fbpx

Pentaglobin

Pentaglobin - ulotka informacyjna dla pacjenta

Leczenie zakażeń bakteryjnych przy równoczesnym stosowaniu antybiotyków. Substytucja immunoglobulin u pacjentów o osłabionym układzie immunologicznym.

1 ml roztw. zawiera 50 mg białka osocza ludzkiego, w tym co najmniej 95% immunoglobuliny: immunoglobulina M (IgM) 6 mg, immunoglobulina A (IgA) 6 mg oraz immunoglobulina G (IgG) 38 mg. Rozkład podklas IgG: ok. 63% (IgG1), ok. 26% (IgG2), ok. 4% (IgG3), ok. 7% (IgG4).

Dawkowanie zależy od stanu układu immunologicznego pacjenta i nasilenia choroby. Poniższe zalecenia dotyczące dawkowania mogą być traktowane jako orientacyjne. Noworodki i niemowlęta: 5 ml (0,25 g)/kg mc./dobę przez 3 kolejne dni. Dalsze powtarzanie dawek zależnie od przebiegu klinicznego. Dzieci i dorośli. Leczenie ciężkich zakażeń bakteryjnych: 5 ml (0,25 g)/kg mc./dobę przez 3 kolejne dni. Dalsze powtarzanie dawek zależnie od przebiegu klinicznego. Substytucja immunoglobuliny u pacjentów o osłabionym układzie immunologicznym i z ciężkim zespołem wtórnego niedoboru przeciwciał: 3-5 ml (0,15-0,25 g)/kg mc. Powtarzanie dawek w razie potrzeby w odstępach 1-tygodniowych. Produkt leczniczy należy przed podaniem ogrzać do temperatury pokojowej lub temperatury ciała. Produkt leczniczy należy podawać doż. z następującymi szybkościami inf.: u noworodków i niemowląt: 1,7 ml/kg mc./h za pomocą pompy infuzyjnej; u dzieci i dorosłych: 0,4 ml/kg mc./h; alternatywnie: dla 1-szych 100 ml: 0,4 ml/kg mc./h; następnie nieprzerwanie 0,2 ml/kg mc./h; do osiągnięcia: 15,0 ml/kg mc. w ciągu 72 h. Przykłady. Noworodek, mc. 3 kg, dawka całkowita dzień 1: 15 ml, szybkość inf.: 5 ml/h, czas trwania inf. 3 h. Dziecko, mc. 20 kg, dawka całkowita dzień 1: 100 ml, szybkość inf.: 8 ml/h, czas trwania inf. 12,5 h. Osoba dorosła, mc. 70 kg, dawka całkowita dzień 1: 350 ml, szybkość inf.: 28 ml/h, czas trwania inf. 12,5 h, alternatywnie: szybkość inf. 28 ml/h, czas trwania inf. 3,5 h., szybkość inf. 14 ml/h, czas trwania inf. następnie nieprzerwanie przez 68 h.

Produkt zawiera głównie immunoglobulinę G (IgG) oraz podwyższone stężenie immunoglobuliny A (IgA) i immunoglobuliny M (IgM) o szerokim spektrum przeciwciał przeciwko różnym czynnikom zakaźnym i ich toksynom. Produkt zawiera ilości przeciwciał, które są obecne w normalnej populacji. Ze względu na podwyższoną zawartość IgA, a zwłaszcza IgM, produkt leczniczy posiada wyższe miano przeciwciał aglutynujących przeciwko antygenom bakteryjnym niż preparaty czystej immunoglobuliny G (IgG). Produkt jest wytwarzany z puli osocza co najmniej 1000 dawców. Odpowiednie dawki tego produktu leczniczego mogą przywrócić prawidłowy poziom immunoglobulin u pacjentów z ich poziomem obniżonym poza normę. Mechanizm działania w innych wskazaniach niż leczenie substytucyjne nie został jeszcze w całości wyjaśniony, obejmuje on jednak modulację immunologiczną.

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na immunoglobuliny ludzkie, szczególnie u pacjentów z przeciwciałami przeciwko IgA.

U niemowląt nie należy stosować produktu leczniczego jednocześnie z glukonianem wapnia, ponieważ zachodzi podejrzenie, że po równoczesnym podaniu mogą wystąpić działania niepożądane. Podanie immunoglobiny może osłabić w okresie od co najmniej 6 tyg. do 3 m-cy skuteczność szczepionek zawierających żywe atenuowane wirusy, takie jak szczepionki przeciwko odrze, różyczce, śwince i ospie wietrznej. Po podaniu tego produktu należy zachować 3-miesięczną przerw przed szczepieniem szczepionką zawierającą żywe atenuowane wirusy. W przypadku szczepienia przeciwko odrze zmniejszenie skuteczności szczepionki może utrzymywać się do 1-go roku. Z tego powodu zaleca się oznaczenie miana przeciwciał u pacjentów szczepionych przeciwko odrze. Oczekuje się, że interakcje wymienione dla dorosłych mogą wystąpić również u dzieci i młodzieży.

Bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego u kobiet w okresie ciąży nie było oceniane w kontrolowanych badaniach klinicznych. W związku z tym należy go stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią z zachowaniem ostrożności. Wykazano, że produkty lecznicze zawierające immunoglobuliny, podawane doż., przenikają przez łożysko, co nasila się w III trymestrze. Obserwacje kliniczne związane z podawaniem immunoglobulin wskazują, że podawanie tej grupy leków w czasie ciąży nie wywołuje szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, na płód czy na noworodka. Immunoglobuliny są wydzielane do mleka matki , co może przyczyniać się do ochrony noworodka przed czynnikami chorobotwórczymi dostającymi się do organizmu przez błony śluzowe. Obserwacje kliniczne związane z podawaniem immunoglobulin wskazują, że nie należy spodziewać się szkodliwego wpływu na płodność.

Przedawkowanie może prowadzić do przeciążenia płynem i wzrostu lepkości krwi, szczególnie u pacjentów z grup ryzyka, łącznie z pacjentami w podeszłym wieku lub pacjentami z zaburzeniami czynności nerek.

Pentaglobin - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Clotrimazol — jak stosować takie preparaty jak Clotidal, Canesten czy Clotrimazolum?
Clotrimazol (pol. klotrymazol, łac. clotrimazolum) to jeden z najpopularniejszych leków przeciwgrzybiczych stosowanych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Szczególnie pomocny przy grzybiczych infekcjach intymnych po kąpielach w basenie czy w grzybicy stóp u sportowców. Ma on szersze spektrum działania - działa również na niektóre bakterie i pierwotniaki. Najczęściej jednak leczy się nim kandydozy, czyli zakażenia drożdżakami, głównie gatunkiem Candida albicans.
Kwasy Omega-3 w ciąży i podczas karmienia piersią
Kwasy Omega-3 to dość popularne i modne pojęcie, jakie przewija się w sieci i poradnikach o zdrowym żywieniu. Przypisuje się im dobroczynne działanie na organizm ludzki na każdym etapie życia — i faktycznie tak jest. Człowiek powinien mieć z nimi kontakt od samego początku, najlepiej już w życiu płodowym. Stąd tak ważna suplementacja tymi kwasami u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.
Nowoczesne insuliny — przegląd 
Jednym z kroków milowych współczesnej diabetologii było wynalezienie analogów insulin ludzkich. Modyfikacja cząsteczki insuliny dała bowiem możliwość lepszej kontroli glikemii i stabilniejsze działanie, co przekłada się na mniejsze ryzyko ciężkiej hipoglikemii. Analogi stosowane są głównie w cukrzycy typu 1. Podawane są w ciągłym wlewie podskórnym w pompie insulinowej, a także w intensywnej insulinoterapii metodą wielokrotnych wstrzyknięć [1].
Czy insulina musi być w lodówce? Zasady przechowywania
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz młodszych osób. Często bywa efektem nieprawidłowego stylu życia, nadwagi lub otyłości. Może także pojawić się niezależnie od naszych codziennych nawyków. Pacjenci, w zależności od typu schorzenia powinni zażywać doustne leki przeciwcukrzycowe, korzystać z insuliny, bądź stosować terapię łączoną.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x