Wskazania:
Produkt tradycyjnie stosowany w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym.
Dawkowanie:
Tradycyjnie stosuje się podany schemat stosowania u młodzieży od lat 12, dorosłych i osób w wieku podeszłym: 1 łyżeczkę produktu (ok. 5 ml) do 3x dziennie w stanach napięcia nerwowego. W trudnościach w zasypianiu stosować pojedynczą dawkę (5 ml) na pół godziny przed snem, a w razie konieczności 2 dawki; wieczorem i przed snem. Nie przekraczać dawki dobowej 20 ml płynu ( 4 łyżeczki po 5 ml).
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na kozłek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Produktu nie należy podawać osobom cierpiącym na choroby wątroby, padaczkę, alkoholizm. Dawka jednorazowa produktu zawiera 2,7 g etanolu. Z uwagi na zawartość etanolu i korzenia kozłka preparat upośledza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych przez okres około 2 h po przyjęciu leku. Po przyjęciu produktu alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu.
Interakcje:
Dostępne są nieliczne dane dotyczące interakcji farmakologicznych z innymi produktami leczniczymi. Nie obserwowano klinicznie istotnych interakcji z lekami metabolizowanymi przez CYP 2D6, CYP 3A4/5, CYP 1A2 czy też CYP 2E1. Równoczesne stosowanie z innymi środkami uspokajającymi nie jest zalecane.
Ciąża i laktacja:
Nie zaleca się stosowania ze względu na zawartość etanolu oraz brak danych dla przetworów korzenia kozłka.
Działania niepożądane:
Możliwe wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych (nudności, skurczowe bóle brzucha). Częstotliwość nie jest znana.
Przedawkowanie:
Możliwe wystąpienie działań niepożądanych związanych z zawartością etanolu. Korzeń kozłka w dawce około 20 g powoduje liczne łagodne działania niepożądane (zmęczenie, skurczowe bóle brzucha, uczucie ucisku w klatce piersiowej, uczucie pustki w głowie, drżenie rąk oraz rozszerzenie źrenicy), które ustępują najczęściej w przeciągu 24 h. W przypadku narastania objawów należy zapewnić leczenie.
Działanie:
Produkt leczniczy roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Skład:
Nalewka z korzenia kozłka (Yalerianae tinctura) – 100 g. Preparat stanowi macerat (1:5) etanolem 70° korzenia kozłka. Zawartość etanolu 64-68 % (v/v).