fbpx

Juvit D3

Juvit D3 - ulotka informacyjna dla pacjenta

Zapobieganie krzywicy u dzieci; zapobieganie schorzeniom, gdy stwierdzono ryzyko niedoboru wit. D; leczenie krzywicy i osteomalacji, wywołanych niedoborem wit. D.

1 ml (około 34 kropli) zawiera 0,5 mg cholekalcyferolu, co odpowiada 20 000 j.m. wit. D3. 1 kropla zawiera ok. 0,015 mg cholekalcyferolu, co odpowiada ok. 590 j.m. wit. D3.

Zapobiegawczo: niemowlęta od 2 tyg. życia do końca 1 rż.: korzystające ze spacerów: 1 kropla (590 j.m.)/dobę, wcześniaki, bliźnięta i niemowlęta w złych warunkach życiowych: 1-2 kropli (590 j.m.-1180 j.m.)/dobę. Dzieci w 2 rż. (zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych): 1-2 kropli (590 j.m.-1180 j.m.)/dobę. Dorośli: 1-2 kropli (590 j.m.-1180 j.m.)/dobę. Leczniczo: krzywica i osteomalacja wywołana niedoborem wit. D: 2-8 kropli (1180 j.m. do 4720 j.m.)/dobę, przez cały rok. Niemowlętom i małym dzieciom produkt leczniczy można podawać w łyżce napoju lub pokarmu.

Wit. D3 (cholekalcyferol) należy do wit. z grupy D. Ulega przekształceniu do aktywnych postaci: 25-hydroksycholekalcyferolu (25(OH)D3), 1,25-dihydroksycholekalcyferolu (1,25(OH)2D3) oraz 24,25-dihydroksycholekalcyferolu (24,25(OH)2D3), które pełnią rolę hormonów. Cholekalcyferol powstaje w organizmie człowieka w obrębie skóry z 7-dehydrocholesterolu pod wpływem światła nadfioletowego. Synteza w skórze pokrywa tylko niewielką część zapotrzebowania. Głównym źródłem wit. D jest pokarm (mięso, mleko, żółtka jaj). Podstawową właściwością metabolitów witaminy D3 jest zwiększanie wchłaniania wapnia i fosforanów. Wit. D poprzez pobudzanie wytwarzania swoistego białka w jelicie, ułatwia wiązanie, a następnie transport wapnia do krwi. Cholekalcyferol powoduje także zwiększenie wchłaniania wapnia i fosforanów w obrębie nerek. W kościach zwiększa osteolizę osteoklasyczną oraz zwiększa aktywność osteoklastów. Wszystkie te działania prowadzą do zwiększenia stężenia wapnia we krwi i pobudzenia prawidłowego tworzenia i mineralizacji kości.

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; Hiperkalcemia; kamica nerkowa; sarkoidoza; brak aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w wątrobie i w nerkach.

Równoczesne stosowanie z diuretykami tiazydowymi zwiększa ryzyko hiperkalcemii. Przy równoczesnym podawaniu preparatów wapnia należy monitorować stężenie wapnia w surowicy. Niektóre środki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina, fenobarbital, fenytoina i prymidon) mogą zwiększać zapotrzebowanie na wit. D3. Cholestyramina, kolestypol czy neomycyna mogą zmniejszać wchłanianie wit. D3. Równoczesne podawanie wit. D3 z glikozydami nasercowymi może nasilić ich toksyczne działanie (zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca). Glikokortykosteroidy mogą osłabiać działanie wit. D3.

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Hiperkalcemia wywołana nadmiarem wit. D, oraz metabolity przenikające przez łożysko mogą działać teratogennie. Zalecane dzienne spożycie wit. D dla kobiet w okresie ciąży i laktacji wynosi 400 j.m. Preparat zawiera w jednej kropli ok. 590 j.m. wit. D3. Wit. D3 i jej metabolity przenikają do mleka. Nie obserwowano przedawkowania u dzieci karmionych piersią.

Objawy zatrucia występują rzadko i pojawiają się po podaniu 10 000 j.m. wit. D (0,25 mg)/dobę. Takie dawki mogą powodować osłabienie, hiperkalcemię, apatię, brak łaknienia, ból głowy, mięśni, stawów, wiotkość mięśni, nudności i wymioty, ektopowe zwapnienia tkanek, białkomocz, nadciśnienie, arytmię. Chroniczna hiperkalcemia prowadzi do zwapnień naczyń i nerek oraz gwałtownego pogorszenia czynności nerek. W takich przypadkach produkt leczniczy należy odstawić. Konieczna może być hospitalizacja, leczenie objawowe i usuwające wapń. Brak jest specjalnej odtrutki.

Juvit D3 - wskazania i zastosowanie

Juvit D3 - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Dobre tabletki na wątrobę: Essentiale Forte, Hepatil, Raphacholin czy Sylimarol?
Zła dieta, alkohol, leki czy nawet stres mogą wpływać niekorzystnie na pracę wątroby. Sygnałami, że wątroba potrzebuje wsparcia, mogą być problemy trawienne, ból w nadbrzuszu czy niestrawność. Pomimo że do pewnego stopnia wątroba potrafi się regenerować, to jej nieprawidłowa praca może być bardzo groźna dla całego organizmu, a nie wszystkie zmiany da się cofnąć. Dlatego warto o nią zadbać zawczasu. Jakie preparaty wspomagające wątrobę są dostępne bez recepty?
Efekt serowy, czyli niebezpieczne połączenie leków z serami
”Efekt serowy” to termin mało znany wśród pacjentów. Słysząc ten zwrot, w naszych głowach pojawia się pyszny grillowany Camembert i na tym kończą się nasze skojarzenia. Co ciekawe, nie są one całkowicie błędne. Efekt serowy faktycznie związany jest z serami — nazwa ta nie jest w końcu przypadkowa. Zjawisko to nabiera niebezpiecznych rozmiarów, gdy osobą zajadającą się serem jest pacjent cierpiący np. na depresję. Na czym polega efekt serowy? Jak można się przed nim ustrzec?
Valzek wycofany z obrotu
Główny Inspektor Farmaceutyczny 23 września 2021 roku wycofał z obrotu 35 serii leku Valzek stosowanego w leczeniu nadciśnienia. Powodem jest wada jakościowa produktu.
Fakty i mity na temat kaszlu palacza
Kaszel to nic innego jak jeden z mechanizmów obronnych ludzkiego organizmu. Jest to naturalny odruch, dzięki któremu możemy oczyścić drogi oddechowe z różnego rodzaju ciał obcych, a także zalegającej wydzieliny. Kaszel może być ostry lub przewlekły, produktywny bądź bezproduktywny. A jaki jest kaszel palacza? Poniżej przedstawię kilka faktów i mitów na ten temat.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x