fbpx

Primolut-Nor

Primolut-Nor - ulotka informacyjna dla pacjenta

Krwawienia na tle zaburzeń czynnościowych, endometrioza.

1 tabl. zawiera 5 mg noretysteronu octanu.

Krwawienia na tle zaburzeń czynnościowych. Należy zażywać 1 tabl. 3x/dobę przez 10 dni. W większości przypadków zahamuje to krwawienie z macicy, które nie jest związane ze zmianami organicznymi, w ciągu 1-3 dni. Jednakże w celu zapewnienia skuteczności leczenia tabl. należy zażywać przez pełne 10 dni. W ciągu 2-4 dni po zakończeniu leczenia wystąpi krwawienie z odstawienia, porównywalne pod względem obfitości i czasu trwania z normalnym krwawieniem miesiączkowym. Niewielkie krwawienie podczas przyjmowania tabl. Czasami po wstępnym zatrzymaniu krwawienia może wystąpić niewielkie krwawienie. Również w takim przypadku należy kontynuować przyjmowanie produktu. Brak zatrzymania krwawienia, ciężkie krwawienie międzymiesiączkowe: jeśli pomimo prawidłowego zażywania produktu krwawienie z dróg rodnych nie ustanie, należy wziąć pod uwagę inne stany np. polipy, rak szyjki macicy lub rak endometrium, mięśniak, pozostałości tkanki po poronieniu, ciąża pozamaciczna lub zaburzenia krzepnięcia. Zaleca się wtedy stosowne badania. Dotyczy to również przypadków, gdy po początkowym zatrzymaniu krwawienia występuje nawrót stosunkowo silnego krwawienia podczas zażywania tabl. Zapobieganie nawrotom krwawienia. W celu zapobieżenia nawrotom krwawień na tle zaburzeń czynnościowych u pacjentek z cyklami bezowulacyjnymi produkt można podawać profilaktycznie 1 tabl. 1-2x/dobę 16.-25. dnia cyklu (1 dzień cyklu = 1 dzień ostatniego krwawienia). W ciągu kilku dni po zażyciu ostatniej tabl. wystąpi krwawienie z odstawienia. Endometrioza. Leczenie należy rozpocząć pomiędzy 1. a 5. dniem cyklu od 1 tabl. produktu przyjmowanej 2x/dobę. W przypadku plamienia dawkę można zwiększyć do 2 tabl. przyjmowanych 2x/dobę. Jeśli krwawienie ustąpi, należy rozważyć zmniejszenie dawki do dawki początkowej. Leczenie należy prowadzić przez co najmniej 4-6 m-cy. Przy niezakłóconym przyjmowaniu leku owulacja i menstruacja zazwyczaj nie występują.

Noretysteron jest silnym progestagenem. Całkowita przemiana błony śluzowej trzonu macicy z fazy proliferacyjnej do fazy wydzielniczej u kobiet poddawanych działaniu estrogenów następuje po doustnym podaniu noretysteronu w dawce 100-150 mg na cykl. Progestagenne działanie noretysteronu na endometrium stanowi podstawę leczenia krwawień na tle zaburzeń czynnościowych oraz endometriozy.

Nie należy stosować produktu w przypadku wystąpienia poniższych chorób. Jeżeli którakolwiek z poniższych chorób wystąpi podczas stosowania leku należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża lub podejrzenie ciąży. Karmienie piersią. Występowanie obecnie lub w przeszłości zaburzeń zakrzepowych lub zakrzepowo-zatorowych żył lub tętnic (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zawał mięśnia sercowego). Występowanie obecnie lub w przeszłości incydentów naczyniowo-mózgowych. Występowanie obecnie lub w przeszłości objawów zwiastunowych zakrzepicy (np. dławicy piersiowej, przemijającego ataku niedokrwiennego mózgu). Występowanie poważnego czynnika ryzyka zakrzepicy żył lub tętnic. Występowanie w przeszłości migrenowych bólów głowy z ogniskowymi objawami neurologicznymi. Cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi. Występowanie obecnie lub w przeszłości ciężkiej choroby wątroby (do czasu powrotu wyników prób czynnościowych wątroby do prawidłowych wartości). Występowanie obecnie lub w przeszłości łagodnych bądź złośliwych nowotworów wątroby. Wystąpienie lub podejrzenie wystąpienia nowotworów hormonozależnych.

Interakcje prowadzące do zwiększonego klirensu hormonów płciowych mogą powodować zmniejszenie skuteczności terapeutycznej produktu. Interakcje tego typu wykazano w przypadku wielu leków indukujących enzymy wątroby (np. fenytoina, barbiturany, prymidon, karbamazepina, ryfampicyna, okskarbazepina, dziurawiec zwyczajny oraz ryfabutyna); podobne działanie jest również podejrzewane w przypadku gryzeofulwiny. Progestageny mogą zakłócać metabolizm innych leków. Tym samym mogą wpływać na ich stężenie w osoczu i tkankach (np. cyklosporyny). Uwaga: w celu określenia potencjalnych interakcji należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi stosowanych jednocześnie preparatów. Stosowanie progestagenów może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, w tym na biochemiczne parametry czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy i nerek, stężenie białek osocza (nośnikowych), np. globulin wiążących kortykosteroidy oraz frakcji lipidów / lipoprotein, parametry metabolizmu węglowodanów oraz parametry krzepliwości i fibrynolizy. Zmiany na ogół mieszczą się w normie dla poszczególnych badań laboratoryjnych.

Stosowane produktu w czasie ciąży jest przeciwwskazane. Produktu nie należy podawać w okresie karmienia piersią.

Badania toksyczności ostrej noretysteronu octanu na zwierzętach nie wykazały ryzyka ciężkich działań niepożądanych w przypadku nieumyślnego przyjęcia wielokrotności dobowej dawki terapeutycznej.

Primolut-Nor - wskazania i zastosowanie

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Uzależnienie od alkoholu — jak wyjść z nałogu?
15 kwietnia to szczególna data — to właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. Coroczna akcja ma na celu podkreślenie powagi problemu, z którym zmaga się około 280 mln ogólnoświatowej populacji. Statystyki prowadzone przez WHO (ang. World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia) są alarmujące: z powodu szkodliwego spożywania alkoholu etylowego umiera rocznie nawet kilka milionów ludzi! Co gorsza, problem dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale również młode pokolenie (15-19 lat) [1]. Czy istnieją skuteczne metody leczenia uzależnienia od alkoholu? Jak wyjść z nałogu?
Indeks glikemiczny i kontrola cukrzycy
Indeks glikemiczny pomoże Ci wybrać co jeść, aby nadmiernie nie wzrósł cukier po posiłku. Szczególnie na początku choroby, gdy jeszcze nie orientujesz się jak to, co jesz, wpływa na poziom glukozy we krwi. Wystarczy, że skorzystasz z tabeli i sprawdzisz wskaźnik IG produktu. Wybieraj zawsze produkty o niskich indeksach. Teraz z optymizmem oczekuj postępów leczenia. Jednak wskaźnik ma również kilka pułapek. Uważaj na nie! Dlatego z czasem rozszerzaj wiedzę o inne sposoby kontroli cukrzycy, nie tylko w dietoterapii.
XL, SL, SR... — co oznaczają akronimy na opakowaniach leków?
Opakowanie leku podlega uregulowaniom prawnym. Niekiedy ze względu na brak pewnych informacji partie leków zostają wycofane. Akronimy stosowane w nazwach handlowych leków nie są usystematyzowane, co wprowadza pewien chaos w nazewnictwie. Pacjenci bardzo często myślą, że skrótowce oznaczają rozmiary tabletek. Niestety jest to dużo bardziej skomplikowane. Co oznaczają? Czemu powinieneś zwrócić na nie uwagę?
Bamlanivimab — czy ten lek zakończy pandemię koronawirusa?
Covid-19 pojawił się pod koniec 2019 roku i do tej pory sieje spustoszenie. Chociaż u wielu pacjentów przebieg tej choroby jest łagodny lub wręcz bezobjawowy, u grona osób koronawirus wywołuje naprawdę ciężkie symptomy. Niezbędny jest skuteczny lek, który pomoże zahamować jego dalsze rozprzestrzenianie i mutowanie. Do tej pory specjaliści podejmowali się próby leczenia SARS-CoV-2 różnymi dostępnymi metodami, jednak żadna z nich nie była odpowiednio skuteczna. Bamlanivimab to najnowsze odkrycie naukowców. Czy to przeciwciało monoklonalne pozwoli zakończyć trwającą epidemię?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x