Wskazania:
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Produkt leczniczy jest wskazany do stosowania u dorosłych. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w: objawowym leczeniu łagodnej biegunki; leczeniu łagodnych stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej lub skóry; łagodzeniu objawów swędzenia i pieczenia związanych z chorobą hemoroidalną, po wykluczeniu przez lekarza innych ciężkich przypadków chorób.
Dawkowanie:
Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku. Podanie doustne: 1 łyżkę (ok. 3 g) kory dębu zalać 1 szklanką zimnej wody (250 ml), doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez ok. 5 minut, odstawić na ok. 15 minut i przecedzić. Przygotowany odwar pić 3x/dobę. Podanie na śluzówkę jamy ustnej: 2 płaskie łyżki (ok. 5 g) kory dębu zalać 1 szklanką zimnej wody (250 ml), doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez ok. 5 minut, odstawić na ok. 15 minut i przecedzić. Przygotowany odwar stosować kilka razy/dobę do płukania jamy ustnej i gardła. Podanie na skórę: 2 płaskie łyżki (ok. 5 g) kory dębu zalać 1 l zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez ok. 5 minut, odstawić na ok. 15 minut i przecedzić. Przygotowany odwar dodawać do kąpieli raz/dobę (długość kąpieli 20 minut). Stosować miejscowo kilka razy/dobę do obmywań skóry oraz okładów. Stosować zawsze świeżo przygotowany odwar. Dzieci i młodzież <18 lat. Stosowanie nie jest zalecane. Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania produktu leczniczego, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Uwagi:
Podanie doustne: nie stosować dłużej niż 3 dni. Podanie na śluzówkę jamy ustnej i na skórę: nie stosować dłużej niż 1 tydz.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną (kora dębu). Nie stosować na otwarte rany, duże uszkodzone lub zakażone partie skóry bądź błon śluzowych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
W przypadku wystąpienia nawracającej biegunki lub krwawych stolców należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować gorących kąpieli w przypadku chorób przebiegających z gorączką lub infekcyjnych, niewydolności serca, nadciśnienia. W przypadku wystąpienia krwawienia z odbytu podczas leczenia choroby hemoroidalnej należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak wystarczających danych nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Nie wykonywano badań odnośnie wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Interakcje:
W objawowym leczeniu łagodnej biegunki korą dębu absorpcja jednocześnie przyjmowanych leków może być opóźniona. Z tego powodu produkt należy przyjmować 1 h lub dłużej przed lub po przyjęciu innych leków.
Ciąża i laktacja:
Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania kory dębu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane:
Zgłaszano występowanie reakcji alergicznych. Częstość tych reakcji nie jest znana. W przypadku wystąpienia innych, nie wymienionych objawów niepożądanych, należy poinformować o nich lekarza lub farmaceutę.
Przedawkowanie:
Przypadki przedawkowania nie są znane.
Działanie:
Dla produktu nie przeprowadzono badań farmakologicznych. Stosowanie jest oparte na długotrwałym stosowaniu.
Skład:
1 g produktu zawiera 1 g kory dębu.