fbpx

Nurofen dla dzieci Forte

Nurofen dla dzieci Forte - ulotka informacyjna dla pacjenta

Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwerężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu.

Do opakowania dołączona jest podwójna łyżka miarowa o pojemności 1,25, 2,5 i 5 ml lub dozownik w formie strzykawki 3 ml lub 5 ml z podziałką ułatwiającą dawkowanie. Dawka dobowa produktu leczniczego w leczeniu bólu i gorączki wynosi 20-30 mg/kg mc., podana w dawkach podzielonych według poniższego schematu: niemowlęta od 3 do 6 m-cy (5-7,6 kg): 3x po 1,25 ml w ciągu doby (co odpowiada 150 mg ibuprofenu/dobę). Niemowlęta od 6 do 12 m-cy (7,7-9 kg): 3 do 4x po 1,25 ml w ciągu doby (co odpowiada 150-200 mg ibuprofenu/dobę). Dzieci od 1 do 3 rż (10-15 kg): 3x po 2,5 ml w ciągu doby (co odpowiada 300 mg ibuprofenu/dobę). Dzieci od 4 do 6 rż (16-20 kg): 3x po 3,75 ml w ciągu doby (co odpowiada 450 mg ibuprofenu/dobę). Dzieci od 7 do 9 lat (21-29 kg): 3x po 5 ml w ciągu doby (co odpowiada 600 mg ibuprofenu/dobę). Dzieci od 10 do 12 rż (30-40 kg): 3x po 7,5 ml w ciągu doby (co odpowiada 900 mg ibuprofenu/dobę). Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 rż: dawką rekomendowaną w objawowym leczeniu bólu i gorączki jest 3x po 10 ml w ciągu doby, do ustąpienia objawów. Pacjenci w starszym wieku: dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie przez lekarza. Należy rozważyć możliwość zmniejszenia dawki. U osób z niewydolnością nerek ustalając dawkę należy uwzględnić stopień wydolności nerek. Dzieciom poniżej 6 m-ca życia produkt leczniczy można podać tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować większej dawki niż zalecana. Produkt leczniczy przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeżeli konieczne jest stosowanie produktu leczniczego dłużej niż przez 3 dni lub stan pacjenta pogarsza się należy zalecić pacjentowi skontaktowanie się z lekarzem. Wstrząsnąć przed użyciem. Produkt leczniczy może być podany bezpośrednio lub rozpuszczony w wodzie lub soku. U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm działania ibuprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Ibuprofen zmniejsza ból wywołany stanem zapalnym, obrzęk i gorączkę. Dodatkowo odwracalnie hamuje agregację płytek krwi. Wykazano, że działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe ibuprofenu rozpoczyna się w ciągu 30 min. od przyjęcia produktu leczniczego. Z danych doświadczalnych wynika, że ibuprofen podawany łącznie z małymi dawkami aspiryny może hamować jej działanie zapobiegające agregacji płytek. W badaniu, w którym pojedynczą dawkę 400 mg ibuprofenu podawano w trakcie 8 h przed lub 30 min. po podaniu aspiryny o natychmiastowym uwalnianiu (81 mg) nastąpiło osłabienie wpływu kwasu acetylosalicylowego na tworzenie trombosanu lub agregację płytek. Jednakże dane te są ograniczone i niepewne w odniesieniu do ekstrapolacji danych ex vivo na obraz kliniczny, co przekłada się na brak możliwości wyciągnięcia jednoznacznych wniosków dla regularnego stosowania ibuprofenu, a w odniesieniu do sporadycznego zażywania ibuprofenu przyjmuje się, że istotny klinicznie efekt nie występuje.

Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na ibuprofen lub na którakolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca; przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX2; w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną.

Ibuprofenu (podobnie jak innych leków z grupy NLPZ) nie należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami: kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi: ze względu na zwiększenie ryzyka występowania działań niepożądanych; lekami przeciwnadciśnieniowymi: leki z grupy NLPZ mogą powodować mniejszą skuteczność działania leków zmniejszających ciśnienie tętnicze krwi; lekami moczopędnymi: istnieją nieliczne dowody na zmniejszenie skuteczności działania leków moczopędnych; lekami przeciwzakrzepowymi: z nielicznych danych klinicznych wynika, że NLPZ mogą zwiększać działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, takich jak np. warfaryna (acenokumarol); litem i metotreksatem: dowiedziono, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować zwiększenie stężenia w osoczu zarówno litu jak i metotreksatu; zaleca się kontrolę litu w surowicy; zydowudyną- istnieją dowody na wydłużenie czasu krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie ibuprofenem i zydowudyną; z kortykosteroidami – zwiększa się ryzyko działań niepożądanych w obrębie przewodu pokarmowego.

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania ibuprofenu u kobiet w ciąży. Ponieważ wpływ zahamowania syntezy prostaglandyn na płód ludzki jest nieznany nie zaleca się stosowania ibuprofenu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. W ostatnim trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane ze względu na zmniejszenie czynności skurczowej macicy, przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego Botalla i wywoływanie nadciśnienia płucnego u noworodka, oraz zwiększone ryzyko przedłużenia krwawienia u matki i dziecka oraz powstania obrzęków u matki. Ibuprofen i jego metabolity przenikają do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkim stężeniu (0,0008% zastosowanej dawki). Ponieważ jak dotąd nie ma doniesień o szkodliwym wpływie ibuprofenu na niemowlęta, przerwanie karmienia nie jest koniecznie w trakcie krótkotrwałego leczenia ibuprofenem w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki.

U dzieci jednorazowe przyjęcie dawki powyżej 400 mg może spowodować objawy przedawkowania. U dorosłych dokładna dawka mogąca spowodować takie objawy nie jest precyzyjnie określona. T0,5 podczas przedawkowania wynosi 1,5 do 3 h. U większości pacjentów przyjmujących klinicznie znaczące dawki NLPZ mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu lub rzadziej biegunka. Mogą także wystąpić: szumy uszne, ból głowy i krwawienie żołądkowo-jelitowe. Cięższe zatrucie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i objawia się sennością, a bardzo rzadko także pobudzeniem i dezorientacją lub śpiączką. Bardzo rzadko mogą wystąpić konwulsje. Podczas ciężkich zatruć może wystąpić kwasica metaboliczna, a czas protrombinowy/INR może być zwiększony. Mogą wystąpić: ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby. U pacjentów z astmą może wystąpić zaostrzenie objawów astmy. Nie ma swoistego antidotum. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące, polegające na oczyszczeniu organizmu. Należy monitorować czynność serca i kontrolować objawy czynności życiowych, o ile są stabilne. Należy rozważyć podanie doustnie węgla aktywowanego w ciągu 1 godziny od przedawkowania. W przypadku wystąpienia częstych lub przedłużających się konwulsji, należy podać dożylnie diazepam lub lorazepam. W przypadku pacjentów z astmą należy podać preparaty rozszerzające oskrzela.

Nurofen dla dzieci Forte - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Vaxzevria (szczepionka AstraZeneca) a ryzyko zakrzepicy
Szczepienia przeciwko COVID-19 to ostatnio bardzo gorący temat. Są niezbędne do okiełznania pandemii. Początkowo dostępność szczepionek była ograniczona, między innymi poprzez niewielką ilość dopuszczonych do użytku preparatów. Aktualnie sytuacja poprawia się, jednak pojawiają się niepokojące informacje o działaniach niepożądanych niektórych z nich. Z artykułu dowiesz się, jak w rzeczywistości wygląda sprawa rozwoju zakrzepicy po przyjęciu szczepionki firmy AstraZeneca – Vaxzevria.
Czy bumetanid pomoże w leczeniu Alzheimera?
Lek moczopędny zawierający bumetanid może być potencjalnym kandydatem do leczenia choroby Alzheimera u osób, u których występuje ryzyko genetyczne. Doniesienia takie zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature Aging. Badanie wykazało, że osoby przyjmujące bumetanid znacznie rzadziej chorowały na chorobę Alzheimera niż osoby, które nie przyjmowały tego leku.
Deksametazon uratował miliony pacjentów z COVID
Według NHS England stosowanie deksametazonu na oddziałach szpitalnych COVID-19  uratowało 22 tysiące pacjentów w Wielkiej Brytanii i szacunkowo milion na całym świecie. Steryd jest pierwszym lekiem, który poprawia przeżycie chorych na COVID-19.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x