fbpx

Injectio Glucosi 5% et Natrii chlorati 0,9% 1:1

Injectio Glucosi 5% et Natrii chlorati 0,9% 1:1 - ulotka informacyjna dla pacjenta

Odwodnienie hiper- i izotoniczne. Utrata płynów zawierających elektrolity. Stany hipowolemii, jako środek krótkotrwale zwiększający objętość krwi krążącej. W żywieniu pozajelitowym, szczególnie u najmłodszych dzieci, jako płyn częściowo pokrywający dobowe zapotrzebowanie na wodę, kalorie i elektrolity. Jako rozpuszczalnik niektórych leków podawanych dożylnie, np. związków potasu, magnezu, jeśli występuje zgodność fizyczna i chemiczna.

100 ml płynu zawiera 2,5 g glukozy i 450 mg chlorku sodu.

Dożylnie we wlewie kroplowym w zależności od stopnia i rodzaju odwodnienia oraz stężenia elektrolitów we krwi. Zwykle 500-3000 ml/dobę. Nie przekraczać szybkości wlewu 10 ml/min.

Roztwór izotoniczny w stosunku do krwi. Oprócz glukozy – łatwo dostępnego źródła energii, dostarcza jonów sodu i chloru, które utrzymują prawidłowe stężenie osmolarne osocza i płynu pozakomórkowego. Jest często stosowany w pediatrii ze względu na izoosmolarności z osoczem i małą zawartość sodu. 100 g preparatu dostarcza 10 kcal oraz po 7,7 mmol sodu i chloru. Osmolarność wynosi 293 mosmol/l.

Przewodnienie, odwodnienie hipotoniczne, hipokaliemia, hipernatremia, hiperchloremia.

Ryzyko hipernatremii może się zwiększyć przy jednoczesnym stosowaniu leków z grupy NLPZ, leków blokujących receptory α-adrenergiczne oraz karbenoksolonu. Nie podawać jednocześnie z: aminofiliną, barbituranami, erytromycyną, hydrokortyzonem, warfaryną, kanamycyną, sulfonamidami, wit. B12, tetracyklinami, cefalotyną, amfoterycyną.

Injectio Glucosi 5% et Natrii chlorati 0,9% 1:1 - wskazania i zastosowanie

Injectio Glucosi 5% et Natrii chlorati 0,9% 1:1 - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Paxlovid i Lagevrio-porównanie dwóch nowych terapii na Covid-19
Mniej więcej rok temu o tej porze trwał wyścig, która szczepionka przeciw Covid-19 zostanie zarejestrowana jako pierwsza. Po upływie roku i zaszczepieniu dużej części populacji Covid-19 nie daje za wygraną. Walka trwa nadal, tym razem o stworzenie doustnej pigułki, która zmniejszy powikłania po infekcji spowodowanej wirusem Covid-19. Póki co, w grze są m.in. Paxlovid i […]
Najlepszy krem na mróz dla dzieci — który wybrać?
Dziecięca skóra jest niezwykle podatna na działanie czynników zewnętrznych. Jest cieńsza niż skóra dorosłych, a także o wiele wrażliwsza i delikatniejsza. W związku z tym ważne jest, aby chronić ją przed szkodliwym działaniem środowiska. Jednym z czynników, przed którym należy osłaniać skórę maluchów, są niskie temperatury. Jaki krem na mróz dla dzieci wybrać?
Kwasy omega-3 i omega-6. Dlaczego są dla nas takie ważne?
Tłuszcze to podstawowy składnik żywności. Choć w społeczeństwie często owiane są złą sławą i kojarzone są głównie z otyłością, to prawda leży zupełnie gdzie indziej. Tłuszcze, a ściślej mówiąc ich dokładny skład i odpowiednia zawartość kwasów tłuszczowych, są podwaliną zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powszechnie wiadomo, że kwasy omega-3 i omega-6 są „zdrowe”, ale co to enigmatyczne stwierdzenie dokładnie oznacza? Jaką funkcję pełnią one w ludzkim ciele? W jakich produktach można ich szukać?
GIF: Wycofano z obrotu serię preparatu Biodacyna — antybiotyku aminoglikozydowego
27 stycznia 2021 roku, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję dot. wycofania z obrotu pojedynczej serii antybiotyku Biodacyna. Lek ten zawiera amikacynę, która należy do antybiotyków aminoglikozydowych. Preparat ten stosuje się w krótkotrwałym leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie oporne na inne antybiotyki aminoglikozydowe. Powodem wycofania jest uzyskanie wyników poza specyfikacją w zakresie parametrów barwy. Informacje […]
Mocznik — przegląd i zasady stosowania preparatów
Wysuszona, pękająca, rogowaciejąca lub łuszcząca się skóra to powszechny problem dermatologiczny. Czasami bywa efektem nadmiernego wysuszenia czy ekspozycji na czynniki zewnętrzne, ale może zwiastować poważniejsze choroby. Często dolegliwość nasila się wraz z wiekiem. Mocznik jest substancją, która może pomóc w powyższych dolegliwościach. Związek występuje w różnych stężeniach w preparatach aptecznych, dlatego istnieje możliwość indywidualizacji terapii pod pacjenta.
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x