fbpx

multiBic z potasem 2; -3; -4 mmol/l

multiBic z potasem 2; -3; -4 mmol/l - ulotka informacyjna dla pacjenta

Do stosowania u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek, wymagających ciągłej hemofiltracji.

Teoretyczna osmolarność: 292 mosm/l. pH 7,40.

Ciągła terapia nerkozastępcza, wraz z przepisaniem tego produktu leczniczego, powinna być przeprowadzana pod kierunkiem lekarza, posiadającego doświadczenie w leczeniu tą metodą. W ostrym uszkodzeniu nerek u osób dorosłych, o mc. 70 kg, odpowiedni dla usunięcia produktów przemiany materii jest zabieg ciągły, z dawką 2000 ml/h roztw., zależnie od stanu metabolicznego pacjenta. Dawka powinna być dostosowana do wielkości ciała pacjenta. U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek dawka roztw. powinna wynosić co najmniej 1/3 ciężaru ciała na zabieg, przy stosowaniu 3 zabiegów/tydz., o ile nie jest wskazane klinicznie inne dawkowanie. Wymagane może być zwiększenie objętości stosowanej w ciągu tyg. lub rozdzielenie tej objętości tyg. na więcej niż 3 zabiegi/tydz. W leczeniu ostrych zatruć dawka i czas trwania hemodializy, hemofiltracji lub hemodiafiltracji zależy od rodzaju toksyny, jej stężenia oraz ciężkości objawów klinicznych i wymaga decyzji klinicznej w zależności od stanu konkretnego pacjenta. Maks. zalecana dawka wynosi 75 l/dobę. Dzieci i młodzież. Dotychczas nie określono jeszcze bezpieczeństwa i skuteczności roztw. u dzieci.

W trakcie ciągłej hemofiltracji następuje poprzez ultrafiltrację usunięcie z krwi wody i rozpuszczonych substancji, takich jak toksyny mocznicowe, elektrolity oraz wodorowęglany. Ultrafiltrat zastępowany jest roztworem substytucyjnym (roztworem do hemofiltracji) o zbilansowanym stężeniu elektrolitów i buforów. Gotowy do użycia roztwór do hemofiltracji jest roztworem substytucyjnym buforowanym wodorowęglanem, do stosowania dożylnego podczas leczenia ostrej niewydolności nerek wszelkiego pochodzenia metodą ciągłej hemofiltracji.

Hipokaliemia.Hiperkaliemia. Zasadowica metaboliczna. Przeciwwskazania zależne od hemofiltracji, związane z samą procedurą techniczną: niewydolność nerek ze zwiększonym katabolizmem w przypadkach, gdy objawów mocznicy nie można dłużej usuwać za pomocą hemofiltracji; niewystarczający przepływ krwi w dostępie naczyniowym; jeśli istnieje duże ryzyko krwotoku w wyniku systemowej antykoagulacji.

Uzupełnianie elektrolitów, odżywianie pozajelitowe oraz inne infuzje zazwyczaj podawane w intensywnej terapii mają wpływ na skład surowicy oraz gospodarkę płynami u pacjenta. Należy to uwzględniać zalecając leczenie hemofiltracją. Zabieg hemofiltracji może zmniejszać stężenie leków we krwi, zwłaszcza leków w małym stopniu wiążących się z białkami, o małej objętości dystrybucji, o masie cząsteczkowej poniżej granicy zatrzymywania stosowanego hemofiltra (cut-off), a także leków adsorbowanych na hemofiltrze. Może być konieczne odpowiednie dostosowanie dawek takich leków. Toksyczne skutki działania glikozydów naparstnicy mogą być maskowane przez hiperkaliemię, hipermagnezemię oraz hipokalcemię. Zmiana stężeń elektrolitów poprzez hemofiltrację może ujawnić objawy przedmiotowe i podmiotowe zatrucia glikozydami naparstnicy, np. zaburzenia rytmu serca.

Obecnie brak doświadczenia klinicznego. Roztwór substytucyjny buforowany wodorowęglanem wolno stosować tylko po rozważeniu możliwego ryzyka i korzyści dla matki i dziecka.

Podczas stosowania zalecanego dawkowania nie odnotowano sytuacji zagrożenia dla pacjenta; ponadto, w każdej chwili można przerwać podawanie roztworu. W przypadku niedokładnego obliczenia i monitorowania równowagi płynów może dojść do przewodnienia lub odwodnienia z towarzyszącymi reakcjami ze strony układu krążenia. Mogą one polegać na zmianach ciśnienia tętniczego, centralnego ciśnienia żylnego, częstości akcji serca oraz ciśnienia w tętnicy płucnej. W wyniku przewodnienia może dojść do zastoinowej niewydolności serca i/lub zastoju płucnego. W przypadku przewodnienia należy zwiększyć ultrafiltrację oraz zmniejszyć szybkość wlewu i objętość podawanego roztworu substytucyjnego. W przypadku znacznego odwodnienia konieczne jest zmniejszenie lub przerwanie ultrafiltracji oraz odpowiednie zwiększenie objętości wlewu płynu substytucyjnego. Przedawkowanie może prowadzić do zaburzeń stężenia elektrolitów oraz równowagi kwasowo-zasadowej, np. może wystąpić przedawkowanie wodorowęglanu, jeśli poda się we wlewie nadmierną objętość roztworu substytucyjnego. Mogłoby to doprowadzić do wystąpienia zasadowicy metabolicznej, zmniejszenia stężenia jonów wapnia lub tężyczki.

multiBic z potasem 2; -3; -4 mmol/l - wskazania i zastosowanie

multiBic z potasem 2; -3; -4 mmol/l - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Złoty środek na chrapanie - czy taki istnieje?
Chrapanie to uciążliwa dolegliwość nie tylko dla cierpiących na nią pacjentów. Znacznie utrudnia nocny odpoczynek osób spędzających noce z chrapiącymi. Jakie są przyczyny i konsekwencje zdrowotne chrapania? Jakie są realne szanse na całkowite usunięcie tych dolegliwości? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury artykułu. 
10 propozycji na prezenty z apteki dla mężczyzn
Okres świąteczny to magiczny czas pełen spokojnej, rodzinnej i miłej atmosfery. To również moment, w którym planujemy, co kupić naszym najbliższym na prezent. Decyzje często bywają trudne, jednak z pomocą przychodzi nasz poradnik. Prezent z apteki będzie nie tylko wskazywał, że pamiętamy o bliskiej nam osobie, ale że również dbamy o jego zdrowie. Zapoznajcie się z naszymi propozycjami podarunków dla mężczyzn – w każdym wieku!
Skuteczny lek na jelito drażliwe - Iberogast, Ibesan, czy Debutir?
Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się w głównej mierze występowaniem bólu brzucha. Za przyczynę takiego stanu rzeczy odpowiada zaburzenie na osi jelitowo-mózgowej. Wraz z bólem występuje częsta zmiana konsystencji stolca, w związku z tym podczas tego schorzenia zdarzają się zarówno biegunki jak i zaparcia. Istnieją leki na zespół jelita drażliwego dostępne bez recepty. W poniższym artykule zostaną omówione ich składy i działanie.
Choroby tarczycy — rozpoznanie i badania diagnostyczne
Tarczyca jest niewielkim narządem przylegającym do tchawicy i położonym u podstawy szyi. Produkuje dwa hormony: trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), które spełniają ważne funkcje w organizmie: regulują metabolizm organizmu, czyli przemiany energetyczne oraz wpływają na procesy wytwarzania ciepła i utrzymywania prawidłowej temperatury ciała. Wpływają również na prawidłowy rozwój płodu. Praca tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH), pobudzający tarczycę do produkcji hormonów.
Soczewki kontaktowe — zasady stosowania
Aktualne dane statystyczne szacują, że już ponad 200 milionów ludzi na całym świecie zdecydowało się na korzystanie z soczewek kontaktowych. W Polsce pacjenci z wadą wzroku najczęściej sięgają po okulary korekcyjne. W 2014 roku szacowano, że liczba użytkowników soczewek w naszym kraju wynosiła ok. 800 tysięcy, jednak od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową — liczba ta przekroczyła już 1 milion. Jaki jest tego powód? Zastosowanie soczewek kontaktowych stopniowo rośnie ze względu na wygodę i niewyczuwalność ich noszenia. Są to korzyści, które odpowiadają wyzwaniom współczesnego trybu życia, a trudno ich szukać po stronie okularów.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x