fbpx

Momecutan

Momecutan - ulotka informacyjna dla pacjenta

Preparat jest wskazany w leczeniu stanów zapalnych i świądu owłosionej skóry głowy, np. łuszczycy.

1 g roztw. (odpowiada 1,07 ml) zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.

Jeśli nie przepisano inaczej, lek należy stosować raz/dobę. Kilka kropel produktu leczniczego należy nakładać na chorobowo zmienione miejsca owłosionej skóry głowy. Produkt powinien być głównie stosowany w leczeniu owłosionej skóry głowy. Należy unikać kontaktu z oczami. Należy unikać stosowania produktu leczniczego długotrwale (dłużej niż 3 tyg.) lub na rozległe powierzchnie (na więcej niż 20% pc.). W przypadku poprawy klinicznej, często można zalecić stosowanie słabiej działających kortykosteroidów. Dzieci i młodzież. Dzieci i młodzież. Nie są dostępne wystarczające badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania u dzieci roztw. zawierającego mometazon przez czas dłuższy niż 3 tyg. U dzieci, preparat powinien być stosowany przez najkrótszy możliwy okres leczenia i w najmniejszej możliwej dawce zapewniającej skuteczność terapeutyczną. Czas stosowania wynosi maks. 3 tyg. u dzieci powyżej 6 lat. U dzieci, lek powinien być stosowany tylko na małe powierzchnie (mniej niż 10% pc.).

Dane kliniczne potwierdzają, że mometazonu furoinian należy do klasy silnie działających glikokortykosteroidów. W przeprowadzonym na myszach teście z olejem krotonowym, mometazonu furoinian (ED50 = 0,2 µg/ucho) był tak samo skuteczny, jak betametazonu walerianian po jednorazowym zastosowaniu i około 8 razy silniejszy po 5 dniach aplikacji (ED50 = 0,002 µg/ucho/dobę wzgl. 0,014 µg/ucho/dobę).

Nadwrażliwość na substancję czynną, mometazonu furoinian, inne glikokortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane w przypadku występowania trądziku różowatego, trądziku pospolitego, zaniku skóry, zapalenia skóry wokół ust, świądu w okolicy odbytu i narządów płciowych, pieluszkowego zapalenia skóry, zakażeń bakteryjnych (np. liszajec, ropne zapalenie skóry), wirusowych (np. opryszczka zwykła, półpasiec i ospa wietrzna, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny), pasożytniczych i grzybiczych skóry (np. wywołanych przez drożdżaki i dermatofity), w przypadkach zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca, gruźlicy, kiły lub odczynów poszczepiennych. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat, ze względu na brak wystarczającego doświadczenia klinicznego. Ze względu na bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej, na ogół należy unikać stosowania w obrębie oka i powieki. Produktu nie należy nakładać na rany lub owrzodzenia skóry.

W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie, pod opatrunki okluzyjne czy na błony śluzowe, szczególnie u małych dzieci, należy rozważyć możliwość wystąpienia interakcji jak w przypadku stosowania ogólnoustrojowych glikokortykosteroidów, ponieważ nie można wykluczyć wchłaniania leku.

Podczas ciąży i karmienia piersią leczenie produktem powinno być prowadzone wyłącznie na polecenie lekarza. Należy unikać stosowania produktu leczniczego na duże pc. lub przez dłuższy czas. Podawanie kortykosteroidów stosowanych miejscowo ciężarnym zwierzętom może spowodować nieprawidłowości rozwoju płodu, w tym rozszczep podniebienia i wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu. Nie przeprowadzono odpowiednich badań z dobrze dobraną grupą kontrolną dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży, zatem ryzyko wystąpienia takiego wpływu na ludzki płód jest nieznane, a bezpieczeństwo stosowania podczas ciąży u ludzi nie jest wystarczająco zapewnione. Należy wziąć pod uwagę, że glikokortykosteroidy mogą przenikać przez barierę łożyska i wpływać na wzrost płodu. Produkt należy stosować u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści z leczenia uzasadniają ryzyko dla matki lub płodu. Glikokortykosteroidy są wydzielane do mleka kobiecego. Medykament należy podawać matkom karmiącym piersią tylko po starannym rozważeniu ryzyka i korzyści z leczenia. Jeśli wskazane jest stosowanie większych dawek lub długotrwałe leczenie, należy przerwać karmienie piersią. Produktu nie należy stosować w okolicach piersi w okresie karmienia piersią.

Długotrwałe nadmierne stosowanie kortykosteroidów stosowanych miejscowo (przewlekłe stosowanie lub stosowanie w sposób nieprawidłowy) może prowadzić do zahamowania czynności osi przysadka-kora nadnerczy, powodując wtórną niewydolność kory nadnerczy, która jednak zwykle jest odwracalna. Należy wdrożyć właściwe leczenie objawowe. Jeśli jest to konieczne, należy wyrównać stężenie elektrolitów. Jeśli stwierdzi się zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, należy stopniowo zaprzestać stosowania produktu leczniczego, zmniejszyć częstość jego podawania lub zastąpić kortykosteroidem o słabszym działaniu. Zawartość kortykosteroidu w każdym opakowaniu jest mała, dzięki czemu w razie przypadkowego połknięcia produktu leczniczego nie wywoła on toksyczności lub będzie ona niewielka.

Momecutan - wskazania i zastosowanie

Momecutan - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Kamienie nerkowe — sposoby leczenia i przeciwdziałanie
Dolegliwości układu moczowego to częsta przypadłość, z jaką zmagają się pacjenci. Niektóre choroby są poważne i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej, jednak z innymi może pomóc farmaceuta. Takim przykładem będą kamienie nerkowe, które szybko zdiagnozowane i odpowiednio leczone, uchronią chorego przed poważnymi komplikacjami.
Wycofano z obrotu popularną maść na hemoroidy
Główny Inspektor Farmaceutyczny 27 kwietnia 2022 roku wycofał z obrotu na terenie całego kraju maść Hemkortin-HC. Hemkortin-HC jest lekiem stosowanym w leczeniu hemoroidów dostępnym bez recepty. Poznaj przyczynę wycofania oraz dowiedz się które opakowania leku zostały wycofane.
IBS: Jakie są objawy i jak go leczyć?
IBS to inaczej Irritable Bowel Syndrome, czyli w polskim tłumaczeniu zespół jelita nadwrażliwego. Jest to zaburzenie czynności przewodu pokarmowego objawiające się nawracającym bólem brzucha. Schorzenie powoduje znaczne obniżenie komfortu życia pacjentów.
Leki na grzybicę stóp bez recepty - Myconafine czy Terbiderm?
Grzybica stóp może dotknąć każdą osobę. Jest chorobą powszechną, która atakuje osoby w każdym wieku bez względu na stan zdrowia. Po pojawieniu się objawów warto sięgnąć po preparat na grzybicę stóp. Większość z nich jest dostępna bez recepty. W poniższym artykule dowiesz się co na grzybicę stóp, jak przebiega leczenie oraz która maść na grzybicę stóp jest najlepsza?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x