fbpx

Flegatussin

Flegatussin - ulotka informacyjna dla pacjenta

W kaszlu z utrudnionym odkrztuszaniem w przebiegu stanów zapalnych dróg oddechowych.

100 g syropu zawiera: 0,04 g bromoheksyny chlorowodorek (Bromhexini hydrochloridum),wyciąg płynny wodny z (Extractum fluidum aquosum ex) (1:3): 36 g Plantaginis lanceolate L., folii (liść babki lancetowatej) i Verbasci floribus (V. thapsus L., V. densiflorum Bertol., V. phlomoides L.) (kwiaty dziewanny).

Dzieci 6-12 lat: 3-4x/dobę po 5 ml syropu. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3x/dobę po 10 ml syropu.

Bromoheksyny chlorowodorek upłynnia i zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej poprzez depolimeryzację kwaśnych polisacharydów i stymulację komórek gruczołowych do produkcji obojętnych polisacharydów oraz obniżenie zawartości albumin w śluzie. Powoduje to zwiększenie objętości wydzieliny w górnych drogach oddechowych, i wywołanie odruchu wykrztuśnego. Bromoheksyna zwiększa także wytwarzanie substancji powierzchniowo czynnej – surfaktantu – w drzewie oskrzelowym. W końcowym efekcie pozwala to na przywrócenie prawidłowej funkcji aparatu rzęskowego oraz szybkie i skuteczne oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny, co prowadzi do udrożnienia, a jednocześnie usuwa z nich zakaźny materiał. Uważa się, że wyciąg ziołowy działa wspomagająco łagodząc podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i gardła w nieżytach dróg oddechowych.

Nadwrażliwość na bromoheksyny chlorowodorek, liść babki lancetowatej, kwiat dziewanny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Bromoheksyny chlorowodorek wykazuje interakcje z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną). Stosowany jednocześnie z niektórymi antybiotykami (amoksycyliną, cefuroksymem, erytromycyną, doksycykliną) prowadzi do zwiększenia ich stężenia w tkance płucnej.

Ze względu na nierozpoznane ryzyko działań toksycznych, leku nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.Lek przenika do mleka matki. Brak danych dotyczących wpływu preparatu na płodność.

Mogą wystąpić nudności i wymioty. Przedawkowanie bromoheksyny chlorowodorku może wymagać leczenia objawowego.

Flegatussin - wskazania i zastosowanie

Flegatussin - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

WZW — 5 typów, które musisz znać
WZW, czyli Wirusowe Zapalenie Wątroby to choroba, która może przybrać formę ostrą lub przewlekłą. WZW dzieli się na kilka typów i nie wszystkie manifestują objawy od początku. Z racji podstępności schorzenia należy zwrócić uwagę na najczęściej spotykane symptomy. W artykule zapoznasz się z wszystkimi typami WZW i poznasz charakterystyke każdego z nich.
Cardiamid czy Glucardiamid? Co stosować na zmęczenie i brak energii?
Kiedyś dostępne były dwa preparaty zawierające niketamid – Glucardiamid oraz Cardiamid-Coffein. Były to leki o podobnym profilu działania. W tym momencie sytuacja trochę się skomplikowała. Cardiamid-Coffein został zastąpiony przez suplementy diety o nazwie Cardiamid z kofeiną mające zupełnie inny skład niż Glucardiamid. Co w takim razie wybrać? Co stosować na […]
Czym jest cukrzyca typu 3?
Oprócz powszechnie znanych rodzajów cukrzycy, WHO wyodrębniła również inne typy choroby. Jedną z nich nazwano cukrzycą typu 3 lub wtórną. Objawy są takie same jak w cukrzycy typu 1 lub 2 — różna jest przyczyna powstania. Do najczęstszych należą schorzenia trzustki, zaburzenia hormonalne lub urazy. Alkohol oraz niektóre leki wykazują również działanie diabetogenne. Leczenie cukrzycy typu 3 zależy od mechanizmu powstania. Niestety, nie zawsze przynosi spodziewane efekty.
Dexak czy Opokan-leki przeciwzapalne na ból mięśni
Bóle mięśniowo - szkieletowe są powszechnie występującymi dolegliwościami. Występują na skutek przeciążenia albo urazu. Ból ten może być także następstwem chorób narządu ruchu. U osób dorosłych dotyczy najczęściej okolic krzyża, barków i kolan, może mieć również charakter rozlany (tzn. nie dotyczy tylko jednej okolicy kostno-mięśniowej). Mają charakter bólu ostrego (np. po urazie) lub przewlekłego, trwającego tygodniami i miesiącami (np. na skutek chorób zwyrodnieniowych stawów) [1].
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x