Quentiapine Medis
Quentiapine Medis - ulotka informacyjna dla pacjenta
Objawowe leczenie zmian zapalnych skóry reagujących na kortykosteroidy, powikłanych wtórnymi zakażeniami wywołanymi przez drobnoustroje wrażliwe na gentamycynę. Do chorób tych należą: łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry (toksyczne zapalenie skóry), atopowe zapalenie skóry (wyprysk dziecięcy, alergiczne zapalenie skóry), neurodermit (przewlekły liszaj prosty), liszaj płaski, wyprysk (w tym wyprysk pieniążkowaty, wyprysk skóry rąk, wypryskowe zapalenie skóry), wyprzenia, odparzenia, nagły, odczynowy wysiew pęcherzyków na dłoniach i stopach (potówki), łojotokowe zapalenie skóry, złuszczające zapalenie skóry, zapalenie skóry wywołane promieniowaniem słonecznym, plamica na tle zastoju żylnego. Do bakterii wrażliwych na gentamycynę zalicza się szczepy paciorkowców (grupy A: β-hemolizujące, α-hemolizujące), gronkowiec złocisty (szczepy koagulazo-dodatnie, koagulazo-ujemne oraz niektóre szczepy wytwarzające penicylinazę) oraz bakterie Gram(-), takie jak: Pseudomonas aeruginosa, Aerobacter aerogenes, Escherichia coli, Proteus vulgaris i Klebsiella pneumoniae.
1 g kremu lub maści zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci betametazonu dipropionianu i 1 mg gentamycyny w postaci gentamycyny siarczanu.
Cienką warstwę kremu lub maści nakładać na miejsca chorobowo zmienione i otaczającą skórę 2x/dobę, rano i wieczorem. W leczeniu podtrzymującym, u niektórych pacjentów, można stosować produkt leczniczy rzadziej. Stosowanie u dzieci. Nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat; dopuszcza się stosowanie preparatu u dzieci w wieku powyżej 2 lat, nie dłużej niż przez 5 dni.
Właściwości produktu leczniczego wynikają ze skojarzonego działania substancji czynnych: betametazonu dipropionianu i gentamycyny. Betametazonu dipropionian należy do silnie działających kortykosteroidów. Stosowany miejscowo wywiera szybkie i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym, o szerokim spektrum działania przeciw bakteryjnego.
Nadwrażliwość na substancje czynne: betametazonu dipropionian lub gentamycynę, lub na inne leki z grupy kortykosteroidów, antybiotyki aminoglikozydowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Nie stosować: w wirusowych (np. ospa wietrzna, opryszczka) i grzybiczych zakażeniach skóry, w pierwotnych bakteryjnych zakażeniach skóry, trądziku różowatym, w trądziku pospolitym, na rany, na uszkodzoną skórę, w okolicy odbytu i narządów płciowych, w zapaleniu skóry wokół ust, długotrwale, u dzieci w wieku do 2 lat.
Nie są znane interakcje z innymi lekami.
Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży. Wiadomo jednak, że kortykosteroidy i gentamycyna mogą wchłaniać się przez skórę. Produkt leczniczy można stosować w czasie ciąży tylko wtedy, gdy potencjalna korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla matki, płodu lub noworodka. Ze względu na to, że w badaniach na zwierzętach wykazano działanie teratogenne silnie działających kortykosteroidów, stosowanie produktu leczniczego w okresie ciąży powinno być krótkotrwałe i ograniczać się do małej powierzchni skóry. Nie wiadomo czy po miejscowym podaniu produktu leczniczego wchłanianie substancji czynnych do organizmu jest na tyle duże, aby przenikały one do mleka matki. Należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub stosowania produktu leczniczego, biorąc pod uwagę znaczenie leku dla matki. W okresie karmienia piersią nie należy stosować produktu leczniczego na skórę piersi.
Nadmierne lub długotrwałe stosowanie miejscowe kortykosteroidów może hamować czynność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza powodując wtórną niedoczynność nadnerczy oraz ogólnoustrojowe objawy niepożądane kortykosteroidów, w tym zespół Cushing’a. Nadmierne lub długotrwałe, miejscowe stosowanie gentamycyny może prowadzić do rozwoju opornych szczepów bakterii oraz uszkodzenia słuchu i nerek. Leczenie: zaleca się odpowiednie leczenia objawowe. Ostre objawy nadczynności nadnerczy są przemijające. W razie potrzeby należy wyrównać bilans elektrolitowy. W przypadku przewlekłego zatrucia zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki kortykosteroidów. Jeśli wystąpi wzrost niewrażliwych drobnoustrojów, należy przerwać stosowanie preparatu i zastosować odpowiednie leczenie.
Quentiapine Medis - wskazania i zastosowanie
- Cytomegalia
- Epizod depresyjny
- Epizod maniakalny
- Indukowane zaburzenia urojeniowe
- Ostre i przemijające zaburzenia psychotyczne
- Psychoza
- Schizofrenia
- Uporczywe zaburzenia nastroju (afektywne)
- Uporczywe zaburzenie urojeniowe
- Zaburzenia afektywne dwubiegunowe
- Zaburzenia nastroju (afektywne)
- Zaburzenia schizoafektywne
- Zaburzenie depresyjne nawracające
- Zaburzenie typu schizofrenii (schizotypowe)