fbpx

Injectio Glucosi 10%; -20%

Injectio Glucosi 10%; -20% - ulotka informacyjna dla pacjenta

Hipoglikemia (zbyt niskie stężenie glukozy we krwi); niedobór węglowodanów i niedobory energetyczne; żywienie pozajelitowe; odwodnienie hiperosmotyczne i izoosmotyczne; objawowe leczenie stanów chorobowych przebiegających ze zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym.

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 200 mg lub 400 mg glukozy. 1 amp. (10 ml) zawiera 2 g lub 4 g glukozy.

Dawka 100 mg/ml. Dawkowanie i prędkość podawania produktu leczniczego zależą od kilku czynników obejmujących: wskazania do stosowania, wiek pacjenta, mc. i stan kliniczny. Zwykle podaje się w dożylnym wlewie kroplowym z szybkością 75 kropli/minutę – 250 ml/h – 2000 ml/dobę. Dzieci i młodzież. Szybkość i objętość infuzji zależą od wieku, mc., stanu klinicznego i metabolicznego pacjenta oraz od współistniejącego leczenia i powinny być określone przez lekarza doświadczonego w leczeniu dzieci i młodzieży płynami dożylnymi. Szybkość infuzji nie powinna przekraczać metabolicznych zdolności pacjenta do utleniania glukozy, w celu uniknięcia wystąpienia hiperglikemii. W zależności od stanu klinicznego pacjenta, można zmniejszyć zalecaną szybkość podawania, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niepożądanej diurezy osmotycznej. Kiedy roztwór jest stosowany do rozcieńczania lub dostarczania dodatkowych, zgodnych produktów leczniczych dożylnie, zalecenia dotyczące stosowania dodawanych produktów leczniczych będą decydować o wyborze odpowiednich objętości w danym rodzaju leczenia. Dawka 200 mg/ml. Dawkowanie ustala się indywidualnie w zależności od wskazań, stanu nawodnienia, stężenia elektrolitów we krwi oraz zapotrzebowania energetycznego organizmu. Podawać wyłącznie do dużych żył, we wlewie kroplowym z szybkością do 40 kropli/minutę. Dawka maks. 1,5 ml/kg mc. Dzieci i młodzież. Szybkość i objętość infuzji zależą od wieku, mc., stanu klinicznego i metabolicznego pacjenta, od współistniejącego leczenia i powinien je określić lekarz doświadczony w leczeniu dzieci i młodzieży płynami dożylnymi.

Glukoza jest cukrem prostym, szybko metabolizowanym w organizmie. Jest naturalnym źródłem energii dla organizmu, wykorzystywanym głównie przez komórki nerwowe, mięsień sercowy, mięśnie poprzecznie prążkowane i wątrobę. Większość węglowodanów pochodzących z pokarmów dociera do narządów obwodowych w postaci glukozy. Jest ona głównym substratem metabolicznym dla mięśnia sercowego noworodka. Podawana dożylnie w postaci wlewów kroplowych w małych stężeniach (5%), krótkotrwale zwiększa objętość krwi krążącej. Roztwory 10-40% są płynami hipertonicznymi w stosunku do krwi. 1 g glukozy dostarcza 4 kcal energii. 100 ml roztworu 20% glukozy dostarcza 80 kcal a jego osmolarność wynosi 1114 mOsm/l. 100 ml roztworu 40% glukozy dostarcza 160 kcal a jego osmolarność wynosi 2228 mOsm/l. Roztwory 40% poprzez swoje działanie osmotyczne powodują zmniejszenie ciśnienia śródczaszkowego. Wykazują również działanie alkalizujące i diuretyczne.

Cukrzyca; śpiączka hiperglikemiczna; bezmocz; krwawienia do OUN; nietolerancja glukozy i galaktozy; odwodnienie hipotoniczne; stan przewodnienia; delirium tremens u pacjentów odwodnionych; stany po ostrym niedokrwieniu mózgu; hipokaliemia; uczulenie na zboża lub produkty zbożowe.

Roztworów glukozy nie należy mieszać z aminofiliną, barbituranami, erytromycyną, hydrokortyzonem, warfaryną, kanamycyną, sulfonamidami, witaminą B12 oraz fenytoiną. Należy zachować ostrożność u chorych przyjmujących preparaty naparstnicy ponieważ stężone roztwory glukozy mogą nasilać ich działanie. Ze względu na możliwość wystąpienia pseudoaglutynacji nie należy podawać roztworu glukozy za pomocą tego samego zestawu do wlewów, przed przetaczaniem krwi, podczas i po zakończeniu przetaczania.

U kobiet w ciąży roztwory glukozy należy stosować ostrożnie ze względu na możliwość wystąpienia hiperglikemii, hiperinsulinemii i kwasicy metabolicznej u płodu, a hipoglikemii i żółtaczki u noworodka. Podawanie glukozy we wlewie (z oksytocyną) podczas porodu z szybkością 20-25 g/h, nie powodowało zaburzeń metabolicznych u płodu. Stężone roztwory glukozy powinny być podawane kobietom w ciąży i w czasie karmienia piersią tylko wtedy gdy istnieje wyraźna potrzeba.

W razie przedawkowania glukozy należy podawać insulinę, wyrównywać zaburzenia wodno-elektrolitowe (konieczna kontrola wskaźników biochemicznych) i prowadzić leczenie objawowe. Przedawkowanie glukozy może prowadzić do powstania hiperglikemii, glukozurii (obecność glukozy w moczu), odwodnienia, co w konsekwencji może doprowadzić do śpiączki hiperosmolarnej a nawet do śmierci.

Injectio Glucosi 10%; -20% - wskazania i zastosowanie

Injectio Glucosi 10%; -20% - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

8 faktów na temat koenzymu Q10
Koenzym Q10 (inaczej ubidekarenon) to związek o wielokierunkowym działaniu. Pod względem budowy chemicznej wykazuje podobieństwo do witaminy A oraz E, co sprawia, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek naszego ciała. Obniżony poziom koenzymu Q10 obserwuje się w przebiegu procesów patologicznych toczących się m.in. w obrębie mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych, a także podczas zatruć oraz zakażeń.
Vicks VapoRub, Aromactiv, Rub-arom-przegląd maści i żeli rozgrzewających na przeziębienie
Maści i żele rozgrzewające na przeziębienie, to podstawowe wyposażenie apteczki domowej szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Preparaty rozgrzewające stosowane do nacierania pleców i klatki piersiowej, to preparaty złożone. Zawierają z reguły kilka lub kilkanaście składników czynnych. Pomagają przetrwać trudny okres przeziębienia lub grypy. Taka pomoc jest bardzo istotna szczególnie wtedy, gdy chorują dzieci, a zwłaszcza te […]
Leki na uspokojenie — bezpieczeństwo stosowania
Ostatni rok dla większości z nas nie należał do łatwych. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że szybko musieliśmy przystosować się do nowych, nieznanych nam realiów, co zaburzyło nasz względny spokój. Zamknięcie wielu lokali usługowych i zakładów pracy, niejednokrotnie utrata źródła dochodu, brak możliwości kontaktu lub utrata bliskich osób przyczyniają się do zwiększonego spożycia środków uspokajających. Często są to preparaty z tych najsilniejszych grup i dostępnych jedynie na receptę. Należy pamiętać, że ich nierozsądne stosowanie może doprowadzić do wielu niebezpiecznych zmian w organizmie.
Czy bumetanid pomoże w leczeniu Alzheimera?
Lek moczopędny zawierający bumetanid może być potencjalnym kandydatem do leczenia choroby Alzheimera u osób, u których występuje ryzyko genetyczne. Doniesienia takie zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature Aging. Badanie wykazało, że osoby przyjmujące bumetanid znacznie rzadziej chorowały na chorobę Alzheimera niż osoby, które nie przyjmowały tego leku.
Przegląd lekowy jako usługa opieki farmaceutycznej
Jesteś klientem apteki i zażywasz wiele leków. Zastanawiałeś się nad tym, czy to jest bezpieczne i potrzebne? Czy zażywasz leki prawidłowo i o właściwych porach? W tych problemach pomoże Ci usługa przegląd lekowy, o której opowiem w dalszej części artykułu. Z artykułu dowiesz się: Co to jest przegląd lekowy i co obejmuje. Jak wygląda spotkanie […]
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x