fbpx

Juvit C

Juvit C - ulotka informacyjna dla pacjenta

Produkt leczniczy przeznaczony jest do leczenia stanów niedoboru wit. C i profilaktyki chorób wywołanych niedoborem wit. C, przede wszystkim szkorbutu i jego wstępnych objawów, choroby Moellera-Barlowa, w okresie rekonwalescencji, przy stosowaniu diety ubogiej w wit. C, zwłaszcza u niemowląt karmionych sztucznie. Produkt jest szczególnie zalecany dla dzieci.

1 ml kropli zawiera 100 mg kwasu askorbowego, wit. C.

0 ile lekarz nie zaleci inaczej: niemowlęta i małe dzieci (od 28 dnia życia do końca 24 m-ca życia): 5-8 kropli raz/dobę dodane do pokarmu lub napoju. Dzieci (od 3 r.ż. do 11 r.ż.): 10 kropli raz/dobę. Młodzież (od 12 r.ź.) i dorośli: 15-20 kropli raz/dobę (w razie większego zapotrzebowania i w niedoborach dawkę można podwoić i przyjmować 2x/dobę). 1 ml produktu odpowiada ok. 20 kroplom.

Wit. C bierze udział w metabolicznych procesach utleniania i redukcji zachodzących w komórkach np. w procesie oddychania komórkowego. Jest niezbędna do tworzenia kolagenu, elastyny i substancji międzykomórkowej, a tym samym do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości, zębów, gojenia ran, zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Wpływa na tworzenie ciał odpornościowych w organizmie (uważa się, że bierze udział w wytwarzaniu immunoglobulin i interferonu) oraz ułatwia wchłanianie żelaza w jelitach. Jest niezbędna do syntezy steroidów nadnerczy, katecholamin, insuliny oraz bierze udział w przemianie aminokwasów aromatycznych i metabolizmie tyroksyny. Obecna jest we wszystkich tkankach organizmu, duże jej ilości znajdują się w komórkach krwi.

Nadwrażliwość na substancję czynną-kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie podawać wysokich dawek dzieciom z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego.

Podawanie wit. C z sulfonamidami może prowadzić do wytrącania się kryształów sulfonamidów w moczu. Wit. C: zwiększa wchłanianie żelaza; wydłuża T0,5 paracetamolu we krwi; działa synergistycznie z glikozydami fiawinowyrni; może wpływać na wzrost stężenia stosowanych jednocześnie estrogenów w surowicy krwi. Tetracykliny, doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany oraz duże dawki ASA zmniejszają stężenie kwasu askorbowego we krwi.

Produkt może być stosowany w ciąży, jednak należy zachować ostrożność przy wysokich dawkach produktu (nie przekraczać zalecanych dawek) ze względu na ryzyko wystąpienia niedoboru wit. C u dziecka. Produkt może być stosowany podczas laktacji, jednak należy zachować ostrożność przy wysokich dawkach produktu (nie przekraczać zalecanych dawek) ze względu na ryzyko zwiększenia tolerancji na wit. C u matki i dziecka w okresie karmienia piersią.

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania.

Juvit C - wskazania i zastosowanie

Juvit C - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

5 popularnych leków, których nie powinieneś łączyć z alkoholem
Niektóre leki i alkohol nie idą ze sobą w parze. Czasem próby łączenia ich ze sobą, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz zapytać swojego farmaceutę, czy preparaty, które aktualnie przyjmujesz, będą dla Ciebie bezpieczne w połączeniu z alkoholem. Oto 5 popularnych leków, których nie powinieneś z nim zażywać.
Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę używając termometru bezdotykowego?
Prawidłowy pomiar temperatury wydaje się sprawą banalną, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy nowoczesny termometr bezdotykowy. Już nie musimy martwić się, że potłuczemy szklany termometr z rtęcią albo źle wykonamy pomiar w odbytnicy u dziecka. Po prostu przykładamy termometr do czoła i znamy wynik. Ale czy na pewno jest to takie proste? Koniecznie zobacz, na co należy zwrócić uwagę, podczas korzystania z termometrów na podczerwień.
EMA: W 2020 roku dopuszczono do obrotu 97 nowych leków
Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowała raport, w którym zamieściła informacje dot. wszystkich wydanych zaleceń w 2020 roku. Według raportu EMA pozytywnie zaopiniowała dopuszczenie do obrotu 97 produktów leczniczych. W 37 przypadkach to leki zawierające nową, niezarejestrowaną wcześniej substancję leczniczą. Ponadto wydano także 2 negatywne opinie. EMA i zalecenia dot. COVID-19 […]
Na jaki kaszel i jak stosować ACC?
Preparaty z acetylocysteiną cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów. Można wśród nich znaleźć preparaty w postaci płynów, tabletek musujących czy saszetek z proszkiem do sporządzenia roztworów. Wśród nich najwięcej preparatów jest dostępnych w serii ACC. Czy są skuteczne? Co można o nich powiedzieć?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
3
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x