Ibalgin baby
Ibalgin baby - ulotka informacyjna dla pacjenta
Gorączka różnego pochodzenia (szczególnie towarzysząca ostrym zakażeniom bakteryjnym i wirusowym, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego). Ból różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; ból mięśni, stawów i kości na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po ekstrakcji zębów, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu.
Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania u dzieci. Dawka dobowa produktu leczniczego wynosi 20-30 mg/kg mc. Dzieci w wieku 3-6 m-cy (5-7,6 kg mc.): dawka jednorazowa ibuprofenu 2,5 ml tj. 50 mg ibuprofenu; dawka dobowa ibuprofenu 3 x po 2,5 ml tj. 150 mg ibuprofenu. Dzieci w wieku 6-12 m-cy (7,7- 9 kg mc.): dawka jednorazowa ibuprofenu 2,5 ml tj. 50 mg ibuprofenu; dawka dobowa 3-4 x po 2,5 ml tj. 150-200 mg ibuprofenu. Dzieci w wieku 1-3 lata (10-15 kg mc.): dawka jednorazowa ibuprofenu 5 ml tj. 100 mg ibuprofenu; dawka dobowa ibuprofenu 3 x po 5 ml tj. 300 mg ibuprofenu. Dzieci w wieku 4-6 lat (16-20 kg mc.): dawka jednorazowa ibuprofenu 7,5 ml tj. 150 mg ibuprofenu; dawka dobowa ibuprofenu 3 x po 7,5 ml tj. 450 mg ibuprofenu. Dzieci w wieku 7-9 lat (21-29 kg mc.): dawka jednorazowa ibuprofenu 10 ml tj. 200 mg ibuprofenu;dawka dobowa ibuprofenu 3 x po 10 ml tj. 600 mg ibuprofenu. Dzieci w wieku 10-12 lat (30-40 kg mc.): dawka jednorazowa 15 ml tj. 300 mg ibuprofenu; dawka dobowa ibuprofenu 3 x po 15 ml tj. 900 mg ibuprofenu. Nie należy stosować większej dawki niż zalecana. Produkt leczniczy jest przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeżeli objawy utrzymują się lub nasilają, lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Dzieciom w wieku poniżej 6 m-cy (lub o mc. mniejszej niż 7 kg) można podać produkt leczniczy tylko po konsultacji lekarskiej.
Ibuprofen jest pochodną kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn.
Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na ibuprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne NLPZ; u których po przyjęciu ASA lub innych leków z grupy NLPZ występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki skórnej lub astmy oskrzelowej; z czynną lub w wywiadzie chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, perforacją lub krwawieniem; również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; w III trymestrze ciąży; z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca; ze skazą krwotoczną; przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Ibuprofenu, podobnie jak innych leków z grupy NLPZ, nie należy stosować z następującymi lekami: ASA lub inne leki z grupy NLPZ: istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych; leki przeciwnadciśnieniowe: leki z grupy NLPZ mogą zmniejszyć skuteczność działania leków zmniejszających ciśnienie tętnicze krwi; leki moczopędne: istnieją nieliczne dowody na zmniejszenie skuteczności działania leków moczopędnych; leki przeciwzakrzepowe: z nielicznych danych klinicznych wynika, że leki z grupy NLPZ mogą zwiększać działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi; lit i metotreksat: dowiedziono, że leki z grupy NLPZ mogą powodować zwiększenie stężenia w osoczu litu i metotreksatu; zydowudyna: istnieją dowody na wydłużenie czasu krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie ibuprofenem i zydowudyną; kortykosteroidy: istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w obrębie przewodu pokarmowego; takrolimus: istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek; cyklosporyna: istnieją nieliczne dane dotyczące wystąpienia interakcji prowadzącej do zwiększenia ryzyka uszkodzenia nerek; antybiotyki chinolonowe: dane z badań na zwierzętach wskazują na możliwe zwiększenie przez leki z grupy NLPZ ryzyka wystąpienia drgawek związanych z antybiotykami chinolonowymi. U pacjentów stosujących leki z grupy NLPZ i antybiotyki chinolonowe może istnieć większe ryzyko wystąpienia drgawek; mifepriston: nie należy stosować leków z grupy NLPZ przez 8 do 12 dni po zakończeniu podawania mifepristonu, ponieważ leki z grupy NLPZ mogą osłabić jego działanie; glikozydy nasercowe: leki z grupy NLPZ mogą nasilić niewydolność serca, zmniejszyć GFR i zwiększyć stężenie glikozydów nasercowych w osoczu.
Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania u dzieci. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania ibuprofenu u kobiet w ciąży. Ponieważ wpływ zahamowania syntezy prostaglandyn na ludzki płód jest nieznany nie zaleca się stosowania ibuprofenu w I i II trymestrze ciąży. W ostatnim trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane ze względu na zmniejszenie czynności skurczowej macicy, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego (ductus arteriosus), wywoływanie nadciśnienia płucnego u noworodka, zwiększone ryzyko przedłużenia krwawienia u matki i dziecka oraz powstanie obrzęków u matki. Ibuprofen i jego metabolity przenikają do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkim stężeniu (0,0008% zastosowanej dawki). Ponieważ dotychczas nie ma doniesień dotyczących szkodliwego wpływu produktu na niemowlęta, przerwanie karmienia nie jest konieczne w przypadku krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki.
Objawy mogą obejmować: nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, ból głowy, zawroty głowy, senność, oczopląs, niewyraźne widzenie, szumy uszne i, rzadko, zmniejszenie ciśnienia tętniczego, kwasicę metaboliczną, niewydolność nerek i utratę przytomności. Leczenie przedawkowania. Nie ma specyficznego antidotum. Stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące. W ciągu godziny od przedawkowania należy podać węgiel aktywny lub u pacjentów dorosłych, gdy dawka jest większa niż 400 mg/kg mc., należy przeprowadzić płukanie żołądka a następnie podać węgiel aktywny. Jeśli to konieczne, należy wyrównać zaburzenia elektrolitowe.