fbpx

Juvinelle

Juvinelle - ulotka informacyjna dla pacjenta

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów wywołanych niedoborem estrogenu u kobiet będących ponad 1 rok po menopauzie. Doświadczenie dotyczące leczenia kobiet w wieku powyżej 65 lat jest ograniczone.

1 tabl. powl. zawiera: 1,0 mg estradiolu walerianianu (co odpowiada 0,76 mg estradiolu) i 2,0 mg dienogestu.

Kobiety, które dotąd nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) oraz kobiety, które dotychczas stosowały ciągłą, złożoną HTZ mogą rozpocząć leczenie w dowolnym momencie. Kobiety, które dotychczas stosowały ciągłą, sekwencyjną HTZ powinny rozpocząć leczenie w następnym dniu po zakończeniu poprzedniego cyklu. Kobiety, które dotychczas stosowały cykliczną HTZ powinny rozpocząć leczenie w następnym dniu po zakończeniu cyklu bez leczenia. 1 tabl./dobę. Liczba tabl. w każdym blistrze wystarcza na 28 dni leczenia. Produkt do ciągłej złożonej hormonalnej terapii zastępczej. Tabl. należy przyjmować codziennie. Estrogen i progestagen przyjmuje się codziennie, bez przerwy. Tabl. należy połykać w całości i popijać płynem. Leczenie jest ciągłe, co oznacza, że nie stosuje się przerwy przed rozpoczęciem następnego opakowania. Zaleca się, by tabl. przyjmować codziennie o tej samej porze. Jeżeli pacjentka zapomni przyjąć tabl., powinna ją zażyć tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli jednak od ustalonej pory przyjmowania tabl. upłynęło więcej niż 24 h, nie ma potrzeby przyjmowania zapomnianej tabl.. W przypadku pominięcia kilku tabl. może wystąpić krwawienie z dróg rodnych. W celu rozpoczęcia i kontynuacji leczenia objawów pomenopauzalnych należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.

Lek zawiera 1 mg estradiolu walerianianu, proleku 17β-estradiolu, który jest chemicznie i biologicznie identyczny z endogennym estradiolem ludzkim. mg estradiolu walerianianu odpowiada 0,76 mg 17β-estradiolu. Zastępuje on braki w wytwarzaniu estrogenu w okresie menopauzy i łagodzi objawy w jej przebiegu. Lek zawiera 2 mg dienogestu. Dienogest jest syntetycznym progestagenem. Jako że estrogeny pobudzają rozrost błony śluzowej trzonu macicy, stosowanie samych estrogenów zwiększa ryzyko hiperplazji błony śluzowej trzonu macicy oraz rozwoju raka błony śluzowej trzonu macicy. Dodatek progestagenu zmniejsza lecz nie eliminuje indukowanego działaniem estrogenów ryzyka hiperplazji błony śluzowej trzonu macicy u kobiet z zachowaną macicą.

Rak piersi w wywiadzie, rozpoznany lub podejrzewany. Rozpoznane lub podejrzewane złośliwe nowotwory estrogenozależne (np. rak błony śluzowej trzonu macicy). Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie. Nieleczona hiperplazja błony śluzowej trzonu macicy. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna) występująca aktualnie lub w przeszłości. Rozpoznana trombofilia (np. niedobór białka C, białka S lub antytrombiny). Czynne lub niedawno przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (np. dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego). Ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie, do czasu aż wyniki testów czynnościowych wątroby powrócą do normy. Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Porfiria.

Metabolizm estrogenu i dienogestu może ulec nasileniu pod wpływem jednoczesnego stosowania substancji nasilających aktywność enzymów metabolizujących leki, w szczególności enzymów cytochromu P-450. Do takich substancji należą leki przeciwdrgawkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) i leki stosowane w leczeniu zakażeń (np. ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina, efawirenz). Rytonawir i nelfinawir, choć znane jako silne inhibitory enzymów, wykazują właściwości pobudzające enzymy, gdy stosuje się je jednocześnie z hormonami steroidowymi. Produkty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) mogą pobudzać metabolizm estrogenu i dienogestu. Pod względem klinicznym wzmożony metabolizm estrogenu i dienogestu może doprowadzić do osłabienia działania tych hormonów i zmian charakteru krwawień z dróg rodnych.

Produkt nie jest wskazany do stosowania podczas ciąży. Jeśli w trakcie leczenia produktem pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast odstawić produkt. Brak danych klinicznych dotyczących wpływu stosowania dienogestu na ciążę. Badania na zwierzętach nie wykazały toksycznego wpływu na rozmnażanie, co może być związane z progestagenowym działaniem dienogestu. Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Wyniki większości dotychczas przeprowadzonych badań epidemiologicznych nad przypadkową ekspozycją płodu na połączenie estrogenów i progestagenów innych niż dienogest nie wykazują działania teratogennego lub fetotoksycznego. Produkt nie jest wskazany w czasie laktacji.

Badania toksyczności ostrej wskazują, że nawet w przypadku przypadkowego przyjęcia wielokrotności dawki leczniczej nie należy spodziewać się ryzyka wystąpienia ostrej toksyczności. Na skutek przedawkowania mogą wystąpić nudności i wymioty, a u niektórych kobiet krwawienie z odstawienia. Nie ma specyficznej odtrutki.

Juvinelle - wskazania i zastosowanie

Juvinelle - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Leki bez recepty na wysypkę - co warto stosować?
W Twojej apteczce zawsze są jakieś leki na wysypkę. Jednego dnia zjadłeś pomidora, za chwilę dostałeś wysypki ? A Ty poleżałaś na słońcu, a teraz cała w czerwonych plamach? U Twojego dziecka w przedszkolu, ospa? Wygląda dramatycznie. Jak Ty pokażesz się ludziom? Wciąż się drapiesz, wiercisz. Dziecko rozdrapało bąble do krwi teraz płacze z bólu. Co zaradzić, co kupić, jakie leki bez recepty na wysypkę pomogą?
Moje dziecko chce przejść na wegetarianizm. Czy to zdrowe?
Rozwój dziecka odbywa się na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i społecznej. Dotyczy on każdego aspektu życia, w tym także diety. Jako rodzice często borykamy się z problemami podczas rozszerzania jadłospisu naszych pociech. I kiedy wydaje się, że zażegnaliśmy kryzys, słyszymy „mamo, tato, chcę przejść na wegetarianizm”. Musimy zadać sobie pytanie, czy powinniśmy na to pozwolić?
Filtry przeciwsłoneczne dla dorosłych - przegląd preparatów
Promieniowanie UV ma dwojakie znaczenie dla skóry człowieka. Z jednej strony bierze udział w syntezie witaminy D i działa antybakteryjne a z drugiej strony wpływa negatywnie na nasz organizm (m.in. nasila trądzik, przyczynia się do nowotworzenia, powoduje alergie i poparzenia skórne). Rośnie świadomość na temat stosowania preparatów z filtrem w sezonie wakacyjnym. Pamiętaj, że promieniowanie jest groźne dla skóry także w okresie zimowym! Kto powinien stosować filtry UV? Jak poprawnie używać ochrony przeciwsłonecznej? Jaki preparat będzie dla ciebie odpowiedni?
Czy warto się szczepić przeciwko grypie?
Zachorowania na grypę występują sezonowo — ze zwiększoną intensywnością towarzyszą nam od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Zazwyczaj grypa ustępuje samoistnie i nie pozostawia po sobie śladu. Są jednak przypadki, kiedy może nieść ze sobą przykre konsekwencje zdrowotne, dlatego też w żadnym wypadku nie wolno jej bagatelizować.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
1
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x