w fagocytach. W stężeniu 10-4 mol/l hamuje degranulację i agregację limfocytów. Najsilniej wyrażone działanie in vitro polega na zmniejszeniu adhezji leukocytów na śródbłonku naczyniowym (3-4 x 10-6 mol/l). W badaniach na szczurach stwierdzono przeciwzakrzepowe działanie benzydaminy (ED35 9,5 mg/kg p.o.) oraz zmniejszenie umieralności myszy po podaniu czynnika aktywującego płytki (ang. platelet activating factor, PAF) (50 mg/kg p.o.; p <0,05). Na tej podstawie uznano, że benzydamina działa przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie zmian w naczyniach, pod wpływem pobudzonych, przylegających i przemieszczających się leukocytów, czyli działa ochronnie na naczynia. Miejscowe działanie znieczulające przyczynia się do łagodzenia bólu. Benzydamina działa przeciwobrzękowo, ponieważ zmniejsza przepuszczalność włośniczek. Benzydamina działa antyseptyczne. Produkt leczniczy jest na ogół dobrze tolerowany i wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne.

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie są dotychczas znane żadne oddziaływania preparatu z innymi produktami leczniczymi.

Benzydamina nie wykazuje działania teratogennego i nie działa embrio- i fetotoksycznie. Zastosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia nie wywołując istotnego działania ogólnego. Nie ma przeciwwskazań do miejscowego stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Benzydamina po zastosowaniu miejscowym praktycznie nie działa ogólnie, tak więc ryzyko przedawkowania jest minimalne. Dotychczas nie obserwowano przypadków przedawkowania produktu leczniczego.

Tantum Rosa - wskazania i zastosowanie

Tantum Rosa - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Zanokcica — przyczyny oraz leczenie
Zanokcica (łac. paronychia) to stan zapalny wału paznokciowego. Jest bardzo powszechnym schorzeniem. Bolesność, obrzęk i zaczerwienienie wokół paznokcia to jej pierwsze i najczęstsze objawy. Może występować zarówno na palcach u rąk jak i stóp. Skąd bierze się zanokcica, jak jej zapobiegać i leczyć?
Recepta farmaceutyczna — jaką pomoc można uzyskać w aptece?
Jednym z najcenniejszych uprawnień, jakie posiada magister farmacji, jest możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej. Dzięki temu pacjent może uzyskać nieocenioną pomoc w wyjątkowych sytuacjach. Warto bowiem podkreślić, że w aptece pracują farmaceuci, którzy stanowią wykwalifikowany personel medyczny. Posiadają oni kompetencje odpowiednie do sprawowania opieki nad pacjentem.
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x