W poniedziałek 15 marca 2021 roku w popularnych sklepach spożywczych pojawił się w sprzedaży test na COVID-19. Takie wydarzenie — bo tak to właśnie można nazwać — wzbudziło wiele skrajnych emocji, zarówno wśród specjalistów, jak i zwykłych konsumentów. Jak działają te testy? Czy warto je kupić? Jak interpretować ich wyniki?
Liść mącznicy
Liść mącznicy - ulotka informacyjna dla pacjenta
Wspomagająco jako środek odkażający drogi moczowe.
100 g produktu zawiera 100 g liścia mącznicy.
Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1/2 łyżeczki produktu (ok. 1 g) zalać 1 filiżanką letniej wody, zagotować i utrzymywać we wrzeniu przez okres 5 min, odstawić na 10 min., przecedzić i ostudzić. Świeży i ciepły odwar pić 1-2 razy dziennie. Nie stosować przez czas dłuższy niż 7 dni.
Moczopędnie, ściągająco i antyseptycznie.
Nadwrażliwość na liść mącznicy. Nie zaleca się stosowania u osób z chorobami nerek, zespołem jelita drażliwego oraz u dzieci do 12 roku życia.
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Artykuły warte przeczytania #leki.pl
Jaki związek ma łagodny przerost gruczołu krokowego z chorobą Parkinsona? Najnowsze badania wykazały, że niektóre leki wykorzystywane w terapii przerostu prostaty zapewniają neuroprotekcję, a tym samym mogą opóźniać, a nawet zapobiegać wystąpieniu wyniszczającej choroby neurodegeneracyjnej.
Metformina jest bez wątpienia jednym z najważniejszych leków stosowanych w terapii cukrzycy typu 2. Jest ona włączana jako tzw. lek z wyboru, czyli w pierwszej kolejności, gdy tylko okaże się, że dieta i wysiłek fizyczny nie przynoszą spodziewanych rezultatów. U pacjentów podawana jest doustnie, w dawce maksymalnej do 3 g na dobę. Może być stosowana w monoterapii (czyli jako jedyny lek), oraz w skojarzeniu z insuliną lub analogiem GLP-1.
Autyzm to zaburzenie rozwojowe ujawniające się zazwyczaj między 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Prężnie działające w ostatnich latach ruchy antyszczepionkowe głoszą tezę, jakoby za autyzm odpowiedzialne były szczepionki, a dokładnie szczepionka MMR. Nic bardziej mylnego! Wyniki wielu rzetelnych badań naukowych jednogłośnie wskazują na brak jakiejkolwiek korelacji między autyzmem a szczepionką. Skąd zatem wziął się ten mit?
Wrzesień to miesiąc, który zwiastuje początek szkoły, jesieni oraz niestety sezonu przeziębieniowego. Z powodu aktualnej sytuacji na świecie większość infekcji kojarzona jest od razu z COVID-19. Nie możemy jednak zapominać o innych, równie groźnych wirusach, takich jak wirus grypy.
Zanokcica (łac. paronychia) to stan zapalny wału paznokciowego. Jest bardzo powszechnym schorzeniem. Bolesność, obrzęk i zaczerwienienie wokół paznokcia to jej pierwsze i najczęstsze objawy. Może występować zarówno na palcach u rąk jak i stóp. Skąd bierze się zanokcica, jak jej zapobiegać i leczyć?