fbpx

Dalfaz SR 5; -Uno

Dalfaz SR 5; -Uno - ulotka informacyjna dla pacjenta

Dawka 5 mg. Leczenie zaburzeń czynnościowych spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, w przypadku gdy leczenie chirurgiczne zostało odroczone. Dawka 10 mg. Leczenie zaburzeń czynnościowych spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, w przypadku gdy leczenie chirurgiczne zostało odroczone. Leczenie wspomagające u pacjentów z założonym cewnikiem z powodu ostrego zatrzymania moczu spowodowanego łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

1 tabl. powl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 5 mg alfuzosyny chlorowodorku. 1 tabl. o przedł. uwalnianiu zawiera 10 mg alfuzosyny chlorowodorku.

Dawka 5 mg. Dorośli. 1 tabl. 2x/dobę (rano i wieczorem). Osoby powyżej 65 rż. U osób starszych oraz osób leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego należy rozpocząć leczenie od 1 tabl. wieczorem, następnie, w zależności od odpowiedzi klinicznej, dawkę leku można zwiększyć do 2 tabl./dobę (rano i wieczorem 1 tabl). Pacjenci z niewydolnością nerek. U pacjentów z niewydolnością nerek leczenie rozpoczyna się od 1 tabl. na noc, a w zależności od odpowiedzi klinicznej dawkę można zwiększyć do 1 tabl. 2x/dobę. Pacjenci z niewydolnością wątroby. U pacjentów z lekką i umiarkowaną niewydolnością wątroby stosuje się produkt leczniczy o mocy 2,5 mg. Dzieci i młodzież. Nie wykazano skuteczności działania alfuzosyny u dzieci i młodzieży w wieku 2-16 lat. Stosowanie alfuzosyny u dzieci i młodzieży nie jest wskazane. Dawka 10 mg. Zalecana dawka wynosi 10 mg/dobę (1 tabl.). Leczenie wspomagające u pacjentów z założonym cewnikiem z powodu ostrego zatrzymania moczu spowodowanego łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Zalecana dawka wynosi 10 mg/dobę (1 tabl.), po posiłku, stosowana od 1-szego dnia założenia cewnika. Leczenie należy kontynuować przez 3-4 dni tj. 2-3 dni w czasie, gdy pacjent ma założony cewnik i 1 dzień po usunięciu cewnika. Osoby w podeszłym wieku oraz osoby z niewydolnością nerek o umiarkowanym nasileniu. Nie jest konieczne zmniejszenie dawki. Dzieci i młodzież. Nie wykazano skuteczności działania alfuzosyny u dzieci i młodzieży w wieku 2-16 lat. Stosowanie alfuzosyny u dzieci i młodzieży nie jest wskazane.

Alfuzosyna jest pochodną chinazoliny, aktywną po podaniu doustnym. Jest selektywnym antagonistą obwodowych postsynaptycznych receptorów α1-adrenergicznych zlokalizowanych w gruczole krokowym, podstawie pęcherza moczowego oraz w części sterczowej cewki moczowej. Hamowanie receptorów α zmniejsza przeszkodę podpęcherzową poprzez bezpośrednie rozkurczające działanie na mięśnie gładkie gruczołu krokowego. Badania in vivo przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że alfuzosyna zmniejsza ciśnienie wewnątrzcewkowe, przez co zmniejsza opór przepływu moczu podczas mikcji. Badania przeprowadzone u szczurów wykazały, że alfuzosyna silniej działa na mięśnie gładkie cewki moczowej niż na mięśniówkę naczyń krwionośnych, w wyniku tego zmniejszenie napięcia cewki moczowej występuje podczas stosowania dawek wywierających niewielki wpływ na ciśnienie tętnicze. Stosowanie alfuzosyny zmniejsza objawy ze strony dolnego odcinka dróg moczowych tj. uczucie wypełnienia pęcherza i trudności w oddawaniu moczu.

Nadwrażliwość na alfuzosynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, niewydolność lub ciężka niewydolność wątroby, jednoczesne stosowanie innych leków blokujących receptory α1-adrenergiczne.

Badania z udziałem zdrowych ochotników wykazały brak interakcji alfuzosyny z następującymi lekami: warfaryną, digoksyną, hydrochlorotiazydem i atenololem. Przeciwwskazane jest stosowanie leku jednocześnie z: innymi lekami blokującymi receptory α1-adrenergiczne. Należy rozważyć jednoczesne stosowanie z: lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze anestetykami stosowanymi do znieczulenia ogólnego: podanie tych leków pacjentowi leczonemu alfuzosyną może spowodować znaczny spadek ciśnienia tętniczego. Lek należy odstawić na 24 h przed planowanym zabiegiem chirurgicznym w znieczuleniu ogólnym, nitratami silnymi inhibitorami CYP3A4 takimi jak: itrakonazol, ketokonazol, rytonawir, inhibitory proteazy, klarytromycyna, telitromycyna i nefazodon ze względu na zwiększenie stężenia alfuzosyny we krwi.

Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet.

W przypadku przedawkowania, pacjenta należy przewieźć do szpitala. Postępowanie: pacjent powinien leżeć, a w przypadku wystąpienia spadków ciśnienia krwi należy kontrolować czynność układu krążenia i jeśli konieczne podać leki obkurczające naczynia krwionośne. Alfuzosyna wiąże się w znacznym stopniu z białkami osocza i trudno usunąć ją z organizmu za pomocą dializy. Można przeprowadzić płukanie żołądka i podać węgiel aktywowany.

Dalfaz SR 5; -Uno - wskazania i zastosowanie

Dalfaz SR 5; -Uno - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Udar. Czy wiesz, jak się objawia i jak udzielić pierwszej pomocy?
Wiadomości dotyczące zdrowia zostały zdominowane przez doniesienia dotyczące pandemii. Niestety inne choroby nie zniknęły i wciąż stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jak donoszą badania w czasie pandemii spadła ilość diagnozowanych udarów i wizyt z tego powodu na SOR-ach. Nasuwa to hipotezę, że strach przed zarażeniem się SARS-CoV-2 może mieć szkodliwe konsekwencje w diagnostyce innych chorób [1].
Bardzo bolesne miesiączki — jak złagodzić bóle miesiączkowe? Skąpe i obfite miesiączki
8 marca — my, kobiety, w tym dniu możemy poczuć się szczególnie adorowane, piękne i docenione. Mam nadzieję, że w wazonie każdej z Was znajdą się śliczne kwiaty, a obok pudełko czekoladek. Zasługujemy na takie prezenty (i nie tylko raz w roku!), bo na co dzień życie stawia przed nami wiele wyzwań i niedogodności. Jedną z nich są bolesne miesiączki.
Czy beta-karoten rzeczywiście wspomaga opalanie?
Nasza skóra jest narażona na szereg szkodliwych czynników naruszających jej prawidłową kondycję. Jednym z nich jest promieniowanie słoneczne odpowiedzialne m.in. za oparzenia i fotostarzenie skóry. Kluczowy jest także aspekt związany z kancerogennym działaniem promieniowania UVA [1]. Aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami, producenci leków i suplementów diety rekomendują zażywanie preparatów zawierających beta-karoten. Czy ten składnik rzeczywiście wspomaga proces opalania?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x