Aktualnie obserwuje się trend, w którym wariant omikron staje się dominującym wśród osób zakażonych. Badania wykazują, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki Pfizer/BioNTech w mniejszym stopniu chroni przed ciężkim zachorowaniem w wyniku zakażenia wariantem omikron niż w przypadku zakażenia wariantem delta. Dopiero dawka przypominająca zwiększa poziom ochrony przed nowym wariantem koronawirusa.

Stanowisko firmy Pfizer

“Chociaż obecne badania i rzeczywiste dane wskazują, że szczepionki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkimi chorobami i hospitalizacją w przypadku odmiany omikron, zdajemy sobie sprawę z konieczności przygotowania się na wypadek, gdyby ochrona ta z czasem osłabła, a także, aby potencjalnie pomóc w zwalczaniu odmiany omikron i nowych wariantów w przyszłości” – powiedziała Kathrin Jansen, starszy wiceprezes i szef działu badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

Zachowanie czujności wobec wirusa wymaga od nas zidentyfikowania nowych metod, dzięki którym ludzie będą mogli utrzymać wysoki poziom ochrony, i uważamy, że opracowywanie i badanie szczepionek opartych na wariantach, takich jak ta, ma zasadnicze znaczenie w naszych wysiłkach na rzecz osiągnięcia tego celu.

REKLAMA
REKLAMA

Szczepionki na COVID-19 w pigułce

Badanie szczepionki na wariant omikron

Nowe badanie nad zmodyfikowaną szczepionką ma objąć do 1420 zdrowych osób dorosłych w wieku od 18 do 55 lat. Celem badania jest ocena skuteczności szczepionki ukierunkowanej na wariant omikron, która ma być stosowana jako szczepionka uzupełniająca lub jako szczepienie podstawowe.

Naukowcy zbadają bezpieczeństwo zmodyfikowanej szczepionki oraz to, jak wzmacnia ona układ odpornościowy w porównaniu z oryginalną szczepionką. Ochotnicy otrzymają różne dawki szczepionki i będą monitorowani pod kątem tego, jak długo po szczepieniu przeciwciała zwalczające wirusa utrzymują się na wysokim poziomie. Osoby poddane badaniu zostaną podzielone na 3 grupy testowe.

COVID-19 i nowy lek przeciwwirusowy Pfizera

Jedna grupa stanowiąca około 600 ochotników, którzy otrzymali dwie dawki oryginalnej szczepionki firmy Pfizer trzy do sześciu miesięcy temu, otrzyma jedną lub dwie dawki zmodyfikowanej szczepionki jako dawki przypominające.

Kolejnych 600 ochotników, którzy otrzymali już trzy dawki oryginalnej szczepionki firmy Pfizer, otrzyma czwartą dawkę albo zwykłej szczepionki, albo wersji z omikronami.

Ostatnia grupa badanych będą to osoby nieszczepione, które otrzymają trzy dawki szczepionki ukierunkowanej na wariant omikron.

W związku z badaniem długości utrzymywania się przeciwciał na pełne wyniki badań trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Źródło: https://www.drugs.com/news/pfizer-begins-testing-covid-19-vaccine-targeted-omicron-103114.html