Problem zakażeń wirusem HIV w Stanach Zjednoczonych jest poważny. Według Centers for Disease Control and Prevention około 1,2 miliona osób w Stanach Zjednoczonych jest zakażonych wirusem HIV. Co więcej, szacuje się, że 13% z nich nie jest świadoma zakażenia. Ryzyko zakażenia wirusem HIV jest większe w niektórych populacjach, w szczególności mniejszościach rasowych i etnicznych oraz wśród gejów, biseksualistów i innych mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

Apretude jako zastrzyk profilaktyczny

Apretude (kabotegrawir), produkowany przez ViiV Healthcare, został zatwierdzony do stosowania u dorosłych i młodzieży ważących co najmniej 77 funtów (około 35 kg), którzy są zagrożeni zakażeniem wirusem HIV. Lek zarejestrowano w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia wirusem HIV. Najpierw podaje się go w dwóch zastrzykach w odstępie jednego miesiąca, a następnie jeden zastrzyk co dwa miesiące.

To jest przełomowe. To zmienia postać rzeczy. To jest rewolucyjne.” powiedział dr David Rosenthal, dyrektor medyczny Centrum Młodych Dorosłych, Młodzieży i Pediatrii HIV w Northwell Health, w Great Neck, N.Y. “Możliwość zapewnienia pacjentom profilaktyki HIV poprzez dwa zastrzyki co dwa miesiące otwiera cały wachlarz możliwości.”

REKLAMA
REKLAMA

Profilaktyka zakażeń HIV w USA

Dotychczas jedyną opcją tzw. profilaktyki przedekspozycyjnej było codzienne przyjmowanie tabletek doustnych. Na rynku amerykańskim dostępne są dwa preparaty Truvada oraz Descovy. Często wiązało się to z trudnością zachowania reżimu dawkowania, co zmniejszało skuteczność ochrony.

W komunikacie prasowym firmy ogłaszającym zatwierdzenie, prezes Viiv Deborah Waterhouse powiedziała: “Ludzie, którzy są narażeni na zarażenie się wirusem HIV, szczególnie ci w społecznościach czarnoskórych i latynoskich, które są nieproporcjonalnie dotknięte w USA, mogą chcieć innych opcji niż codzienne tabletki doustne. Dzięki Apretude ludzie mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem HIV za pomocą zaledwie sześciu zastrzyków rocznie.”

Badania kliniczne leku Apretude

Zatwierdzenie Apretude przez FDA oparte jest na dwóch badaniach klinicznych porównujących lek do wstrzykiwań z Truvadą. Pierwsze badanie obejmowało wolnych od HIV mężczyzn i transseksualne kobiety, które uprawiają seks z mężczyznami i mają zachowania wysokiego ryzyka grożące zakażeniem HIV. Drugie badanie obejmowało wolne od HIV kobiety będące w grupie ryzyka zakażeniem HIV.

W pierwszym badaniu u osób, które przyjmowały lek Apretude, ryzyko zakażenia wirusem HIV było o 69% niższe niż u osób, które przyjmowały lek Truvada. W drugim badaniu u osób, które przyjmowały lek Apretude, ryzyko zakażenia wirusem HIV było o 90% niższe niż u osób, które przyjmowały lek Truvada, zgodnie z danymi FDA.

Uczestnicy przyjmujacy Apretude byli bardziej narażeni na skutki uboczne niż ci, którzy brali Truvadę. Do wspomnianych skutków ubocznych zaliczają się reakcje w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, gorączka, zmęczenie, ból pleców, ból mięśni i wysypka. W celu sprawdzenia jak pacjenci tolerują leki z kabotegrawirem mogą rozpocząć profilaktykę, przyjmując tabletki przez okres 4 tygodni i dopiero po tym czasie zacząć przyjmować zastrzyki Apretude.

Koszty nowego leku

Pomimo dużego entuzjazmu problemem w rozpowszechnieniu tego leku i dostępnością dla wszystkich potrzebujących może być wysoka cena. Według danych z NBS News cena katalogowa jednej dawki wynosi 3700 dolarów. Nie stanowiłoby to problemu, gdyby koszt leczenia był pokrywany przez ubezpieczyciela, jak było to w przypadku leków Truvada oraz Descovy. Jednak w obecnej sytuacji ubezpieczyciele nie będą zobowiązani do całkowitego pokrycia kosztów zastrzyku Apretude.

Źródło: 1. https://www.drugs.com/news/fda-approves-first-regimen-hiv-prevention-102406.html; 2. https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/data-and-trends/statistics