fbpx

Physioneal 40

Physioneal 40 - ulotka informacyjna dla pacjenta

Preparat wskazany jest do dializy otrzewnowej, m.in. w przypadku: ostrej i przewlekłej niewydolności nerek; ciężkiego przewodnienia; ciężkich zaburzeń gospodarki elektrolitowej; zatrucia lekami podlegającymi dializie, kiedy nie można zastosować bardziej odpowiednich, alternatywnych metod leczenia. Roztwory do dializy, zawierające wodorowęglan i mleczan, o fizjologicznym pH są szczególnie wskazane dla pacjentów odczuwających ból lub dyskomfort podczas procesu napełniania przy użyciu płynów o niskim pH, opartych wyłącznie na buforze mleczanowym.

Skład gotowego roztw. po zmieszaniu zawiera: 75,5 mmol/l glukozy bezwodnej (1,36%), 126 mmol/l glukozy bezwodnej (2,27%), 214 mmol/l glukozy bezwodnej (3,86%), 132 mmol/l Na+, 1,25 mmol/l Ca++, 0,25 mmol/l Mg++, 95 mmol/l Cl, 25 mmol/l HCO3, 15 mmol/l C3H5O3. Liczba „40” w nazwie określa stężenie buforu w roztw. (15 mmol/l mleczanu + 25 mmol/l wodorowęglanu = 40 mmol/l).

Schemat leczenia, częstość dializ, objętość płynu na jedną wymianę, czas zalegania i czas trwania dializy powinny być dostosowane przez lekarza. Dorośli. U pacjentów leczonych ciągłą ambulatoryjną dializą otrzewnową (CADO) zazwyczaj wykonuje się 4 wymiany na dobę (na 24 h). U pacjentów leczonych automatyczną dializą otrzewnową (ADO) zazwyczaj wykonuje się 4-5 wymian w nocy i do 2 wymian w ciągu dnia. Objętość płynu zależy od masy ciała, zwykle wynosi od 2 l do 2,5 l. Pacjenci w podeszłym wieku. Stosować tak jak u pacjentów dorosłych. Dzieci i młodzież. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci i młodzieży. Należy rozważyć stosunek klinicznej korzyści do ryzyka wystąpienia działań niepożądanych przed zastosowaniem produktu w tej grupie pacjentów. Dzieci >2 lat, zaleca się 800 do 1400 ml/m2 na jedną wymianę, zależnie od tolerancji, nie więcej jednak niż 2000 ml. U dzieci w wieku poniżej 2 lat zaleca się zastosowanie objętości napełniania od 200 do 1000 ml/m2.

U pacjentów z niewydolnością nerek dializa otrzewnowa ma na celu usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, które normalnie wydalane są przez nerki, oraz wspomożenie regulacji równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z: nieusuwalnymi defektami mechanicznymi, które uniemożliwiają skuteczną dializę otrzewnową lub zwiększają ryzyko infekcji; udokumentowaną utratą czynności otrzewnej lub rozległymi zrostami, które zaburzają czynności otrzewnej.

Podczas dializy stężenie we krwi produktów leczniczych ulegających dializie może ulec zmniejszeniu. Należy wziąć pod uwagę możliwość uzupełnienia strat. U pacjentów przyjmujących glikozydy nasercowe należy ściśle kontrolować stężenia potasu w surowicy z uwagi na ryzyko zatrucia naparstnicą. Konieczne może być uzupełnienie potasu.

Brak doświadczenia klinicznego z zastosowaniem produktu w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie są dostępne dane z badań na zwierzętach. Należy zawsze rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.

Przedawkowanie może potencjalnie prowadzić do hiperwolemii, hipowolemii, zaburzeń elektrolitowych lub (u pacjentów z cukrzycą) do hiperglikemii. Hiperwolemia: w tym przypadku można zastosować hipertoniczne roztwory do dializy otrzewnowej i ograniczenie podawania płynów. Hipowolemia: w tym przypadku w zależności od stopnia odwodnienia można zastosować doustne lub dożylne uzupełnienie płynów. Zaburzenia elektrolitowe: w tym przypadku postępowanie zależne jest od rodzaju zaburzeń elektrolitowych, stwierdzonych na podstawie badań krwi. W przypadku najbardziej prawdopodobnego zaburzenia, hipokaliemii, można doustnie podać potas lub dodać chlorek potasu do roztworu do dializy otrzewnowej przepisanego przez lekarza prowadzącego.
Hiperglikemia (u pacjentów z cukrzycą): w tym przypadku należy dostosowywać dawki insuliny zgodnie ze schematem dawkowania przepisanym przez lekarza prowadzącego.

Physioneal 40 - wskazania i zastosowanie

Physioneal 40 - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Leki, które mogą wywołać reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne
Dobroczynny wpływ słońca na nasz organizm znany jest od dawna. Umiejętne korzystanie z kąpieli słonecznych może być nie tylko źródłem przyjemności (zwiększona produkcja serotoniny — hormonu szczęścia), ale również zdrowia (synteza endogennej witaminy D). Od starożytności znane jest pojęcie helioterapii, czyli leczenia różnych chorób z wykorzystaniem promieni słonecznych. Jednak słońce ma również swoją „ciemną” stronę. W wyniku oddziaływania substancji pochodzenia zewnętrznego z promieniowaniem UV często dochodzi do wystąpienia fotodermatoz egzogennych. Substancje mogące wywołać fotodermatozy znajdują się w naszym otoczeniu. Możemy je odnaleźć między innymi w perfumach, środkach do mycia, odkażania i ochrony przeciwsłonecznej oraz w niektórych lekach. Powodują one zmiany na skórze w postaci m.in. przebarwień, zaczerwienień czy obrzęków (reakcje fototoksyczne) lub trudniejszych w leczeniu reakcji fotoalergicznych. Ponieważ, aby doszło do ich wystąpienia, oprócz określonej substancji egzogennej niezbędne jest zadziałanie promieniowania. Dlatego też choroby te cechują się największym nasileniem zmian skórnych w miejscach odsłoniętych [1-5].
Konflikt serologiczny i jego profilaktyka w ciąży
Z pojęciem konflikt serologiczny po raz pierwszy zetknęliśmy się prawdopodobnie wszyscy w szkole podstawowej na lekcji biologii. Wielu z nas mogło wtedy pomyśleć, że ta sytuacja nie będzie go dotyczyć. No, chyba że ktoś planował studiować kierunki medyczne. Nic bardziej mylnego. Życie lubi zaskakiwać. Konflikt serologiczny to realny problem, z którym możemy się zetknąć w bardzo ważnym dla nas momencie, bowiem w chwili poczęcia naszego dziecka. 
Najlepszy lek z witaminą D - przegląd dostępnych preparatów
Cholekalcyferol, nazywany potocznie witaminą D, to związek pełniący szereg istotnych funkcji w organizmie. Jego niedobór jest powszechny, zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej, co wynika przede wszystkim z niewielkiego nasłonecznienia. Pierwszym krokiem do wyrównania poziomu witaminy D powinno być oznaczenie jej poziomu we krwi, a następnie wdrożenie właściwej suplementacji. Jaki preparat z witaminą D wybrać?
Jaki termometr owulacyjny wybrać?
Termometr owulacyjny służy do monitorowania jajeczkowania, czyli owulacji. Jest to etap cyklu miesiączkowego, kiedy uwolniona z jajnika komórka jajowa podąża w kierunku macicy. Termometr owulacyjny monitoruje wzrost temperatury ciała, który towarzyszy procesowi. Okazuje się, że dobór termometru może przysparzać kłopotów. Rynek oferuje wersje tradycyjne, cyfrowe, a dla wymagających pacjentek są nawet termometry zintegrowane z aplikacjami internetowymi. Jakie czynniki brać pod uwagę i na co uważać decydując się na tradycyjne lub nowoczesne rozwiązania? W artykule odpowiem na pytania z forum dla kobiet.
Skuteczny środek na katar sienny-Allergodil czy Sinumedin?
Alergia w dzisiejszych czasach to przypadłość bardzo powszechna. Często jej objawy nasilają się w okresie wiosenno-letnim, jednak możemy na nią cierpieć nawet zimą. Najczęściej manifestowana jest poprzez kichanie, swędzenie i pieczenie oraz obecność wodnistej wydzieliny w nosie, a także czerwone i łzawiące oczy. W jaki sposób najlepiej poradzić sobie z katarem siennym? Jakie leki najlepiej przyjąć i jak je dawkować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Czy pora dnia ma znaczenie przy przyjmowaniu leków?
“Rano czy wieczorem?” — takie pytanie codziennie pada z ust pacjentów w aptekach. I nie jest ono bez znaczenia dla prowadzonej farmakoterapii. Przyjęcie i stosowanie się do właściwego schematu dawkowania może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia. Wpływ na to może mieć zróżnicowana aktywność danych narządów uzależniona od […]
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x