fbpx

Aknemycin Plus

Aknemycin Plus - ulotka informacyjna dla pacjenta

Wszystkie postaci trądziku, w tym postaci niezapalne z zaskórnikami i zapalne z grudkami krostkowymi, zwłaszcza u pacjentów z dużym łojotokiem.

1 g płynu na skórę zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

Dorośli. Produkt leczniczy należy stosować na chorobowo zmienioną skórę 1-2x/dobę, po uprzednim oczyszczeniu skóry. Lek należy nanieść bezpośrednio na skórę za pomocą dołączonego aplikatora. Aplikator zapobiega przedostaniu się zanieczyszczeń ze skóry do płynu. Czas leczenia zależy od ogólnego stanu skóry, lecz nie może przekraczać okresu 12 tyg.

Erytromycyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Działa na bakterie Gram-(+) oraz niektóre bakterie Gram-(-), w tym na bakterie Propionibacterium acnes, które odgrywają istotną rolę w patogenezie trądziku. Erytromycyna hamuje syntezę białka poprzez odwracalne wiązanie się z podjednostką 50 S rybosomu bakteryjnego. Ograniczenie aktywności enzymów bakteryjnych hamuje hydrolizę lipidów na powierzchni skóry, zmniejszając w ten sposób ilość wolnych kwasów tłuszczowych. Erytomycyna powoduje kliniczną poprawę zmian trądzikowych; jej skuteczność po zastosowaniu miejscowym w trądziku jest porównywalna ze skutecznością działania tego antybiotyku podanego ogólnoustrojowo. Tretynoina (kwas all trans β-retynowy) należy do leków z grupy retynoidów, wspomaga złuszczanie skóry, działa poprzez pobudzenie proliferacji keratynocytów w skórze. Spoistość wiązania pomiędzy keratynocytami powstającymi w czasie stosowania tretynoiny ulega zmniejszeniu, co zapobiega powstawaniu czopów keratynowych w przewodach gruczołów łojowych. Tretynoina powoduje usunięcie zaskórników i zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych. Miejscowemu stosowaniu tretynoiny towarzyszy początkowo pobudzenie skóry i wzmożenie skórnego przepływu krwi. W ten sposób, niewykrywalne klinicznie zaskórniki przekształcają się w postaci zapalne i są usuwane, a istniejące grudki i krostki są usuwane szybciej.

Nie należy stosować produktu leczniczego: w nadwrażliwości na substancje czynne produktu leczniczego – erytromycynę i tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, w ostrym wyprysku, w trądziku różowatym, w ostrych stanach zapalnych skóry, zwłaszcza w okolicy ust (okołowargowe zapalenie skóry), w I trymestrze ciąży.

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków na skórę, ze względu na ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry. Podrażnienie skóry występujące podczas stosowania produktu leczniczego może ulec nasileniu na skutek działania promieniowania UV (światło słoneczne, lampy kwarcowe, solarium), promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie.

Ze względów bezpieczeństwa produktu leczniczego nie należy stosować w okresie 1-szych 3 m-cy ciąży. Należy unikać stosowania leku w pozostałym okresie ciąży i u kobiet, które zamierzają zajść w ciążę. Należy zachować szczególną ostrożność w razie konieczności stosowania w okresie karmienia piersią. W celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu produktu leczniczego ze skórą noworodka, w okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu na piersi.

Brak danych.

Aknemycin Plus - wskazania i zastosowanie

Aknemycin Plus - zamienniki

Artykuły warte przeczytania #leki.pl

Skuteczne tabletki na odchudzanie-przegląd preparatów z apteki
Zrzucanie wagi jest procesem, który dla większości pacjentów jest ciężki do zrealizowania. Podstawą jest zachowanie odpowiedniej diety, prowadzącej do wykształcenia zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Na rynku aptecznym znajdziemy preparaty, które wspomagają proces odchudzania. W poniższym artykule znajduje się przegląd składników czynnych występujących w tego typu preparatach.
Najlepszy kwas foliowy - Folik czy ActiFolin
Kwas foliowy to inaczej witamina B9 albo folacyna. Jest związkiem o niezwykle istotnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety jego dostępność z pożywienia jest często ograniczana przez liczne interakcje ze składnikami pokarmu. Z tego powodu niedobór kwasu foliowego jest jedną z częstszych awitaminoz. W jakich lekach znajduje się kwas foliowy?
Jak bezpiecznie transportować swoje zwierzę (psy i koty)?
W wakacje coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd ze swoim czworonożnym pupilem. Dla niektórych zwierząt jazda samochodem to frajda, dla innych ogromny stres, kojarzący się np. z wizytami u weterynarza. Jak odpowiednio przygotować się do transportu zwierząt, aby zapewnić im jak najlepsze warunki i bezpieczeństwo?
COVID-19 a dieta
Staramy się dbać o zdrowie i prowadzić higieniczny tryb życia. Takie podejście ma nam zapewnić lepszą odporność i dodać punkty w walce z infekcją. Ale właściwie co to znaczy i dlaczego jest tak ważne? Od początku pandemii pojawiają się zalecenia dietetyczne mające wzmocnić nasz układ immunologiczny. Wiele z nich powtarza się, ale czy naprawdę mają uzasadnienie?
0
A jaka jest Twoja opinia? Dodaj komentarzx
()
x