fbpx

Duraphat 5000 Pasta do zębów

Duraphat 5000 Pasta do zębów - ulotka informacyjna dla pacjenta

Profilaktyka przeciwpróchnicza osób dorosłych, szczególnie pacjentów z grup ryzyka zagrożonych próchnicą o dużej intensywności (koron zębów i/lub korzeni).

1 g pasty do zębów zawiera 5 mg fluoru (w postaci fluorku sodu) co odpowiada 5000 ppm fluoru.

Preparat jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u pacjentów powyżej 16 rż. Nie połykać. Czyścić zęby codziennie w następujący sposób: każdorazowo, przed każdym czyszczeniem zębów nałożyć około 2 cm pasty ma szczoteczkę. 2 cm pasty wyciśniętej z tuby zawiera 3-5 mg fluoru. Czyścić zęby 3x/dobę po każdym posiłku, wykonywać pionowe ruchy szczoteczką, w kierunku od dziąseł do końca zębów. Czas czyszczenia powinien wynosić około 3 minuty.

Główny mechanizm działania lluoru w zapobieganiu próchnicy zębów jest miejscowy, po wystąpieniu objawów choroby. Wydaje się. że systemowa suplementacja fluoru działa również miejscowo (podczas przełykania preparatu lub ze śliną). Obserwuje się 3 rodzaje efektów związanych z podawaniem fluoru: zahamowanie demineralizacji (zmniejszenie rozpuszczalności szkliwa w kwaśnym środowisku), aktywacja mineralizacji szkliwa podczas próchnicy, bakteriobójcze działanie na drobnoustroje wywołujące zmiany próchnicze. Ten efekt powoduje zahamowanie proliferacji drobnoustrojów tworzących płytkę bakteryjną i wytwarzanie kwaśnego odczynu powodującego próchnicę. Fluor stosowany w monoterapii nie eliminuje zmian próchniczych i nie jest kompletnym leczeniem próchnicy.

Nic należy stosować tego produktu leczniczego w przypadkach nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie są znane.

Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone u zwierząt doświadczalnych wskazują, że fluorek sodu jest toksyczny dla rozrodu tylko wtedy, gdy jest stosowany w bardzo dużych dawkach. W związku z powyższym nie zaleca się stosowania tej pasty do zębów podczas ciąży oraz karmienia piersią, chyba że przeprowadzono uważną ocenę korzyści i ryzyka.

Ostre zatrucie: fluor. Dawka toksyczna, tj. najniższa dawka po której mogą wystąpić objawy zatrucia wynosi 5 mg fluoru/kg mc. Objawy zatrucia występują pod postacią zaburzeń żołądkowo-jelitowych: wymiotów, biegunki i bólu brzucha. W skrajnie rzadkich przypadkach ostre zatrucie może zakończyć się zgonem. Jeśli przypadkowo doszło do połknięcia znaczącej ilości pasty, należy natychmiast wykonać u pacjenta płukanie żołądka lub sprowokować wymioty. Należy podać pacjentowi wapń (dużą ilość mleka) oraz poddać pacjenta uważnej obserwacji medycznej przez kilkanaście godzin. Ostre zatrucie: mentol. Produkt zawiera mentol, który jeśli zostanie przypadkowo połknięty w nadmiernej ilości może powodować drgawki, szczególnie u niemowląt i dzieci. Przewlekle zatrucie: fluoroza. Jeśli dawka fluoru wynosi 1.5 mg/dobę i jest przyjmowana przez kilkanaście miesięcy lub lata, w zależności od stopnia przedawkowania, w obrębie szkliwa pojawią się przebarwienia w postaci plam lub kropek. Dodatkowo, będzie temu towarzyszyła ciężka postać kruchości szkliwa. Objawy fluorozy kości (stwardnienie kości) można zaobserwować wtedy, gdy absorpcja lluoru jest przewlekła (dawki powyżej 8 mg/dobę).

Duraphat 5000 Pasta do zębów - wskazania i zastosowanie

Duraphat 5000 Pasta do zębów - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Kaszel u dzieci – co i od jakiego wieku można stosować?
Preparaty na kaszel i przeziębienie są jednymi z najczęściej stosowanych u dzieci. U 35-40% dzieci w wieku szkolnym kaszel utrzymuje się przez 10 dni po przebytym przeziębieniu, a u 10% dzieci w wieku przedszkolnym nawet 25 dni. Większość przypadków ostrego kaszlu u dzieci jest związana z przeziębieniem i nie wymaga szczegółowej oceny diagnostycznej [1]. Kaszel […]
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
Kiedy zrobić test ciążowy i jaki rodzaj testu kupić? To pytanie, które zadaje sobie kobieta, która podejrzewa u siebie ciąże. Na rynku aptecznym pojawia się coraz więcej testów diagnostycznych. Badanie można wykonać z krwi, śliny lub moczu. Jakie testy można kupić w aptece? Sami możemy stwierdzić, czy jesteśmy zakażeni bakterią Helicobacter pylori, kiedy następuje owulacja […]
Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła zapalna choroba dermatologiczna o podłożu alergicznym. Cechą charakterystyczną tej choroby jest występowanie okresów zaostrzeń i okresów remisji. Zwykle ma ona swój początek we wczesnym dzieciństwie. Odpowiednie leczenie i właściwa codzienna pielęgnacja mogą znacznie wydłużyć okresy, kiedy objawy choroby nie występują.
Voltaren MAX, Traumon, Difortan a może DipRilif? Która z maści przeciwbólowych jest najlepsza?
W obecnych czasach modne jest uprawianie sportów. Zwiększona aktywność niestety często związaną jest z większym ryzykiem odniesienia kontuzji. Nawet te drobne mikrourazy powodują ból i dyskomfort przeszkadzający w normalnym funkcjonowaniu. Nie każdy ma czas na wizytę u lekarza czy fizjoterapeuty. Czy żele przeciwbólowe takie jak Voltaren, Difortan, Traumon czy DipRilif mogą być skuteczne w leczeniu […]
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x