fbpx

Ginkofar Intense

Ginkofar Intense - ulotka informacyjna dla pacjenta

Produkt stosuje się w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem), w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Produkt jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

1 tabl. powlekana zawiera 120 mg Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatumkwantyfikowanego suchego wyciągu liści miłorzębu, co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w przeliczeniu na glikozydy flawonowe; 3,36-4,08 mg ginkgolidów A, B i C; 3,12-3,84 mg bilobalidu.

Dorośli: zalecana dawka u dorosłych wynosi 2 tabl./dobę (1 tabl. rano i 1 wieczorem). Dzieci i młodzież. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci i młodzieży. Czas stosowania: leczenie powinno trwać co najmniej 8 tyg. Jeżeli po 3 m-cach stosowania preparatu nie następuje poprawa lub jeżeli nastąpiło pogorszenie objawów, należy zwrócić się do lekarza w celu ustalenia czy kontynuacja leczenia jest uzasadniona.

Dokładny mechanizm działania nie jest znany. Dane farmakologiczne wskazują na zwiększoną czujność EEG u osób w podeszłym wieku, zmniejszenie lepkości krwi, poprawę perfuzji mózgowej w określonych obszarach mózgu u zdrowych mężczyzn (60-70 lat) oraz zmniejszenie agregacji płytek. Dodatkowo wykazano działanie rozszerzające naczynia krwionośne przedramienia, zwiększające lokalny przepływ krwi.

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania produktu leczniczego z lekami przeciwzakrzepowymi (fenprokumon, warfaryna) oraz lekami przeciwpłytkowymi (klopidogrel, ASA i inne NLPZ). Dostępne badania dotyczące warfaryny nie wskazują na występowanie interakcji pomiędzy warfaryną a produktami zawierającymi Ginkgo biloba, jednak zaleca się odpowiednie monitorowanie w czasie rozpoczęcia leczenia, zmiany dawkowania, zakończenia leczenia lub zmiany produktu leczniczego. Badania interakcji z talinololem wskazują, że wyciąg z miłorzębu hamuje aktywność glikoproteiny P w ścianie jelit. Może to spowodować zwiększone narażenie na leki, w których eliminacji znaczny udział bierze glikoproteina P w ścianie jelit, jak np. dabigatranu eteksylan. Zalecana jest ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania wyciągu z miłorzębu i dabigatranu. Jedno z badań wykazało, że wartość Cmax nifedypiny może być zwiększona podczas jednoczesnego stosowania wyciągu z miłorzębu. U niektórych osób obserwowano wzrost wartości Cmax o prawie 100%, co powodowało występowanie zawrotów głowy i nasilenie uderzeń gorąca objawiających się np. zaczerwienieniem twarzy. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania wyciągu z miłorzębu z efawirenzem, gdyż stężenie efawirenzu w osoczu może być zmniejszone w wyniku indukcju izoenzymu CYP3A4.

Wyciągi z miłorzębu mogą upośledzać zdolność płytek krwi do agregacji. Skłonność do krwawień może być zwiększona. Badania na zwierzętach dotyczące toksycznego wpływu na reprodukcję są niewystarczające. Stosowanie produktu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży. Nie wiadomo, czy wyciąg z miłorzębu lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i niemowląt. Ze względu na brak wystarczających danych, stosowanie produktu podczas karmienia piersią nie jest zalecane. Nie przeprowadzono u ludzi badań wyciągu z miłorzębu oceniających wpływ na płodność. Wpływ na płodność był obserwowany w badaniu z udziałem samic myszy.

Brak doniesień o objawach przedawkowania wyciągu z miłorzębu.

Ginkofar Intense - wskazania i zastosowanie

Ginkofar Intense - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Otyłość — zaburzenie hormonów wewnętrznych
Otyłość to plaga naszych czasów. Jest początkiem chorób przewlekłych, które z czasem mogą prowadzić do śmierci. Proces powstawania nadwagi sterowany jest przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzny układ hormonalny. Kilkadziesiąt substancji, ściśle ze sobą powiązanych wpływa na naszą chęć sięgnięcia po jedzenie. Apetyt regulowany jest przez substancje pobudzające np. grelinę, oreksyny i hamujące - leptyna. U osób otyłych cały proces jest zaburzony. Dodatkowo wzmaga łaknienie i pogłębia otyłość, a i każda próba zablokowania kończy się fiaskiem.
Leki na uspokojenie — bezpieczeństwo stosowania
Ostatni rok dla większości z nas nie należał do łatwych. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że szybko musieliśmy przystosować się do nowych, nieznanych nam realiów, co zaburzyło nasz względny spokój. Zamknięcie wielu lokali usługowych i zakładów pracy, niejednokrotnie utrata źródła dochodu, brak możliwości kontaktu lub utrata bliskich osób przyczyniają się do zwiększonego spożycia środków uspokajających. Często są to preparaty z tych najsilniejszych grup i dostępnych jedynie na receptę. Należy pamiętać, że ich nierozsądne stosowanie może doprowadzić do wielu niebezpiecznych zmian w organizmie.
Gorączka a karmienie piersią — paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy?
Według Światowej Organizacji Zdrowia, karmienie piersią jest zalecane nawet do 2. roku życia dziecka, a jeśli matka i jej maluch chcą dłużej — droga wolna! Tymczasem trudno sobie wyobrazić, że w trakcie tak długiego czasu, mama karmiąca będzie nieustająco okazem zdrowia. Jak poradzić sobie z gorączką, przy jednoczesnym karmieniu piersią? Jakie leki przeciwgorączkowe są bezpieczne dla mamy karmiącej piersią?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x