fbpx

Heparinum

Heparinum - ulotka informacyjna dla pacjenta

Leczenie wspomagające: w chorobach żył powierzchniowych, takich jak: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, obrzęki, stłuczenia, krwiaki podskórne.

1 g kremu zawiera 300 j. m. heparyny sodowej.

Produkt przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zaleca się równomiernie rozprowadzić cienką warstwę kremu (pasek długości 3-10 cm) na zmienione chorobowo miejsca 1-3x/dobę. W przypadku leczenia żył powierzchniowych okres leczenia wynosi 1-2 tyg., a przypadku ostrych obrzęków po tępych urazach zaleca się stosowanie produktu leczniczego przez okres do 10 dni.

Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym. Przeciwzakrzepowe właściwości heparyny są uwarunkowane jej interakcją z antytrombiną III (AT III), jednym z naturalnych osoczowych inhibitorów krzepnięcia: heparyna z antytrombiną III tworzy kompleks, który hamuje aktywność trombiny i czynnika Xa procesu krzepnięcia krwi. Hamowanie aktywności trombiny pociąga za sobą blokowanie procesu przekształcania fibrynogenu w fibrynę. Hamowanie aktywności czynnika Xa powoduje inhibicję przejścia protrombiny w trombinę. Zahamowanie tych procesów uniemożliwia powstanie skrzepu krwi. Heparyna stosowana miejscowo przedostaje się do krążenia ustrojowego tylko w minimalnych ilościach, nie mających znaczenia klinicznego. Poza działaniem antykoagulacyjnym, heparyna działa przeciwzapalnie poprzez reakcję hamowania enzymu hialuronidazy. Ważnym dla działania przeciwzapalnego działania heparyny jest hamowanie uwalniania bradykininy, która jest związkiem silnie rozszerzającym naczynia, zwiększającym przepuszczalność naczyń włosowatych oraz zużycie tlenu przez komórki. Hamowanie uwalniania bradykininy powoduje ograniczenie odczucia bólu. Hamując układ dopełniacza i reakcję antygen – przeciwciało, heparyna zapobiega reakcjom uczuleniowym, działa też antylipemicznie.

Nie stosować u pacjentów wykazujących nadwrażliwość na substancje czynną – heparynę sodową lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Nie stosować u pacjentów wykazujących nadwrażliwość na lek przejawiającą się wysypką, rumienieni, świądem, pieczeniem, suchością skóry itp. w miejscu stosowania. Ze względu na zawartość alkoholu nie należy nakładać kremu na otwarte rany ani błony śluzowe i w okolicach oczu. Nie należy stosować kremu na zmiany skórne o nie ustalonej diagnozie ani w miejscach nadkażonych. Produkt leczniczy nie może być przyjmowany doustnie.

Heparyna stosowana miejscowo w postaci kremu tylko nieznacznie wchłania się do krwiobiegu. Ze względu na małe stężenie heparyny w osoczu interakcje z innymi lekami są nieznane. Jednoczesne stosowania heparyny na dużych powierzchniach skóry lub podczas jednoczesnego leczenia przeciwzakrzepowego np. podawania leków przeciwzakrzepowych, kwasu salicylowego może spowodować zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia krwawień.

Heparinum krem może być stosowany w okresie ciąży i laktacji ostrożnie, w przypadku zdecydowanej konieczności.

Nie opisano przypadku przedawkowania produktu leczniczego podczas jego miejscowego stosowania.

Heparinum - wskazania i zastosowanie

Heparinum - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Jak zmierzyć temperaturę ciała? Jaki termometr wybrać?
Pomiar temperatury ciała to jedna z najprostszych, a także najstarszych metod diagnostycznych stosowanych przez człowieka. Termometry, które pozwalają ją mierzyć, wykorzystywane są na szeroką skalę w warunkach domowych, ale także podczas sprawowania profesjonalnej opieki medycznej w przychodniach czy też szpitalach. Jak więc prawidłowo wykonać pomiar temperatury ciała i jaki termometr wybrać?
Leki bez recepty na wysypkę - co warto stosować?
W Twojej apteczce zawsze są jakieś leki na wysypkę. Jednego dnia zjadłeś pomidora, za chwilę dostałeś wysypki ? A Ty poleżałaś na słońcu, a teraz cała w czerwonych plamach? U Twojego dziecka w przedszkolu, ospa? Wygląda dramatycznie. Jak Ty pokażesz się ludziom? Wciąż się drapiesz, wiercisz. Dziecko rozdrapało bąble do krwi teraz płacze z bólu. Co zaradzić, co kupić, jakie leki bez recepty na wysypkę pomogą?
Otyłość vs nowe leki przeciwcukrzycowe. Czy analogi GLP-1 mają szansę na pokonanie cukrzycy i otyłości?
Zarówno otyłość, jak i cukrzyca typu 2 stanowią naglący problem współczesnej medycyny. Trwają zatem poszukiwania leku, który swoim działaniem obejmie zarówno wyrównanie cukrzycy, jak i bezpieczne, stopniowe odchudzanie.  A ponadto będzie miał korzystny wpływ na układ krążenia. Tu na scenę wkracza stosunkowo nowa, lecz dynamicznie rozwijająca się grupa leków: analogi GLP-1.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x