fbpx

Estazolam Espefa

Estazolam Espefa - ulotka informacyjna dla pacjenta

Doraźne i krótkotrwałe leczenie zaburzeń snu (trudności z zasypianiem, częste przebudzenia nocne, wczesne przebudzenia poranne).

1 tabl. zawiera 2 mg estazolamu.

Dawkę leku lekarz dobiera indywidualnie w zależności od wieku i reakcji pacjenta na lek. W leczeniu zaburzeń snu: zalecana dawka początkowa 1-2 mg (1-1 tabl.) 30 minut przed snem. Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat): dawkę leku należy zmniejszyć o połowę. Pacjenci z niewydolnością wątroby i/lub nerek: zalecane jest zmniejszenie dawki leku. Leczenie należy rozpocząć od najmniejszej zalecanej dawki. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Dzieci i młodzież. Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Produktu leczniczego nie należy odstawiać nagle, konieczna jest zawsze stopniowa redukcja dawki.

Estazolam jest triazolową pochodną benzodiazepiny. Działa na OUN (mózg, móżdżek, układ limbiczny, podwzgórze, rdzeń kręgowy). Wykazuje działanie nasenne i przeciwdrgawkowe, w niewielkim stopniu zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych. Działanie leku jest związane z kwasem γ-aminomasłowym (GABA) i kompleksem receptorowym, w którego skład wchodzi kanał chlorkowy, receptor GABA-ergiczny i receptor benzodiazepinowy. Pochodne benzodiazepiny zwiększają powinowactwo GABA i agonistów GABA do receptorów, nasilając działanie GABA w różnych strukturach mózgu. Estazolam w dawce 1 mg i 2 mg skraca okres zasypiania o 15-20 minut, w porównaniu z placebo. W mniejszym stopniu wpływa na wydłużenie snu i liczbę przebudzeń w nocy.

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne pochodne benzodiazepiny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; miastenia; ciężka niewydolność oddechowa; okres ciąży i karmienia piersią; ciężka niewydolność wątroby; zespół bezdechu sennego; jaskra z zamkniętym kątem przesączania.

Alkohol nasila działanie nasenne estazolamu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji paradoksalnych (pobudzenie psychoruchowe, agresywność, drażliwość). Estazolam nasila działanie środków działających hamująco na OUN (środków do znieczulenia ogólnego, neuroleptyków, leków przeciwhistaminowych, wykazujących działanie uspokajające, a także środków nasennych, przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych). Nasila euforyzujące działanie opioidowych leków przeciwbólowych, zwiększając ryzyko uzależnienia psychicznego. Leki hamujące układ cytochromu P450 (np. cymetydyna, erytromycyna) mogą nasilać działanie pochodnych benzodiazepiny. Doustne środki antykoncepcyjne przyspieszają metabolizm estazolamu. Jednoczesne stosowanie tych leków może osłabiać działanie estazolamu. Palenie tytoniu osłabia działanie estazolamu.

Estazolam jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży. W przypadku podejrzenia ciąży należy przerwać stosowanie estazolamu. Estazolam przenika przez łożysko do płodu. Przyjmowanie leku w ostatnich 3 miesiącach ciąży i podczas porodu może powodować wystąpienie u dziecka hipotermii, hipotonii i niewydolności oddechowej. Estazolam przenika do mleka kobiecego. Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Objawy przedawkowania estazolamu: senność, stany splątania (dezorientacja), zaburzenia koordynacji (ataksja), niedociśnienie, zaburzenia czynności oddechowej, rzadko śpiączka. Zagrożenie dla życia mogą stanowić zatrucia mieszane estazolamem i alkoholem lub estazolamem i innymi lekami działającymi hamująco na OUN. Postępowanie lecznicze obejmuje: wywołanie wymiotów (w czasie do jednej godziny od przyjęcia leku) lub płukanie żołądka, jeżeli pacjent jest przytomny, oraz podanie węgla aktywnego. Każde przedawkowanie wymaga interwencji lekarskiej. Należy monitorować wydolność układu krążenia i oddychania oraz wdrożyć leczenie objawowe i podtrzymujące. W przypadku przedawkowania można podać dożylnie flumazenil, zwłaszcza w przypadku szybkiego rozpoznania zatrucia benzodiazepinami jako przyczyny śpiączki lub leczenia w bardzo ciężkich zatruciach, także mieszanych.

Estazolam Espefa - wskazania i zastosowanie

Estazolam Espefa - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Leki na uspokojenie — bezpieczeństwo stosowania
Ostatni rok dla większości z nas nie należał do łatwych. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że szybko musieliśmy przystosować się do nowych, nieznanych nam realiów, co zaburzyło nasz względny spokój. Zamknięcie wielu lokali usługowych i zakładów pracy, niejednokrotnie utrata źródła dochodu, brak możliwości kontaktu lub utrata bliskich osób przyczyniają się do zwiększonego spożycia środków uspokajających. Często są to preparaty z tych najsilniejszych grup i dostępnych jedynie na receptę. Należy pamiętać, że ich nierozsądne stosowanie może doprowadzić do wielu niebezpiecznych zmian w organizmie.
Alergiczny nieżyt nosa — jak sobie z nim radzić?
Alergiczny nieżyt nosa to najczęściej występująca choroba alergiczna — dotyczy aż 10-25% populacji. Niestety większość chorych jest nieprawidłowo diagnozowana, w związku z czym ich terapia jest błędna i nieskuteczna. Prawidłowe leczenie alergicznego nieżytu nosa uzależnione jest od jego postaci oraz stopnia nasilenia objawów. Jak należy postępować w przypadku alergicznego nieżytu nosa? Jakie leki warto stosować?
Nowość w leczeniu białaczki limfoblastycznej
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy preparat do leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) oraz chłoniaka limfoblastycznego (LBL). Lek Rylaze to rekombinowana asparaginaza pozyskiwana z bakterii Erwinia stosowana jako składnik złożonego schematu chemioterapeutycznego.
Hascovir, Heviran, a może Herpex? Acyklowir w infekcjach wirusowych
Acyklowir jest substancją przeciwwirusową stosowaną zarówno zewnętrznie w formie maści oraz kremów, jak i doustnie. Część preparatów zawierających ten lek dostępna jest w aptekach bez recepty. Najpowszechniejsze wskazanie do terapii acyklowirem to infekcja wirusa opryszczki.   Acyklowir klasyfikowany jest jako lek przeciwwirusowy, jednak nie oznacza to, że leczy wszystkie infekcje wirusowe. Posiada dość wąskie spektrum działania […]
Zanokcica — przyczyny oraz leczenie
Zanokcica (łac. paronychia) to stan zapalny wału paznokciowego. Jest bardzo powszechnym schorzeniem. Bolesność, obrzęk i zaczerwienienie wokół paznokcia to jej pierwsze i najczęstsze objawy. Może występować zarówno na palcach u rąk jak i stóp. Skąd bierze się zanokcica, jak jej zapobiegać i leczyć?
Jaki jest związek między stanem tarczycy i krążenia mózgowego?
Zaburzenia czynności tarczycy są coraz popularniejsze w naszej populacji. Na każdym rogu słychać, że sąsiadka, kuzyn czy mama ma problemy z tarczycą. Według badań problemy z tarczycą mogą się przekładać również na problemy z krążeniem mózgowym. To z kolei może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru lub demencji.
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x