Wskazania:
Usuwanie pojedynczych odcisków. Usuwanie modzeli.
Dawkowanie:
Dzieci. Do stosowania miejscowego. Produkt leczniczy należy nakładać wyłącznie na odcisk lub modzel. Najlepiej stosować go na noc. Przed użyciem plastra leczniczego należy namoczyć lub zwilżyć zrogowaciałą skórę, a następnie ją osuszyć. Po 2 dniach kuracji należy zmienić plaster leczniczy, a po 4 dniach usunąć zmiękczony, zrogowaciały naskórek w ciepłej kąpieli solankowej lub mydlanej. W przypadkach uporczywych, terapię można powtarzać co 48 h. Nie stosować dłużej niż przez 14 dni. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przeciwwskazania:
Nie stosować: w nadwrażliwości na substancję czynną – kwas salicylowy, lub którąkolwiek substancję pomocniczą (może wystąpić wysypka, podrażnienie skóry, uczulenie, kontaktowe zapalenie skóry), u pacjentów z zaburzeniami krążenia, u pacjentów z cukrzycą, u pacjentów z niewydolnością nerek i wątroby, jeśli modzel, odcisk lub skóra w otoczeniu odciska jest uszkodzona, zmieniona zapalnie lub podrażniona.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Należy przerwać leczenie i usunąć plaster leczniczy, jeśli wystąpi stan zapalny skóry, podrażnienie lub uczulenie. Plaster leczniczy należy nakładać wyłącznie na odcisk – nie należy stosować plastra na niezmienioną zdrową skórę, ani na uszkodzoną skórę, gdy kwas salicylowy wchłania sie przez skórę i mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kwasu salicylowego. Produkt leczniczy może powodować wystąpienie podrażnienia skóry i wysypki. Unikać kontaktu produktu leczniczego z oczami i błonami śluzowymi. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ze względu na zawartość lanoliny, produkt leczniczy może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje:
Jednoczesne stosowanie innych leków o działaniu keratolitycznym, takich jak mocznik, retynoidy, oraz kwas mlekowy może spowodować silne złuszczanie się naskórka. Wchłanianie kwasu salicylowego przez skórę może być nasilone w obecności dimetylosulfoksydu (DMSO).
Ciąża i laktacja:
Nie prowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane:
Może wystąpić podrażnienie, uczulenie i stan zapalny skóry.
Przedawkowanie:
W przypadku stosowania produktu leczniczego zgodnie ze wskazaniami, możliwość wystąpienia objawów przedawkowania oraz zatrucia salicylanami jest ograniczona. Nie zgłoszono przypadku przedawkowania.
Działanie:
Kwas salicylowy stosowany miejscowo na zrogowaciały naskórek działa keratolitycznie, zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek, ułatwiając jego złuszczenie.
Skład:
1 g plastra leczniczego zawiera 400 mg kwasu salicylowego.