fbpx

Exacyl

Exacyl - ulotka informacyjna dla pacjenta

Krwawienia spowodowane pierwotną, uogólnioną fibrynolizą. Krwawienia związane ze stosowaniem leków o działaniu fibrynolitycznym. Krwawienia związane z miejscową fibrynolizą w przypadku: krwawień z dróg rodnych: spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi; występujących wtórnie do urazów, zakażeń lub zmian zwyrodnieniowych macicy; krwawień z przewodu pokarmowego; krwiomoczu z dolnych dróg moczowych spowodowanego; gruczolakiem gruczołu krokowego; nowotworami złośliwymi gruczołu krokowego i pęcherza moczowego; kamicą nerkową; krwawieniami z dróg moczowych po zabiegach chirurgicznych gruczołu krokowego i układu moczowego; krwawień związanych z operacjami otolaryngologicznymi (np. wycięcie migdałków).

1 tabl. powl. zawiera 500 mg kwasu traneksamowego.

Doustnie. Roztwór: dorośli: 2 do 4 g/dobę w 2 lub 3 podzielonych dawkach (tj. 2 do 4 amp./dobę). Dzieci: 20 mg/kg mc./dobę. Tabl.: dorośli: 2 do 4 g/dobę w 2 lub 3 podzielonych dawkach (tj. od 4 do 8 tabl./dobę). Dzieci: 20 mg/kg mc./dobę.

Działanie przeciwkrwotoczne kwasu traneksamowego polega na hamowaniu fibrynolitycznej aktywności plazminy. Kwas traneksamowy tworzy kompleks z plazminogenem i pozostaje w tym połączeniu nawet po przekształceniu plazminogenu w plazminę. Plazmina związana z kwasem traneksamowym ma znacznie osłabione działanie na fibrynę, w porównaniu z wolną plazminą. Liczne badania wykazały, że in vivo kwas traneksamowy w dużych dawkach wywiera działanie hamujące aktywację układu dopełniacza.

Zakrzepica tętnicza lub żylna w wywiadzie. Wystąpienie fibrynolizy wtórnie do koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia. Ciężka niewydolność nerek. Drgawki w wywiadzie. Wstrzyknięcia dooponowe i dokomorowe lub zabiegi związane z możliwością wystąpienia obrzęku mózgu i drgawek.

Leki trombolityczne mogą neutralizować działanie kwasu traneksamowego. Kwasu traneksamowego nie należy podawać jednocześnie z urokinazą.

Dotychczas nie stwierdzono toksycznego wpływu na płód podczas stosowania kwasu traneksamowego u ciężarnych kobiet. Jednak ze względu na środki ostrożności należy unikać stosowania leku u kobiet w ciąży. Kwas traneksamowy jest wydzielany do mleka matki. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

W wyniku przedawkowania kwasu traneksamowego nie występują specyficzne objawy kliniczne. Należy spowodować wymioty. Zaleca się płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego.

Exacyl - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Smecta, czy DicoStop? Który produkt z diosmektytem wybrać?
Biegunka jest często występującą dolegliwością, zwłaszcza u dzieci. Może być wywołana przez drobnoustroje, ale także być wynikiem przyjmowanych leków, lub pożywienia. Na rynku aptecznym jest spora ilość preparatów przeciwbiegunkowych. Jednym z bezpieczniejszych substancji jest diosmektyt. W poniższym artykule dowiesz się, jak stosować preparaty z diosmektytem?
Jaki wpływ na nasze zdrowie ma klimatyzacja?
Coraz powszechniej dostępna klimatyzacja pozwala nam radzić sobie z upałami. Często jest dostępna w samochodzie, autobusie, biurze czy nawet w domu. Czy na pewno jest w pełni bezpieczna i nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie?
Najskuteczniejszy środek na wszy i gnidy - przegląd produktów z apteki
O wszawicy mówimy raczej niechętnie, a jeśli już to przyciszonym głosem. Głównie dlatego, że nadal jest to problem wstydliwy, mylnie kojarzony z niskim statusem socjoekonomicznym. Warto jednak mieć świadomość, że wszawica może dotyczyć każdego z nas, a w szczególności tych, którzy posiadają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. A to dlatego, że choroba ta szczególnie łatwo przenoszona jest w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi.
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x