Nową szczepionkę opracowuje firma Emergex Vaccines Holding Limited z Wielkiej Brytanii. 15 listopada 2021 roku ogłosili, że otrzymali zgodę na rozpoczęcie I fazy badania klinicznego. W badaniach pierwszej fazy ocenia się bezpieczeństwo oraz tolerancje pacjentów na badany produkt leczniczy.

Badanie kliniczne I fazy nad szczepionką w formie plastra

Badanie I fazy to podwójnie ślepe, randomizowane i kontrolowane badanie porównawcze. Uczestnicy badania będą przydzielani losowo oraz nie będą wiedzieli, czy podawana im jest testowana szczepionka, czy placebo. Personel również nie będzie posiadał informacji, którzy pacjenci testują szczepionkę. Badanie będzie prowadzone w Center for Primary Care and Public Health na Uniwersytecie w Lozannie, w Szwajcarii i weźmie w nim udział 26 osób.  Badania mają się rozpocząć na początku stycznia 2022 roku.

Profesor Blaise Genton, główny badacz badania powiedział “Chociaż obecne szczepionki COVID-19 poczyniły znaczne postępy w zmniejszaniu śmiertelności i zachorowalności wyzwania wciąż pozostają, zwłaszcza w przypadku rozwoju nowych wariantów. To ekscytujące, nowe podejście naukowe do opracowania szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 uwzględnia potrzebę wytworzenia odpowiedzi komórek T w celu wywołania długotrwałej odporności. Z niecierpliwością czekamy na ocenę wyników, gdy będą one dostępne.”

REKLAMA
REKLAMA

Jak działa szczepionka Emergex?

Szczepionka Emergex ma na celu pobudzenie naiwnych limfocytów T CD8+ do generowania cytotoksycznych limfocytów T w celu zabicia komórek zainfekowanych wirusem. Limfocyty T zabijają komórkę, zanim wyprodukuje ona nowe wirusy. W efekcie szczepionka ma zapobiegać replikacji wirusa i chorobie oraz łagodzić objawy i zdolność do przenoszenia się wirusa między osobami. Dlatego szczepionki Emergex mogą okazać się skuteczniejsze wobec szybko mutujących wirusów. Obecne szczepionki przeciwko Covid-19 wywołują głównie odpowiedź przeciwciał, która z czasem słabnie, co oznacza, że ludzie potrzebują szczepień przypominających.

Szczepionki Emergex można podawać przez skórę przy użyciu mikroigieł. Szczepionki zachowują stabilność w temperaturze pokojowej otoczenia przez ponad trzy miesiące. Stabilność szczepionki w temperaturze pokojowej wpłynie pozytywnie na jej dystrybucje.

Wstępne wyniki badania mogą ukazać się w czerwcu 2022 roku. Jednak na szczepionkę Emergex w formie plastra trzeba będzie poczekać minimum do 2025 roku.

Źródło: https://emergexvaccines.com/emergex-announces-approval-to-initiate-phase-i-clinical-trial-of-its-next-generation-covid-19-vaccine-candidate/