fbpx

Injectio Glucosi 10%; -20%

Injectio Glucosi 10%; -20% - ulotka informacyjna dla pacjenta

Hipoglikemia (zbyt niskie stężenie glukozy we krwi); niedobór węglowodanów i niedobory energetyczne; żywienie pozajelitowe; odwodnienie hiperosmotyczne i izoosmotyczne; objawowe leczenie stanów chorobowych przebiegających ze zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym.

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 200 mg lub 400 mg glukozy. 1 amp. (10 ml) zawiera 2 g lub 4 g glukozy.

Dawka 100 mg/ml. Dawkowanie i prędkość podawania produktu leczniczego zależą od kilku czynników obejmujących: wskazania do stosowania, wiek pacjenta, mc. i stan kliniczny. Zwykle podaje się w dożylnym wlewie kroplowym z szybkością 75 kropli/minutę – 250 ml/h – 2000 ml/dobę. Dzieci i młodzież. Szybkość i objętość infuzji zależą od wieku, mc., stanu klinicznego i metabolicznego pacjenta oraz od współistniejącego leczenia i powinny być określone przez lekarza doświadczonego w leczeniu dzieci i młodzieży płynami dożylnymi. Szybkość infuzji nie powinna przekraczać metabolicznych zdolności pacjenta do utleniania glukozy, w celu uniknięcia wystąpienia hiperglikemii. W zależności od stanu klinicznego pacjenta, można zmniejszyć zalecaną szybkość podawania, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niepożądanej diurezy osmotycznej. Kiedy roztwór jest stosowany do rozcieńczania lub dostarczania dodatkowych, zgodnych produktów leczniczych dożylnie, zalecenia dotyczące stosowania dodawanych produktów leczniczych będą decydować o wyborze odpowiednich objętości w danym rodzaju leczenia. Dawka 200 mg/ml. Dawkowanie ustala się indywidualnie w zależności od wskazań, stanu nawodnienia, stężenia elektrolitów we krwi oraz zapotrzebowania energetycznego organizmu. Podawać wyłącznie do dużych żył, we wlewie kroplowym z szybkością do 40 kropli/minutę. Dawka maks. 1,5 ml/kg mc. Dzieci i młodzież. Szybkość i objętość infuzji zależą od wieku, mc., stanu klinicznego i metabolicznego pacjenta, od współistniejącego leczenia i powinien je określić lekarz doświadczony w leczeniu dzieci i młodzieży płynami dożylnymi.

Glukoza jest cukrem prostym, szybko metabolizowanym w organizmie. Jest naturalnym źródłem energii dla organizmu, wykorzystywanym głównie przez komórki nerwowe, mięsień sercowy, mięśnie poprzecznie prążkowane i wątrobę. Większość węglowodanów pochodzących z pokarmów dociera do narządów obwodowych w postaci glukozy. Jest ona głównym substratem metabolicznym dla mięśnia sercowego noworodka. Podawana dożylnie w postaci wlewów kroplowych w małych stężeniach (5%), krótkotrwale zwiększa objętość krwi krążącej. Roztwory 10-40% są płynami hipertonicznymi w stosunku do krwi. 1 g glukozy dostarcza 4 kcal energii. 100 ml roztworu 20% glukozy dostarcza 80 kcal a jego osmolarność wynosi 1114 mOsm/l. 100 ml roztworu 40% glukozy dostarcza 160 kcal a jego osmolarność wynosi 2228 mOsm/l. Roztwory 40% poprzez swoje działanie osmotyczne powodują zmniejszenie ciśnienia śródczaszkowego. Wykazują również działanie alkalizujące i diuretyczne.

Cukrzyca; śpiączka hiperglikemiczna; bezmocz; krwawienia do OUN; nietolerancja glukozy i galaktozy; odwodnienie hipotoniczne; stan przewodnienia; delirium tremens u pacjentów odwodnionych; stany po ostrym niedokrwieniu mózgu; hipokaliemia; uczulenie na zboża lub produkty zbożowe.

Roztworów glukozy nie należy mieszać z aminofiliną, barbituranami, erytromycyną, hydrokortyzonem, warfaryną, kanamycyną, sulfonamidami, witaminą B12 oraz fenytoiną. Należy zachować ostrożność u chorych przyjmujących preparaty naparstnicy ponieważ stężone roztwory glukozy mogą nasilać ich działanie. Ze względu na możliwość wystąpienia pseudoaglutynacji nie należy podawać roztworu glukozy za pomocą tego samego zestawu do wlewów, przed przetaczaniem krwi, podczas i po zakończeniu przetaczania.

U kobiet w ciąży roztwory glukozy należy stosować ostrożnie ze względu na możliwość wystąpienia hiperglikemii, hiperinsulinemii i kwasicy metabolicznej u płodu, a hipoglikemii i żółtaczki u noworodka. Podawanie glukozy we wlewie (z oksytocyną) podczas porodu z szybkością 20-25 g/h, nie powodowało zaburzeń metabolicznych u płodu. Stężone roztwory glukozy powinny być podawane kobietom w ciąży i w czasie karmienia piersią tylko wtedy gdy istnieje wyraźna potrzeba.

W razie przedawkowania glukozy należy podawać insulinę, wyrównywać zaburzenia wodno-elektrolitowe (konieczna kontrola wskaźników biochemicznych) i prowadzić leczenie objawowe. Przedawkowanie glukozy może prowadzić do powstania hiperglikemii, glukozurii (obecność glukozy w moczu), odwodnienia, co w konsekwencji może doprowadzić do śpiączki hiperosmolarnej a nawet do śmierci.

Injectio Glucosi 10%; -20% - wskazania i zastosowanie

Injectio Glucosi 10%; -20% - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Skuteczny lek na jelito drażliwe - Iberogast, Ibesan, czy Debutir?
Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się w głównej mierze występowaniem bólu brzucha. Za przyczynę takiego stanu rzeczy odpowiada zaburzenie na osi jelitowo-mózgowej. Wraz z bólem występuje częsta zmiana konsystencji stolca, w związku z tym podczas tego schorzenia zdarzają się zarówno biegunki jak i zaparcia. Istnieją leki na zespół jelita drażliwego dostępne bez recepty. W poniższym artykule zostaną omówione ich składy i działanie.
Wycofano z obrotu popularny lek na zaparcia
Główny Inspektor Farmaceutyczny 13 czerwca 2022 roku wycofał z obrotu na terenie całego kraju syrop Lactulosum MIP. Lactulosum MIP jest lekiem stosowanym w leczeniu zaparć dostępnym bez recepty. Poznaj przyczynę wycofania oraz dowiedz się które opakowania leku zostały wycofane.
Opatrunki na trudno gojące się rany - jakie wybrać?
Odpowiednia pielęgnacja rany jest niezbędna do prawidłowego wygojenia się zmienionej struktury. Inaczej powinniśmy podchodzić do tematu ran ostrych, skaleczeń i otarć, które mają szansę na stosunkowo szybkie wyleczenie, a inaczej do ran przewlekłych, zainfekowanych i powikłanych. W drugim przypadku klasyczny opatrunek nie pomoże, a niestety może spowodować więcej problemów. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z opatrunków specjalistycznych.
Liszajec - co to jest i jak go leczyć?
Liszajec zakaźny jest najczęściej spotykany u małych dzieci. Jest to bardzo zaraźliwa infekcja bakteryjna, która charakteryzuje się żółto-miodowymi strupami na skórze. Nieleczony może trwać bardzo długo, ale przy odpowiedniej terapii z reguły przebiega łagodnie i jest stosunkowo łatwy w leczeniu. Jak go leczyć? Czy jest się czego obawiać?
Bobotic, Espumisan, czy Esputicon? 5 preparatów na wzdęcia u noworodka.
Kolka niemowlęca może mieć wiele przyczyn. Często jej objawem jest wzdęty i napięty brzuszek. Preparaty zawierające związki powierzchniowo czynne, takie jak simetikon, łagodzą wzdęcia i nie pozwalają, aby w jelitach tworzyła się piana. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jedna z możliwych przyczyn kolki i analizowane preparaty czasami mogą okazać się nieskuteczne.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x