fbpx

Injectio Solutionis Ringeri

Injectio Solutionis Ringeri - ulotka informacyjna dla pacjenta

Odwodnienie hipoosmotyczne i izoosmotyczne (np. w wyniku długotrwałych wymiotów, utraty płynów przez przetoki żółciowe, jelitowe i okrężnicze). Niedobory elektrolitowe. Nawadnianie w okresie okołooperacyjnym. Wypełnienie łożyska naczyniowego we wstrząsie.

1 ml roztworu zawiera 8,6 mg chlorku sodu, 0,3 mg chlorku potasu i 0,48 mg sześciowodnego chlorku wapnia. Osmolarność płynu wynosi 309 mOsm/l.

Podawać dożylnie. Dawkowanie ustala się indywidualnie w zależności od stopnia i rodzaju odwodnienia oraz aktualnych stężeń elektrolitów w osoczu. Zwykle podaje się w dożylnym wlewie kroplowym 500-3000 ml w ciągu doby. Nie przekraczać szybkości wlewu 10 ml/minutę. Uwaga: Podawać natychmiast po założeniu zestawu do wlewu. Dodatkowy lek należy wprowadzać przez wkłucie w tym samym miejscu butelki, w którym później zostanie podłączony przyrząd do przetaczania. Dokładnie wymieszać. Postępować zgodnie z zasadami aseptyki. Nie należy przechowywać roztworów, do których wprowadzono dodatkowe leki.

Hipertoniczny roztwór elektrolitowy zawierający jony K+ i Ca2+ w takiej samej proporcji jak w surowicy krwi. Roztwór podany dożylnie wypełnia łożysko naczyniowe i na krótko podwyższa ciśnienie krwi. Po 30-60 minutach woda i elektrolity przenikają przez ściany naczyń krwionośnych i ciśnienie krwi ponownie spada. Jest to spowodowane małym ciśnieniem onkotycznym płynu.

Niewydolność nerek z bezmoczem, przewodnienie, ciężka kwasica metaboliczna. Hipernatremia. Hiperkaliemia. Hiperchloremia. Niewydolność krążenia. Znaczna hiperosmolarność. Obrzęk płuc.

Można podawać tylko z lekami nie wykazującymi z preparatem niezgodności fizycznych ani chemicznych. W przypadku domieszek leków należy zwracać uwagę na wartość pH oraz stężenie jonów sodu, chloru, potasu i wapnia. Nie należy podawać jednocześnie z glikozydami nasercowymi, antagonistami aldosteronu, diuretykami oszczędzającymi potas, aminoglikozydami, lekami antycholinergicznymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, tetracyklinami i preparatami arsenu. Nie podawać preparatów zawierających fosforany i węglany, roztworów aminokwasów i emulsji tłuszczowych ze względu na zawartość wapnia. Ryzyko wystąpienia nadmiaru sodu może nasilać się, jeśli równocześnie podaje się leki zatrzymujące sód, takie jak: niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne oraz karbenoksolon.

Brak danych dotyczących przeciwwskazań do stosowania w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Ostre zatrucia tym lekiem nie są spotykane. Podawanie dużych objętości roztworu może prowadzić do hiperchloremii, a także do rozwoju lub pogłębienia istniejącej kwasicy metabolicznej. Zbyt szybkie podawanie może spowodować niewydolność krążenia, obrzęki płuc i obrzęki obwodowe, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z zaburzeniami czynności układu krążenia. Podawanie nadmiaru sodu może doprowadzić do zmniejszenia poziomu litu w surowicy. Stosuje się leczenie objawowe. W obrzęku płuc furosemid dożylnie w dawce 100-200 mg. W przypadku hipernatremii – hemodializa.

Injectio Solutionis Ringeri - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Keto-diastixⓇ — domowa diagnostyka w cukrzycy
Keto-diastixⓇ jest testem do oznaczania w moczu glukozy i ciał ketonowych. Dodatkowo wskazuje ich przybliżone stężenia. Jest łatwy w użyciu, a pomiar wykonuje się w warunkach domowych. Najczęściej korzystają z niego osoby chore na cukrzycę, szczególnie typu 1. Warto wspomnieć, że coraz częściej po test sięgają amatorzy diety ketogenicznej. Keto-diastix pomaga w diagnostyce kwasicy ketonowej - stanu zagrożenia życia. Chorzy na cukrzycę powinni zaopatrzyć się z Keto-diastix i w razie potrzeby wykorzystać. Poradnik zawiera instrukcję oraz istotne informację, warto z nich skorzystać.
Linkozamidy — co to za grupa antybiotyków?
Choroby bakteryjne do niedawna stanowiły jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Odkrycie leków przeciwbakteryjnych sprawiło, że w końcu możemy skutecznie z nimi walczyć. Linkozamidy to jedne z podstawowych antybiotyków stosowanych w przeciwdrobnoustrojowym lecznictwie. Mimo że znalazły się w tym gronie stosunkowo późno, są dziś powszechnie stosowane. Czym charakteryzują się linkozamidy? Czy są bezpieczne? Jakie działania niepożądane mogą powodować?
Kaszel w przebiegu Covid-19 — aktualne zalecenia
Suchy, duszący kaszel to jeden z typowych objawów zakażenia Covid-19. Dotyka on około 60% wszystkich pacjentów i bywa naprawdę uciążliwy. Chociaż jest to fizjologiczna reakcja obronna organizmu, to w przypadku mocno nasilonego kaszlu istnieje ryzyko różnorakich powikłań. Jak można łagodzić kaszel w trakcie zakażenia koronawirusem? Jakie są aktualne zalecenia?
Aerozol do nosa lekiem na zespół suchego oka
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła aerozol zawierający wareniklinę (Tyrvaya; Oyster Point) w leczeniu zespołu suchego oka. Jest to pierwszy aerozol do nosa, który leczy oznaki i objawy suchego oka. Lek ten wydaję się idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają trudności z aplikacją kropli do oczu.
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x