fbpx

Imazol plus

Imazol plus - ulotka informacyjna dla pacjenta

Grzybice skóry wrażliwe na klotrymazol z towarzyszącymi im nadkażeniami bakteryjnymi, w których wskazane jest stosowanie heksamidyny (np. grzybice międzypalcowe). Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci od 1 m-ca.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu i 2,5 mg diizetionianu heksamidyny.

Dorośli, młodzież i dzieci od 1 m-ca: smarować niewielką ilością produktu partie skóry dotknięte grzybicą 1-2x/dobę (rano, lub rano i wieczorem). W większości przypadków 1 cm kremu wystarcza na pokrycie powierzchni w przybliżeniu równej wielkości dłoni. Nałożyć cienką warstwę leku na skórę i wetrzeć. Z chwilą ustąpienia ostrych objawów grzybicy po upływie około 7 dni, aby zapobiec nawrotowi zakażenia należy kontynuować leczenie przez następne 3 tyg. Nie ma dostępnych danych o skuteczności ani bezpieczeństwie stosowania u niemowląt poniżej 1 m-ca. Dostępne są ograniczone dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób powyżej 65 lat.

Klotrymazol wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego in vitro i in vivo, obejmujące dermatofity, grzyby drożdżopodobne, pleśnie i grzyby dimorficzne (dwupostaciowe).

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu nie należy stosować w przypadku stwierdzonej alergii kontaktowej na heksamidynę, pochodne amidyny lub środki konserwujące.

Lek zmniejsza skuteczność działania amfoteracyny i innych antybiotyków polienowych (nystatyny, natamycyny). W przypadku stosowania dezodorantów lub innych kosmetyków w obrębie partii skóry objętych grzybicą, nie można wykluczyć możliwości zmniejszenia skuteczności działania produktu.

Z danych otrzymanych z dużej liczby zastosowań w okresie ciąży nie wynika szkodliwe działanie klotrymazolu na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu lub noworodka po zastosowaniu miejscowym. W badaniach na zwierzętach nie wykazano toksycznego wpływu klotrymazolu na reprodukcję. Po zastosowaniu miejscowym, klotrymazol jest wchłaniany tylko w nieznacznym stopniu. W odniesieniu do diizetionianu heksamidyny nie ma danych dotyczących stosowania w okresie ciąży, uzyskanych w badaniach klinicznych lub badaniach na zwierzętach. Z tego względu należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania produktu kobietom w ciąży. Nie jest wiadomo czy klotrymazol lub diizetionian heksamidyny przenikają do mleka matki. Jednak ze względu na niewielkie wchłanianie produktu po stosowaniu miejscowym, karmienie piersią prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Z tego względu medykament można stosować w czasie karmienia noworodka piersią. Matki karmiące piersią nie powinny stosować leku na skórę piersi.

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania klotrymazolu lub heksamidyny. Nie ma specyficznych antidotów.

Imazol plus - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Nowy lek na hipercholesterolemię
FDA zatwierdziła Praluent – preparat zawierający alirokumab – jako lek do wstrzykiwań dla dorosłych pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną - chorobą genetyczną, która powoduje bardzo wysoki poziom cholesterolu. Praluent nie jest przeznaczony do stosowania w monoterapii, lecz jako dodatek do innych metod leczenia choroby.
Udar. Czy wiesz, jak się objawia i jak udzielić pierwszej pomocy?
Wiadomości dotyczące zdrowia zostały zdominowane przez doniesienia dotyczące pandemii. Niestety inne choroby nie zniknęły i wciąż stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jak donoszą badania w czasie pandemii spadła ilość diagnozowanych udarów i wizyt z tego powodu na SOR-ach. Nasuwa to hipotezę, że strach przed zarażeniem się SARS-CoV-2 może mieć szkodliwe konsekwencje w diagnostyce innych chorób [1].
Laremid, Stoperan i Imodium. Zasady stosowania preparatów z loperamidem.
Biegunki mogą mieć różne podłoże. Niektóre mogą być wywoływane przez wirusy lub bakterie, czasami są efektem spożycia nieświeżych produktów, a bywa i tak, że mogą mieć charakter przewlekły. Niekontrolowana biegunka powoduje szybki spadek elektrolitów i odwodnienie, dlatego czasami musimy działać objawowo i zablokować zbyt częste wypróżnianie. W tym celu można zastosować tytułowy loperamid.
Szczepionka na rotawirusy — nowość w kalendarzu szczepień
Od 1 stycznia 2021 roku szczepienie przeciwko rotawirusom dołączyło do obowiązkowych i bezpłatnych szczepień w Polsce. Dotychczas to rodzice decydowali czy chcą zaszczepić swoje dziecko, a szczepienie było dodatkowo płatne. Nie wszyscy się na nie decydowali, chociażby ze względu na koszty - jedna dawka to wydatek ok. 300 zł, a w zależności od preparatu szczepionkę należy podać 2 lub 3 razy.
XL, SL, SR... — co oznaczają akronimy na opakowaniach leków?
Opakowanie leku podlega uregulowaniom prawnym. Niekiedy ze względu na brak pewnych informacji partie leków zostają wycofane. Akronimy stosowane w nazwach handlowych leków nie są usystematyzowane, co wprowadza pewien chaos w nazewnictwie. Pacjenci bardzo często myślą, że skrótowce oznaczają rozmiary tabletek. Niestety jest to dużo bardziej skomplikowane. Co oznaczają? Czemu powinieneś zwrócić na nie uwagę?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x