Wskazania:
Bóle pourazowe mięśni i stawów, bóle reumatyczne.
Dawkowanie:
Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: niewielką ilość żelu nanieść na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Stosować 2-3x/dobę. Maks. dobowa dawka wynosi 15 g (7,5 g odpowiada ok. 14 cm wyciskanego żelu). Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Dzieci: skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ketoprofenu u dzieci poniżej 15 rż. nie zostały ustalone.
Uwagi:
Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną (ketoprofen) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego oraz na ASA lub inne NLPZ. Nie stosować u osób, u których w trakcie leczenia ketoprofenem, kwasem tiaprofenowym, lub innymi NLPZ, fenofibratem, ASA występowały w wywiadzie reakcje nadwrażliwości takie jak objawy astmy, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa. Nie stosować w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie oraz w przypadku występowania jakiejkolwiek reakcji nadwrażliwości na światło w przeszłości. Należy unikać bezpośrednio światła słonecznego, nawet wówczas gdy niebo jest zachmurzone, a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania preparatu. Nie stosować w przypadku wystąpienia alergii skórnej w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum. Nie stosować od 6-ego m-ca ciąży. Nie stosować produktu leczniczego na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo (np. otwarta rana egzema, trądzik). Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat Nie stosować w okolice oczu bądź na oczy oraz na błony śluzowe.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Istnieje możliwość wystąpienia ciężkich skórnych reakcji alergicznych po ekspozycji leczonego obszaru skóry na światło słoneczne oraz po jednoczesnym stosowaniu z oktokrylenem (czynnik ochronny przed światłem słonecznym obecny w wielu kosmetykach). Należy poinformować pacjenta, że w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji w obrębie skóry, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu kosmetyków zawierających oktokrylen, należy natychmiast przerwać stosowanie produktu leczniczego i zgłosić się do lekarza. Podczas stosowania i przez 2 tyg. po zakończeniu stoswania produktu, leczony obszar skóry należy chronić przed dostępem światła słonecznego (dotyczy to także solarium), poprzez noszenie odzieży nawet w przypadku pochmurnej pogody, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Podczas długotrwałego stosowania zaleca się używanie rękawiczek ochronnych. Lek należy stosować ostrożenie u pacjentów z zaburzeniami krążenia, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, ponieważ opisano pojedyncze przypadki ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Produktu leczniczego nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne.
Interakcje:
Nie opisano interakcji ketoprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami.
Ciąża i laktacja:
Brak danych klinicznych dotyczących miejscowego stosowania ketoprofenu w czasie ciąży. Poniższe dane dotyczą ketoprofenu o działaniu ogólnym. I i II trymestr: w badaniach na zwierzętach nie wykazano ryzyka dla płodu, jednak nie wykonano odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych obserwacji u ludzi. Jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności ketoprofen można stosować do 6-ego m-ca ciąży. III trymestr: ketoprofen stosowany w postaciach o działaniu ogólnym w III trymestrze ciąży może spowodować uszkodzenie nerek, serca lub płuc płodu, a także przedwczesne zamkniecie przewodu tętniczego. NLPZ stosowane bezpośrednio przed porodem mogą być przyczyną przedłużonego czasu krwawienia zarówno u matki, jak i u płodu. Stosowanie produktu leczniczego od 6-ego m-ca ciąży jest przeciwwskazane. Nie należy stosować produktu leczniczego u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane:
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) miejscowe reakcje skórne takie jak rumień, świąd, pieczenie,wysypka; (rzadko) nadwrażliwość na światło, pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywka, ciężkie reakcje skórne takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione; (nieznana) donoszono o miejscowych reakcjach skórnych (reakcje nadwrażliwości), które mogą rozprzestrzeniać się poza miejsce stosowania produktu leczniczego. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (bardzo rzadko) nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i sródpiersia: (nieznana) u pacjentów z alergią na ASA i inne NLPZ może wystąpić napad astmy oskrzelowej. Inne działania (wpływ na przewód pokarmowy, nerki) wynikają z przenikania substancji czynnej przez skórę, są więc uzależnione od ilości użytego żelu, leczonej powierzchni skóry, stopnia wchłaniania przez tkankę, czasu trwania terapii oraz zastosowania lub braku opatrunku Produkt leczniczy zawiera alkohol, regularne stosowanie może powodować wysuszenie podrażnienie skóry.
Działanie:
Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Skład:
1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.