fbpx

Bexon

Bexon - ulotka informacyjna dla pacjenta

Układowa choroba neurologiczna z objawami niedoborów wit. B1, B6 i B12, których nie można uzupełnić korygując dietę.

1 ml roztw. do wstrzyk. zawiera 50 mg tiaminy chlorowodorku co odpowiada 39,35 mg tiaminy (wit. B1), 50 mg pirydoksyny chlorowodorku co odpowiada 41,15 mg pirydoksyny (wit. B6), 0,5 mg cyjanokobalaminy co odpowiada 0,49 mg kobalaminy (wit. B12).

W ciężkich przypadkach, przebiegających z ostrym bólem, należy najpierw podawać wstrzyknięcie (2 ml) raz/dobę, w celu szybkiego uzyskania dużych stężeń we krwi. Po złagodzeniu objawów fazy ostrej i w mniej nasilonych przypadkach, jedno wstrzyknięcie należy podawać 2-3 razy w tyg. Zaleca się cotygodniowe monitorowanie leczenia. Tak szybko jak to możliwe, leczenie domięśniowe należy zmienić na leczenie doustne.

Neurotropowe wit. z grupy B, mają korzystny wpływ w stanach zapalnych i chorobach zwyrodnieniowych układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Nie są stosowane w celu usunięcia niedoborów, ale w dużych dawkach mają dodatkowe właściwości farmakologiczne, które wyjaśniają działanie przeciwbólowe, które wykazuje produkt leczniczy. Wit. B1 wykazuje właściwości przeciwzapalne w obrębie nerwów. W postaci fosforylowanej (TPP), jako kokarboksylaza, reguluje rozkład węglowodanów i jest stosowana w zaburzeniach metabolicznych związanych z gospodarką kwasową.

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Tego produktu leczniczego nie wolno stosować w przypadku ciężkich zaburzeń przewodzenia w sercu i w ostrej, zastoinowej niewydolności serca. Nie ma zastrzeżeń dotyczących stosowania wit. B6 w dawkach do 25 mg/dobę u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Ten produkt leczniczy zawiera 100 mg wit. B6 na amp. 2 ml i w związku z tym nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na zawartość dużych dawek wit. i alkoholu benzylowego. Nie są wymagane żadne specjalne środki ostrożności u osób w podeszłym wieku.

Roztwory zawierające siarczyny powodują całkowity rozpad tiaminy. Inne wit. mogą ulegać inaktywacji w obecności produktów rozpadu wit. B1. Dawki terapeutyczne wit. B6 mogą zmniejszać działanie L-dopy. Po zastosowaniu jednocześnie z izoniazydem (INH), D-penicylaminą i cykloseryną występowały inne interakcje. Po pozajelitowym zastosowaniu lidokainy, jednoczesne podanie epinefryny lub norepinefryny zwiększa liczbę działań niepożądanych dotyczących serca. W przypadku przedawkowania środków miejscowo znieczulających, nie wolno dodatkowo podawać adrenaliny lub noradrenaliny. Po zastosowaniu jednocześnie z sulfonamidami występowały inne interakcje.

Produkt leczniczy zawiera 100 mg wit. B6 na amp. 2 ml i w związku z tym nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Istnieją jedynie niewystarczające dane z badań na zwierzętach dotyczących wpływu tego produktu leczniczego na ciążę, rozwój zarodkowo-płodowy, rozwój przed- i pourodzeniowy. Możliwe ryzyko dla ludzi nie jest znane. Zalecana dawka dobowa (RDA) u kobiet w ciąży dla tiaminy (wit. B1) wynosi 1,4 mg/dobę. Dla pirydoksyny (wit. B6) RDA wynosi 1,9 mg/dobę, zalecana dawka maks. dla kobiet w ciąży i karmiących piersią w wieku 18 lat i młodszych wynosi 80 mg/dobę i 100 mg/dobę u kobiet w wieku powyżej 18 lat. Dawki te mogą być przekroczone podczas ciąży jedynie u pacjentek z potwierdzonym niedoborem wit. B1 i B6, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa związanego ze stosowaniem dawek większych, niż zalecane dawki dobowe. Lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o zastosowaniu tego produktu leczniczego w okresie ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. Wit. B1, B6 i B12 przenikają do mleka ludzkiego. Duże stężenie witaminy B6 może zahamować wytwarzanie mleka. Dane z badań na zwierzętach dotyczące stopnia przenikania do mleka nie są dostępne. W celu podjęcia decyzji o przerwaniu karmienia piersią lub zaprzestania podawania produktu leczniczego, należy wnikliwie porównać korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki. Nie przeprowadzono specyficznych badań dotyczących wpływu produktu leczniczego na płodność. Bardzo duże dawki wit. B6 podawane samcom szczurów, powodowały zaburzenia spermatogenezy.

W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania, lekarz wdroży leczenie objawowe.

Bexon - wskazania i zastosowanie

Bexon - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Popularny lek na cholesterol został wycofany z obrotu
Główny Inspektor Farmaceutyczny 24 marca 2022 roku wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek Atorvox. Atrovox jest lekiem obniżającym poziom cholesterolu zawierającym związek należący do grupy statyn-atorwastatynę. Poznaj przyczynę wycofania oraz dowiedz się które opakowania leku zostały wycofane.
Metronidazol — dawkowanie i zastosowanie
Metronidazol należy do grupy chemioterapeutyków z grupy nitroimidazolu i jest stosowany jako lek przeciwbakteryjny od ponad 55 lat. Do mikroorganizmów wrażliwych na jego działanie zaliczają się drobnoustroje beztlenowe. To, co odróżnia go od innych antybiotyków to dodatkowe właściwości przeciwpasożytnicze.
Kolchicyna zmniejsza ryzyko powikłań spowodowanych COVID-19?
Wstęp Montrealski Instytut Kardiologiczny (MHI – The Montreal Health Institute) założony w 1954 roku jest największym centrum prewencji chorób sercowo – naczyniowych w Kanadzie oraz największym centrum genetyki chorób układu krążenia w całym kraju. Nieustannie dąży do utrzymania najwyższych standardów w dziedzinie chorób układu krążenia między innymi poprzez pełnienie wiodącej roli […]
5 faktów o metforminie
Metformina jest bez wątpienia jednym z najważniejszych leków stosowanych w terapii cukrzycy typu 2. Jest ona włączana jako tzw. lek z wyboru, czyli w pierwszej kolejności, gdy tylko okaże się, że dieta i wysiłek fizyczny nie przynoszą spodziewanych rezultatów. U pacjentów podawana jest doustnie, w dawce maksymalnej do 3 g na dobę. Może być stosowana w monoterapii (czyli jako jedyny lek), oraz w skojarzeniu z insuliną lub analogiem GLP-1. 
Leki ziołowe w ciąży — zioła zakazane i dozwolone
Ziołolecznictwo znane jest od wielu wieków. Śledząc ilość pojawiających się na rynku preparatów roślinnych oraz zainteresowanie nimi społeczeństwa, można odnieść wrażenie, że dopiero teraz przeżywa prawdziwy boom. I słusznie. Zioła zawierają wiele cennych składników, a ich właściwie zastosowane może wspomóc funkcjonowanie niejednego organizmu.
Co powoduje wrzody żołądka i jak sobie z nimi poradzić?
Wrzody żołądka to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Są tak powszechne, że zyskały miano choroby cywilizacyjnej. Choć statystycznie ich najczęstszą przyczyną jest zakażenie Helicobacter pylori, to należy podkreślić wieloczynnikową etiologię tej choroby. Jakie są jej przyczyny? Czym się objawia? Jakie są metody leczenia?
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x