W listopadzie 2021 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy lek na padaczkę oraz bóle migrenowe. Szacuje się, że na całym świecie 65 milionów ludzi choruje na padaczkę, a 1 miliard cierpi na migrenę. Jak widać, są to dość popularne choroby, dotykające znaczną część społeczeństwa.

Topiramat w formie płynu doustnego

Nowy lek będzie dostępny pod nazwą handlową Eprontia. Natomiast substancją czynną jest stosowany już w leczeniu padaczki i migreny topiramat. Eprontia wyróżnia się od innych leków na padaczkę z topiramatem formą podania, gdyż jest to roztwór do podawania doustnego. Dotychczas na rynku dostępne były tylko tabletki. Zaletą tego leku jest łatwość podania osobom, które mają problem z połykaniem.

Czytaj więcej: Jak zwalczyć ból migrenowy? Kilka wskazówek

REKLAMA
REKLAMA

Jak działa topiramat?

Mechanizm działania topiramatu nie został do końca poznany. Przeprowadzone badania sugerują, że działanie przeciwdrgawkowe topiramatu wynika ze zdolności do blokowania kanałów sodowych oraz nasilenia hamującego działania GABA poprzez działanie na niektóre podtypy receptora GABA-A. Topiramat dobrze wchłania się po podaniu doustnym i nie wykazuje interakcji z pożywieniem.

Dla kogo jest lek Eprontia?

Lek Eprontia został zarejestrowany jako:

-monoterapia napadów częściowych lub pierwotnie uogólnionych napadów toniczno-klonicznych,

-terapia wspomagająca w leczeniu napadów częściowych, pierwotnie uogólnionych napadów toniczno-klonicznych lub napadów związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta,

-leczenie zapobiegawcze migreny.

Lek w terapii napadów padaczkowych może być podawanym pacjentom powyżej 2 roku życia. Natomiast jako środek zapobiegawczy migrenie mogą go stosować osoby po ukończeniu 12 lat.

Działania niepożądane leku Eprontia

Lek Eprontia może powodować poważne problemy z oczami. Jeśli pacjent zaobserwuje jakiekolwiek objawy związane z oczami, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem. Skutkiem ubocznym stosowania tego leku może być również zmniejszone pocenie oraz gorączka. U niektórych pacjentów podczas przyjmowania leków zaobserwowano wystąpienie kwasicy metabolicznej. Dlatego lekarz prowadzący powinien wykonać badanie krwi w celu określenia stężenia kwasu we krwi przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekiem Eprontia.

Eprontia a ciąża

Przyjmowanie leków z topiramatem może zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych takich jak rozszczepienie warg i podniebienia. Wady te mogą rozpocząć się we wczesnym okresie ciąży, nawet zanim pacjentka dowie się, że jest w ciąży.

Nowy lek na padaczkę zostanie wprowadzony na amerykański rynek do końca tego roku.

Źródło: https://www.drugs.com/newdrugs/fda-approves-eprontia-topiramate-oral-solution-epilepsy-preventive-migraine-5709.html