fbpx

Furosemidum Polfarmex

Furosemidum Polfarmex - ulotka informacyjna dla pacjenta

Obrzęki, będące objawem chorób układu krążenia (np. zastoinowa niewydolność serca); obrzęki na skutek retencji płynów w przypadku przewlekłych chorób nerek (np. w zespole nerczycowym); obrzęki na skutek retencji płynów w przypadku chorób wątroby; nadciśnienie tętnicze łagodne lub umiarkowane.

1 tabl. zawiera 40 mg furosemidu oraz substancje pomocnicze, w tym laktozę jednowodną – 27,5 mg.

Dawkowanie należy ustalić indywidualnie, w zależności od choroby podstawowej pacjenta i reakcji na leczenie. Należy jednak pamiętać, że dawka podtrzymująca powinna zawsze odpowiadać najmniejszej skutecznej dawce. Okres przyjmowania leku zależy od rodzaju, stopnia nasilenia oraz przebiegu choroby. U pacjentów dorosłych i w podeszłym wieku (> 65 lat) zaleca się następujące dawkowanie. Obrzęki będące objawem chorób serca, nerek i wątroby. Zazwyczaj stosowana dawka to 40 mg, rano. Jeśli nie uzyskano zadowalającej diurezy, można podwajać dawkę co 6-8 h, aż do uzyskania dawki 160 mg. W razie konieczności można w szczególnych przypadkach stosować dawkę większą niż 200 mg, pod warunkiem nadzoru klinicznego. Zmniejszenie obrzęków osiąga się najskuteczniej i najłagodniej podczas leczenia przerywanego, podając diuretyk co drugą dobę lub przez 2-4 kolejne doby w tyg. W przypadku zespołu nerczycowego dawkowanie musi być ostrożne z powodu częstszych działań niepożądanych. Działanie moczopędne furosemidu, a tym samym dawkowanie, zależy m.in. od stopnia zaburzeń elektrolitowych i stopnia zaburzeń czynności nerek. Nadciśnienie tętnicze. Zalecana dawka to 40 mg/dobę. Jeżeli podczas leczenia furosemidem konieczne jest dodatkowe przyjmowanie inhibitora konwertazy angiotensyny (ACE), furosemid należy odstawić 2-3 dni przed rozpoczęciem podania inhibitora ACE. Jeśli nie jest to możliwe, należy zmniejszyć dawkę. Należy zastosować jak najmniejszą dawkę początkową inhibitora ACE, aby uniknąć gwałtownego obniżenia ciśnienia tętniczego. Dzieci i młodzież. 1-2 mg na kg mc. Maks. dawka dobowa wynosi 40 mg.

Furosemid należy do środków moczopędnych, tzw. diuretyków pędowych. Hamuje resorpcję zwrotnąjonu chlorkowego w ramieniu wstępującym pętli nefronu, nasilając wydalanie sodu, potasu, wapnia i magnezu wraz z wodą. Furosemid stymuluje wytwarzanie prostaglandyn, co może zwiększyć dodatkowo diurezę wskutek rozszerzenia naczyń i zwiększenia przepływu nerkowego, a także przez bezpośrednie zahamowanie transportu elektrolitów w części wstępującej pętli Henlego.

Nadwrażliwość na furosemid, sulfonamidy lub substancje pomocnicze preparatu, bezmocz, niedrożność dróg moczowych, stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa, niedobory elektrolitów, okres ciąży i karmienia piersią.

Leki obniżające ciśnienie krwi, alkohol, inhibitory MAO, fenotiazyny, leki adrenolityczne zwiększają efekt hipotensyjny furosemidu. Furosemid osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych (insuliny, pochodnych sulfonylomocznika). Zmniejsza wydalanie litu, nasilając ryzyko toksycznego działania. Nasila działanie ototoksyczne i nefrotoksyczne antybiotyków aminoglikozydowych (zwłaszcza kanamycyny, neomycyny, wankomycyny) oraz nefrotoksyczne działanie cefalosporyn (zwłaszcza cefaleksyny). Zwiększa siłę działania salicylanów, sukcynylocholiny, osłabia działanie leków zwiotczających mięśnie szkieletowe. Indometacyna osłabia działanie furosemidu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą osłabić działanie furosemidu i zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerek, zwłaszcza w przypadku współistniejącej niewydolności nerek. Stosowanie furosemidu z acetazolamidem, amfoterycyną, kortykosteroidami i teofiliną zwiększają ryzyko wystąpienia hipokaliemii. Hipokaliemia w wyniku stosowania furosemidu może nasilać działanie i toksyczność digoksyny, disopyramidu, flekainidu, chinidyny oraz ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca podczas stosowania z pimozydem i terfenadyną.

Preparat jest przeciwwskazany w okresie ciąży. Lek przenika do mleka matki. Lek przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Objawy przedawkowania furosemidu obejmują: odwodnienie, niedociśnienie, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zasado wice hipochloremiczną. Leczenie przedawkowania jest objawowe i obejmuje uzupełnienia niedoborów wodno-elektrolitowych oraz kontrolowanie stanu pacjenta (poziom elektrolitów we krwi, poziom dwutlenku węgla, pomiar ciśnienia tętniczego). Hemodializa nie usuwa leku z krwi.

Furosemidum Polfarmex - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Dlaczego warto kupować leki w aptece, a nie w supermarkecie?
Kiedy potrzebujesz butów, idziesz do sklepu obuwniczego. Gdy musisz kupić sukienkę, wybierasz sklep odzieżowy. To wydaje się oczywiste, wybierasz miejsca, które specjalizują się w konkretnej branży, więc liczysz, że właśnie tam otrzymasz towar najwyższej jakości i fachową poradę. Dlaczego więc kupujesz leki w supermarkecie? Oto kilka powodów, potwierdzających, że nie powinieneś tego robić.
Braki leków — skąd się biorą?
Żyjąc w gospodarce wolnorynkowej, jesteśmy przyzwyczajeni, że jeżeli jest popyt na jakiś towar, to producent będzie się starał zapewnić zaspokajającą go podaż. Skąd więc braki leków?
Probiotyki i ich liczne zastosowania
W większości przypadków probiotyki kojarzą nam się z zapobieganiem niepożądanych efektów działania antybiotyków, takich jak biegunka czy nudności. Jak się okazuje, probiotyki posiadają dużo szersze spektrum działania i pomagają skutecznie łagodzić przebieg wielu innych schorzeń. Więc gdzie jeszcze probiotyki znajdują dodatkowe zastosowanie?
E-skierowanie — co to jest i jak korzystać?
E-skierowanie jest kolejnym, po e-recepcie oraz e-zwolnieniu, elektronicznym dokumentem wprowadzonym do systemu opieki zdrowotnej w ramach szeroko pojętego e-zdrowia. Kolejne udogodnienie wprowadzone w czasie pandemii koronawirusa, pozwala na bezkontaktowe, szybkie, zdalne organizowanie naszego leczenia i niweluje konieczność dowiezienia oryginału (dotychczas papierowy dokument należało dostarczyć do wybranej placówki w ciągu 14 dni).
Anesteloc MAX – skuteczny lek na zgagę
Uczucie pieczenia w przełyku wraz z nadmiernym odbijaniem się i zarzucaniem treści pokarmowej, to objawy, które towarzyszą refluksowi żołądkowo-przełykowemu, czyli popularnie określanej zgadze. Przypadłość ta dotyczy wielu osób. U niektórych może być efektem przejedzenia się czy zjedzenia wysokotłuszczowego posiłku i być przejściowa, jednak inni pacjenci mogą skarżyć się na te dolegliwości przewlekle. Na zgagę bardzo dobrze działają leki z grupy inhibitorów pomp protonowych, np. Anesteloc Max.
Zatrucie sinicami — jak się objawia? Czy jest groźne?
Sinice to jednokomórkowe organizmy żyjące w zbiornikach wodnych. Nie są wymagające — do życia wystarczy im ciepła woda i zawarte w niej składniki organiczne, dlatego tak łatwo może dojść do ich nadmiernego namnożenia się. Wypicie nawet niewielkiej ilości wody z sinicami prowadzi do zatrucia. Czym się ono objawia? Czy jest groźne?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x