fbpx

Kalium effervescens (bezcukrowy)

Kalium effervescens (bezcukrowy) - ulotka informacyjna dla pacjenta

Stany niedoboru potasu niezależnie od przyczyny, w długotrwałych biegunkach, przy istnieniu przetok jelitowych, podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do hipokaliemii np. niektórymi lekami moczopędnymi, hormonami sterydowymi, glikozydami naparstnicy. Produkt leczniczy może być stosowany u chorych w przebiegu cukrzycy.

3 g granulatu musującego zawiera 782 mg jonów potasu w postaci cytrynianu i wodorowęglanu.

Dzieci i młodzież. Dane nie są dostępne. Nie stosować u dzieci w wieku >12 lat. Dawkowanie w tej grupie wiekowej powinien ustalić lekarz. Osoby dorosłe. Najczęściej w pierwszej dawce 1-2 saszetki, a następnie w zależności od niedoboru potasu: od 1-2 saszetek na dobę.

Potas jest jonem wewnątrzkomórkowym, wpływającym na prawidłowe utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy (długotrwałe wymioty, biegunka), nerki (niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów), a także w marskości wątroby, alkoholizmie.

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Fenyloketonuria, hiperkaliemia, skąpomocz, bezmocz i mocznica w ostrej niewydolności nerek, mocznica w przewlekłej niewydolności nerek, niewydolność nadnerczy, jednoczesne stosowanie z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, jak np. amiloryd, spironolakton, triamteren. Arytmie komorowe, choroba Addisona, ostre odwodnienie, rozległe zniszczenie tkanek związane z ciężkimi oparzeniami.

Wzrost stężenia jonów potasu w surowicy krwi może wystąpić przy jednoczesnym stosowaniu produktu leczniczego z następującymi lekami: leki moczopędne oszczędzające potas (np. spironolakton, triamteren, amiloryd); ze względu na ryzyko potencjalnie śmiertelnej hiperkaliemii, jednoczesne stosowanie produktu leczniczego z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas jest przeciwwskazane, zwłaszcza przy współistniejącej niewydolności nerek; inhibitory konwertazy angiotensyny (np. kaptopryl, enalapryl, lizynopryl); jednoczesne stosowanie produktu leczniczego z inhibitorami konwertazy angiotensyny wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ze względu na mogącą wystąpić hiperkaliemię; ostrożność należy zachować zwłaszcza u osób z niewydolnością nerek; glikozydy naparstnicy (np. digoksyna); antagoniści receptora angiotensyny II (np. losartan, walsartan, irbesartan); niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak, indometacyna); leki ß-adrenolityczne (np. propranolol, bisoprolol); heparyna; cyklosporyna; takrolimus; inne preparaty zawierające potas lub wpływające na jego stężenie. Ponadto należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania glikokortykosteroidów, które mogą wpływać na gospodarkę potasową i wywoływać hipokaliemię. Zawarte w produkcie cytryniany alkalizują mocz, tym samym może się zmienić wydalanie wielu leków, takich jak salicylany, barbiturany, tetracykliny, a także okres półtrwania leków takich jak sympatykomimetyki i leki pobudzające. Dieta o dużej zawartości chlorku sodu (soli kuchennej) zwiększa wydalanie potasu.

Brak danych na temat zagrożenia dla płodu u ludzi i zwierząt, gdyż nie przeprowadzono odpowiednio kontrolowanych badań klinicznych. Produkt leczniczy może być stosowany w ciąży jedynie, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w okresie karmienia piersią. Produkt leczniczy może być stosowany w okresie karmienia jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Hiperkaliemia może wystąpić na skutek przedawkowania leku lub jednoczesnego stosowania z lekami oszczędzającymi potas, inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę lub innymi lekami wpływającymi na poziom potasu. Objawami przedawkowania są: parestezje kończyn, apatia, splątanie, zmęczenie, osłabienie siły mięśniowej, paraliż, niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca, niemiarowość, blok i zatrzymanie czynności serca. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy natychmiast odstawić produkt leczniczy. Leczenie przedawkowania prowadzi się w warunkach szpitalnych podając we wlewie roztwór chlorku sodu, soli wapnia, insuliny. Można także stosować żywice wiążące potas. Niezbędne może okazać się przeprowadzenie hemodializy lub dializy otrzewnowej.

Kalium effervescens (bezcukrowy) - wskazania i zastosowanie

Kalium effervescens (bezcukrowy) - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Aspiryna zmniejsza ryzyko powtórnej utraty ciąży?
Agencja prasowa Reuters informuje, że przyjmowanie małych dawek kwasu acetylosalicylowego przez kobiety, które mają udokumentowane problemy z donoszeniem ciąży, zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka. 
Nadciśnienie a leki na ból, gorączkę i przeziębienie
Nadciśnienie, jak każda choroba niesie ze sobą pewne ograniczenia. Dotyczą one także zwykłych, codziennych sytuacji związanych ze zdrowiem i samopoczuciem. Rozbolała Cię głowa? Zaczynasz odczuwać objawy przeziębienia? Jeśli do tego chorujesz na nadciśnienie lub inną chorobę serca, czy układu krążenia przeczytaj, których leków unikać, a które możesz zastosować.
Blizny po oparzeniu - jak się ich pozbyć?
Blizny mogą być efektem oparzeń, skaleczeń, urazów czy wszelkiego rodzaju wypadków. Są rany, które same szybko się goją, a nowo powstała tkanka nie różni się od otaczającej skóry oraz takie, które ulegają bliznowaceniu. Oparzenia należą właśnie do tej grupy uszkodzeń ciała, które pozostawiają blizny. Najczęściej mają one czerwono-bordowe zabarwienie oraz mają twardy i wypukły kształt. Jakie preparaty można zastosować, aby przyspieszyć regenerację skóry? Czy blizny po oparzeniu zawsze już zostają na skórze?
Po tych lekach nie wsiadaj za kierownicę
Szybkość reakcji, skupienie i koncentracja to przymioty, które powinny charakteryzować każdego kierowcę. Niezależnie od stażu jazdy za kółkiem i przekonania o tym, jak świetnymi kierowcami jesteśmy, to zawsze pozostaje margines sytuacji niezależnych od nas. Co więcej, przyjmowane przez nas leki mogą wpływać na naszą sprawność psychomotoryczną i zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów. Po jakich lekach nie powinniśmy więc kierować samochodem?
Bardzo bolesne miesiączki — jak złagodzić bóle miesiączkowe?
8 marca — my, kobiety, w tym dniu możemy poczuć się szczególnie adorowane, piękne i docenione. Mam nadzieję, że w wazonie każdej z Was znajdą się śliczne kwiaty, a obok pudełko czekoladek. Zasługujemy na takie prezenty (i nie tylko raz w roku!), bo na co dzień życie stawia przed nami wiele wyzwań i niedogodności. Jedną z nich są bolesne miesiączki.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x