fbpx

Ibuprom Zatoki

Ibuprom Zatoki - ulotka informacyjna dla pacjenta

Doraźnie w celu złagodzenia objawów występujących w przeziębieniu i grypie takich jak: ból głowy, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, gorączka, ból gardła, bóle mięśniowe. Doraźne leczenie objawów zapalenia zatok, takich jak: ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegających z bólem, będących konsekwencją powikłań przeziębienia, grypy lub alergicznego nieżytu nosa.

1 tabl. powl. zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorek.

Dorośli i dzieci >12 lat: 1-2 tabl. doustnie co 4 godziny po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabl./dobę (maks. dawka dobowa 1200 mg ibuprofenu i 180 mg pseudoefedryny chlorowodorku w dawkach podzielonych). Produktu leczniczego nie należy podawać dzieciom <12 lat. Osoby w podeszłym wieku: nie jest wymagana modyfikacja dawkowania o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby. W takim przypadku lekarz powinien ustalić dawkowanie indywidualnie dla pacjenta. Działania niepożądane można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeżeli konieczne jest stosowanie produktu leczniczego przez dłużej niż 3 dni lub pogarsza się stan pacjenta, pacjent powinien być skierowany do lekarza.

Preparat złożony o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, zmniejszającym ilość wydzieliny oraz obrzęk błony śluzowej nosa, udrożniającym przewody nosowe i zatoki oboczne nosa. Ibuprofen, pochodna kwasu propionowego należąca do grupy NLPZ, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn na drodze blokownia cyklooksygenazy kwasu arachidonowego COX2. Prowadzi to do zahamowania syntezy cyklicznych nadtleków, bezpośrednich prekursorów prostaglandyn. Działanie na COX1 odpowiada za działania niepożądane. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, T0,5 wynosi 2 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Pseudoefedryna jest α-sympatykomimetykiem. Działając na receptory adrenegiczne w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych prowadzi do ich skurczu, ograniczenia przepływu przez łożysko włośniczkowe oraz redukuje ilość krwi zalegającej w zatokach żylnych. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, T0,5 wynosi 9-16 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, częściowo do aktywnego metabolitu – norpseudoefedryny, a wydalanie przez nerki. W leczeniu początek działania preparatu występuje po 15-30 min. i utrzymuje się przez 4-6 h.

Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ. Leczenie inhibitorami MAO lub okres 2 tyg. od zaprzestania ich przyjmowania. Czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Ciężkie zaburzenia sercowo-naczyniowe, częstoskurcz, nadciśnienie tętnicze, niestabilna choroba wieńcowa. Nadczynność tarczycy. Cukrzyca. Guz chromochłonny nadnerczy. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Przerost gruczołu krokowego. Ciąża i okres karmienia piersią.

Nie stosować równocześnie z innymi NLPZ. Jednoczesne podawanie z innymi lekami z grupy NLPZ może nasilać działania niepożądane. Preparat zwiększa działanie toksyczne metotreksatu, osłabia działanie diuretyków pętlowych i tiazydowych, leków blokujących receptory β-adrenergiczne, inhibitorów ACE i metyldopy. W przypadku stosowania z kortykosteroidami zwiększa się ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Preparat nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny oraz wydłuża czas krwawienia u pacjentów leczonych zidowudyną. Stosowany jednocześnie z litem zwiększa jego stężenie we krwi. Łączne stosowanie z glikozydami naparstnicy może spowodować zaburzenia rytmu serca. Podawanie jednocześnie z inhibitorami MAO oraz trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może doprowadzić do znacznego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Preparat nasila działanie innych leków o działaniu sympatykomimetycznym. Środki alkalizujące mocz (chlorek amonu, dwuwęglan sodu, środki zobojętniające) zwiększają resorpcję zwrotną pseudoefedryny w nerkach i wydłużają jej czas działania.

Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

W przypadku ostrego przedawkowania, objawy zależą od przyjętej ilości produktu leczniczego, oraz czasu jaki upłynął od chwili jego przyjęcia. Pierwszymi objawami jakie zwykle występują są: nasilone nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, bóle w nadbrzuszu, zwiększona wartość ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenie częstości skurczów serca. W przypadku znacznego przedawkowania (dla ibuprofenu powyżej 400 mg/kg mc.), może wystąpić śpiączka, częstoskurcz, hiperkaliemia z zaburzeniami rytmu serca, kwasica metaboliczna, gorączka, zaburzenia ze strony układu oddechowego i zaburzenia czynności nerek. Po długotrwałym stosowaniu sporadycznie może wystąpić niedokrwistość hemolityczna, granulocytopenia i małopłytkowość. Jeśli od ostrego przedawkowania nie upłynęła więcej niż 1 godzina, zaleca się wywołanie wymiotów, płukanie żołądka lub podanie węgla aktywowanego. W przypadku przedawkowania brak jest antidotum i leczenia swoistego. Leczenie objawowe polega na kontrolowaniu czynności życiowych ze szczególnym uwzględnieniem pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, EKG oraz analizy objawów wskazujących na możliwość występowania krwawienia z przewodu pokarmowego, kwasicy metabolicznej i zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku wystąpienia znacznego pobudzenia spowodowanego pseudoefedryną i braku przeciwwskazań typowych dla benzodiazepin, możliwe jest podanie leków z tej grupy.

Ibuprom Zatoki - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Konopie lekiem na autyzm?
W ostatniej dekadzie produkty na bazie konopi okazały się jednym z najbardziej skutecznych narzędzi terapeutycznych dla dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Rodzice pacjentów leczonych preparatami uzyskanymi z tej rośliny zauważają u swoich pociech obniżony poziom lęku, mniej zaburzeń behawioralnych, a czasem nawet zwiększone zainteresowanie kontaktem z ludźmi i poprawę zdolności komunikacyjnych. Coraz większa dostępność do nowoczesnych produktów zawierających kannabinoidy pozwala lepiej dopasować terapię do indywidualnych potrzeb dziecka.
Jakie korzyści dla zdrowia może mieć picie wina?
Wino towarzyszy człowiekowi już od 6. tysiąclecia p.n.e. Starożytny poeta Plutarch (I w. n.e.) mówił: „Wino jest najkorzystniejszym ze wszystkich napojów, najprzyjemniejszym ze wszystkich lekarstw oraz najmniej szkodliwym ze wszystkich przysmaków”. Z kolei Louis Pasteur nazwał trunek: „najzdrowszym i najbardziej higienicznym z napojów”. Skąd takie pozytywne oceny? Jaką tajemnicę skrywa w sobie wino?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x