fbpx

Rivanolum VP

Rivanolum VP - ulotka informacyjna dla pacjenta

Odkażanie skóry i błon śluzowych oraz powierzchownych uszkodzeń powłok ciała.

1 tabl. zawiera 100 mg etakrydyny mleczanu.

1 tabl. rozpuścić w ok. 100 ml wody. Tak przygotowanym roztw. należy kilka razy/dobę przemywać skórę, np. za pomocą wacika. Roztw. można również wykorzystywać w postaci okładów, płukań lub przymoczek. Do rozpuszczania tabl. należy używać wody przegotowanej. Nie stosować u dzieci poniżej 3 lat. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz osoby w podeszłym wieku: nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Etakrydyny mleczan jest pochodną etakrydyny o działaniu przede wszystkim przeciwbakteryjnym (szczególnie na bakterie Gram – dodatnie) oraz w mniejszym stopniu przeciwpierwotniakowym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego polega na łączeniu się etakrydyny z RNA i/lub DNA bakterii i blokowaniu w ten sposób syntezy białek bakteryjnych. Etakrydyny mleczan odkaża skórę i błony śluzowe oraz zapobiega wnikaniu w głąb rany czynników zakaźnych. Skutkiem jego działania jest ustępowanie uczucia gorąca, bólu, zaczerwienienia skóry oraz opuchnięcia okolicy rany, jak też zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego oraz przyspieszenie procesu gojenia się rany. Etakrydyny mleczan nie działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Obecność wydzieliny ropnej nie osłabia jego działania.

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wiek poniżej 3 lat.

Środki o działaniu utleniającym (nadmanganian potasu, nadtlenek wodoru), sole rtęci oraz halogenki metali alkalicznych (m.in. sól kuchenna) osłabiają działanie etakrydyny mleczanu, dlatego nie należy stosować ich jednocześnie. Nie należy również rozpuszczać tabl. w roztworach zawierających te substancje.

Badania na zwierzętach dotyczące wpływu na przebieg ciąży i rozwój płodu, przebieg porodu i rozwój pourodzeniowy są niewystarczające. Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Produktu leczniczego nie stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania produktu u kobiet karmiących piersią.

Dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku przedawkowania preparatu. Przypadkowe lub omyłkowe doustne zażycie preparatu może być niebezpieczne dla zdrowia i życia z powodu obecności w preparacie kwasu borowego. W przypadku doustnego zażycia preparatu zwykle występują wymioty, które ograniczają w znacznym stopniu niekorzystne działanie kwasu borowego na organizm. Mogą również wystąpić m.in.: biegunka, zaczerwienienie skóry, senność, drgawki, gorączka, żółtaczka, uszkodzenie nerek. Postępowanie w przypadku doustnego zażycia preparatu obejmuje wywoływanie wymiotów i podawanie węgla aktywowanego (leczniczego), a w ciężkich przypadkach stosowanie hemodializy lub dializy otrzewnowej. Ponadto stosuje się leczenie objawowe.

Rivanolum VP - wskazania i zastosowanie

Rivanolum VP - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Choroby przyzębia a COVID-19
COVID-19 jest chorobą wirusową, a naukowcy intensywnie poszukują odpowiedzi na pytanie co wpływa na ciężkość tego zakażenia. Ostatnie odkrycia pokazują, że oprócz przewlekłych chorób promujących stan zapalny, również zdrowie naszej jamy ustnej może mieć istotne znaczenie. Bowiem korelacja zapalenia przyzębia i chorób płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy czy zapalenia płuc jest dobrze znana.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
1
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x