fbpx

Butapirazol

Butapirazol - ulotka informacyjna dla pacjenta

Czopki stosowane są w celu leczenia stanów zapalnych oraz bólu w: zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatiach, ostrym napadzie dny moczanowej, zakrzepowym zapaleniu żył.

1 czopek zawiera 250 mg fenylobutazonu.

Czopki podaje się doodbytniczo. Zwykle stosuje się 1 czopek 1-2x/dobę. Produktu nie stosuje się u dzieci poniżej 14 rż. Produktu nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Podczas leczenia trwającego ponad 5 dni wskazana jest ponowna wizyta u lekarza i kontrola wskaźników morfologii krwi. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Dzieci i młodzież. Produktu leczniczego, czopki nie stosuje się u dzieci poniżej 14 rż. Pacjenci w podeszłym wieku. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów w podeszłym wieku. Zaburzenia czynności nerek. Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów z niewydolnością nerek. Zaburzenia czynności wątroby. Produkt leczniczy Butapirazol jest przeciwwskazany u pacjentów z niewydolnością wątroby.

Fenylobutazon – pochodna pirazolonu należy do grupy NLPZ I generacji. Związki te hamują aktywność cyklooksygenazy, enzymu aktywującego jeden ze szlaków przemian metabolicznych kwasu arachidonowego. Hamowana jest w ten sposób synteza mediatorów procesu zapalnego – prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanów. Fenylobutazon oprócz właściwości przeciwzapalnych wykazuje także działanie przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe.

Nie należy stosować czopków, jeśli u pacjenta stwierdzono: nadwrażliwość na fenylobutazon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego, zmiany w błonie śluzowej odbytnicy, powiększenie ślinianek, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, ciężką niewydolność serca, obrzęki, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, choroby tarczycy, zmiany we wskaźnikach morfologii krwi. Nie stosować u pacjentów przyjmujących leki zaburzające czynność szpiku kostnego. Nie stosować u dzieci poniżej 14 rż.

Produkt zwiększa działanie: doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, insuliny, sulfonamidów. Jednoczesne spożywanie alkoholu, leczenie kortykosteroidami zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądkowo -jelitowych, krwawień i perforacji przewodu pokarmowego. Fenylobutazon zwiększa toksyczne działanie metotreksatu, zmniejsza działanie spironolaktonu. Probenecyd, sulfinpirazon i barbiturany zmniejszają działanie fenylobutazonu. Jednoczesne stosowanie produktu leczniczego i innych NLPZ spowodować może wystąpienie reakcji alergicznych i zwiększyć ryzyko wystąpienia innych działań niepożądanych. Nie należy stosować produktu leczniczego jednocześnie z solami złota.

Nie stosować w okresie ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Produkt leczniczy przenika do mleka kobiet karmiących piersią. U karmionych nim niemowląt może powodować zaburzenia wskaźników morfologii krwi.

Produktu leczniczego nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Ostre zatrucie fenylobutazonem objawia się kwasicą metaboliczna, która może wywołać śpiączkę, drgawki, hipotensję, wstrząs, oligurię. Odnotowywano także przypadki zaburzenia funkcji nerek i wątroby, zaburzenia czynności szpiku kostnego oraz perforacji oraz pęknięcia wrzodu w ścianie żołądka lub dwunastnicy.

Butapirazol - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Paxlovid i Lagevrio — porównanie dwóch nowych terapii na Covid-19
Mniej więcej rok temu o tej porze trwał wyścig, która szczepionka przeciw Covid-19 zostanie zarejestrowana jako pierwsza. Po upływie roku i zaszczepieniu dużej części populacji Covid-19 nie daje za wygraną. Walka trwa nadal, tym razem o stworzenie doustnej pigułki, która zmniejszy powikłania po infekcji spowodowanej wirusem Covid-19. Póki co, w grze są m.in. Paxlovid i Lagevrio. 
Masz problemy ze stawami? Poznaj preparaty na stawy z serii Artresan!
Stawy każdego dnia wykonują tytaniczną pracę i są narażone na urazy. Co gorsze, wraz z postępującym wiekiem dochodzi do zaburzeń równowagi w rozpadzie i odbudowie tkanki chrzęstnej. Nieodpowiednia dieta i aktywność fizyczna może prowadzić do wielu dolegliwości związanych ze stawami. Czy produkty Artresan mogą być pomocne w tego typu schorzeniach? Seria Artresan składa się z szeregu produktów stosowanych w leczeniu wszelkiego rodzaju problemów ze stawami. Są saszetki, kapsułki, tabletki czy nawet krem. Czy są skuteczne?
Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Przeziębienie to najpopularniejsza infekcja górnych dróg oddechowych. O ile rynek farmaceutyczny dysponuje wieloma lekami łagodzącymi uciążliwe symptomy przeziębienia, o tyle kobiety ciężarne nie mają już zbyt szerokiego wyboru. Jak walczyć z przeziębieniem, będąc w ciąży? Jakie leki można bezpiecznie stosować?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x